Najdi forum

Pozdravljeni,

pred 4 leti sem si ob direktnem padcu na koleno poškodovala hrustanec – spredaj na notranji strani kolena. Eno leto po poškodbi, ko se bolečine nikakor niso umirile, sem v koleno dobila injekcijo hialurnske kisline (po predhodnem pregledu pri ortopedu, ki je portdil diagnozo poškodbe hrustanca – oz degnerativne spremembe hrustanca). Po nekaj tednih so se bolečine umirile in do letošnjega poletja (cca 3 leta) s kolenom nisem imela večjih težav (občasno sem “ga čutila” vendar me bolečina ni ovirala pri športih – tek, smučanje, kolesarjenje). Letos poleti sem po nekajmesečni takaški pavzi (zaradi drugih poškodb) ponovno začela s tekom in po enem tednu sem začutila bolečine v kolenu – predvem pri zasuku noge navzven, bolečina pa je bila na notranjinstrani kolena. Kljub tem bolečinam, sem šla na večdnevno gorsko kolesarsko turo – koleno ni bilo OK, kolesarila pa sem lahko brez bolečin – do zadnjega dne, ko se mi je brez posebnega razloga na lepem pojavila bolečina v zadnem delu kolena na notranji strani – hoja je bila hudo omejena – predvsem je koleno bolelo, če sem ga pokrčila, po stopnicah navzdol hoditi skoraj nisem mogla. Po 2 dneh je bolečina rahlo popustila, vendar je po 1 mesecu in pol še vedno prisotna, čeprav lahko hodim, tudi po stopnicah navzdol, vsake toliko pa me “špikne” v kolenu in zaboli. Boli me v zadnjem delu na notranji strani in tudi občasno spredaj na notranji strani.

Zaradi še vedno prisotnih bolečin me je splošna zdravnica poslala na MRI in izvid je naslednji:

Kite kvadricepsa, patelarni lgament sta bp.
Položaj patele je normalen.
Difuzno tajnši je sklepni hrustanec na pateli, v osrednjem delu medijalne in lateralne sklepne ploskve.
Na troheji je hrustanec normalno debel in gladke površine.
Manjši izliv, drobna Bakerjeva sinovalna cista.
Strukturne spremembe v meniskih.
Par milimetrov velika sinovalna cista je med anterolateralnim nitjem sprednje križne vezi.
Zadnja križna vez je v proksimalnih dveh tretjinah nekoliko strukturno spremenjena.
Sklepni hrustanec tibijofemoralno je na medialnem kondilu femorja, medijalno, nekoliko neravne površine.

Mnenje:
Degeneraativne spremembe sklpnega hrustanca pogačice in začetne medijalnega kondila femorja.
Strukturne spremembe v meniskih in zadnje križne vezi.

Moje vprašanje je – kakšno je priporočeno zdravljenje, da bom lahko še vedno kolesarila, smučala in hodila v hribe, ali bi zadeve ublažila ponovna injekcija hialuronske kisline, saj predvidevam (?), da izvid ne sugerira operativnega zdravljenja. Rečeno mi je bilo, da lahko injekcije dobivam po potrebi, vendar ne pogosteje, kot enkrat na leto – zdaj je minilo 3 leta. Kdaj in če, naj bi se stanje umirilo samo po sebi? Ali bi bilo priporočljivo zdravljenje z antirevmatiki, glede na prisotnost cist in verjetnost vnetnega stanja? Ali je verjetnost, da če mi je hailuronska kislina pomagala prvič, da bo tako zdravljenjo uspešno tudi vnaprej?

Hvala za vaš odgovor,

LP, Barbara

Pozdravljeni,

Moje vprašanje je – kakšno je priporočeno zdravljenje, da bom lahko še vedno kolesarila, smučala in hodila v hribe, ali bi zadeve ublažila ponovna injekcija hialuronske kisline, saj predvidevam (?), da izvid ne sugerira operativnega zdravljenja. Rečeno mi je bilo, da lahko injekcije dobivam po potrebi, vendar ne pogosteje, kot enkrat na leto – zdaj je minilo 3 leta.

Priporočam prejetje 1 do 3 injekcij plazme bogate s trombociti (PRP), odvisno od učinkovitosti in nato, po preteku vsaj 3 tednov še injekcije hialuronske kisline s podaljšanim delovanjem.

Kdaj in če, naj bi se stanje umirilo samo po sebi? V nekaj tednih, če kolena na boste obremenjevala.

Ali bi bilo priporočljivo zdravljenje z antirevmatiki, glede na prisotnost cist in verjetnost vnetnega stanja?
Ne, tega ne priporočam.

Ali je verjetnost, da če mi je hailuronska kislina pomagala prvič, da bo tako zdravljenjo uspešno tudi vnaprej? Da, verjetnost je zelo velika.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni.
Prosim za razlago izvida magnetne resonance kolena.

Minimalen izliv.
V predelu korpusa lateralnega meniskusa je majhna radialna ruptura.
Stanjsan posteriorni rog in korpus medialnega meniskusa-po meniskektopomiji.
Posamicni majhni povrsinski defekti hrustanca pogacice. V ostalih delih defektov ne vidim.
Kost ima normalen signal.
Drobna Bakerjeva cista.
Hvala.

Pozdravljeni,

v izvidu navajajo majhno prečno raztrganino zunanjega meniskusa, stanjšanje notranjega meniskusa po delni odstranitvi, povrhnje okvare sklepnega hrustanca pogačice ter drobno zakolensko cisto (prostor napolnjen s tekočino).

Za odločitev o zdravljenju so pomembne predvsem ugotovitve pri kliničnem pregledu kolena. Če težave zivirajo iz zunanjega meniskusa, priporočam artroskopsko operativno zdravljenje, če pa izvirajo iz sprednjega in/ali notranjega dela kolena, pa je bolj verjetno neoperativno zdravljenje. V tem primeru bi zelo verjetno svetoval zdravljenje z injekcijami plazme bogate s trombociti in hialuronske kisline ter z usmerjeno okrepitvijo stegenskih mišic.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close