Najdi forum

MR kolena – razlaga izvida

Pozdravljeni,

pred pol leta sem padla na desno koleno, ki me je nekaj tednov kasneje, ko se je bolečina od padca polegla, začelo boleti pri hoji. Bolečina je bila predvsem na zunanji strani in v kolku. Na otip je bolelo in še boli tudi na notranji strani.
Zdaj sem bila na MR in izvid pravi: ligamenti in meniskusa OK, v centralnem delu pogačice sta dve manjši fisuri, ki segata skozi polovico debeline hrustanca, podolgovata ozka bakerjeva cista se širi navzgor med medialno glavo gastrocnemiusa in semimembranozusom, majhno področje edematoznega maščevja med iliotibialnim traktom in lateralnom kondilom stegnenice – kaže na sindrom iliotibialnega trakta.

Ali je takšno stanje lahko posledica padca? Tečem ne, kolesarila pred padcem nisem, niti obremenjevala kolen z drugim športom. Kolena me sicer od nekdaj bolijo pri hoji navzdol. Julija sem opravila tudi fizioterapijo, ki mi ni pomagala oz. je stanje celo malo poslabšala. Stara sem 44. Kaj svetujete? Hvala in lep pozdrav!

Pozdravljeni,

Ali je takšno stanje lahko posledica padca? Je lahko, toda malo verjetno.

Tečem ne, kolesarila pred padcem nisem, niti obremenjevala kolen z drugim športom. Kolena me sicer od nekdaj bolijo pri hoji navzdol. Julija sem opravila tudi fizioterapijo, ki mi ni pomagala oz. je stanje celo malo poslabšala.
Kakšno vrsto fizioterapije pa ste imela?

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Imela sem terapijo z UZ in laserjem ter različne vaje za krepitev mišic. Ker me je že vmes bolelo in potem tudi, sem z nekaterimi vajami počasi nehala. Začela sem raje kolesariti – na kolesu me ne boli pri hoji pa ja.

Če sindrom iliotibialnega trakta ni od poškodbe-padca in ne od športa oz. preobremenitve, od česa je potem še lahko? Od česa pa razpoke v hrustancu, je to zgolj degenerativno?

Hvala in lep pozdrav!

nova
Uredništvo priporoča

Poke v hrustanci so lahko posledica padca, lahko pa so tudi pridobljene v teku časa.
Sindrom iliotibialnega trakta je običajno posledica prekomernih ponavljujočih obremenitev kolena, lahko pa je tudi neposredna (če ste se udarila ravno v njegovo področje) ali posredna (oslabitev mišic) posledica poškodbe.

Pred nadaljnjimi koraki priporočam poskusiti še s tkivno masažo po metodi prečne frikcije. Pri nas se lahko obrnete na sodelavko doc. dr. Renato Vauhnik, dipl. fth. – [email protected]. Če tudi ta metoda ne bo prinesla zadostnega izboljšanja, priporočam, da se z vso dotedanjo medicinsko dokumentacijo, vključno s slikami MR, oglasite v naši ambulanti.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close