Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem ARTHRON Klinika za sklepe, hrbtenico in poškodbe dolgotrajne bolečine v medenici in še marsikje

dolgotrajne bolečine v medenici in še marsikje

Pozdravljeni,
že leta se borim z bolečinami. Začelo se je pri 25 letih, kar naenkrat, z bolečinami v obeh kolenih. Šla sem na vse preglede, pa so rekli, da imam starostne spremembe (!) in senič ne da narediti. Desno koleno je odnehalo, levo pa je vztrajalo z bolečinami do mojega 48 leta.
Pri skoraj 41 letih sem četrtič rodila. Že v času tretje nosečnosti me je bolel desni bok (gre za veliki trohander), a je odnehal, pri čertek porodu pa ni odnehal in bolečina še vedno traja, dobrih 17 let! Takoj po porodu sem imela hude težave s celotno medenico, nisem mogla sedeti, ležati, prvič sem si morala kupiti obroč za sedenje, čeprav le pri tem porodu nisem bila”rezana”. Te bolečine so se sicer polegle, na trohandru pa je ostala.
Pred 12 leti se mi je začela bolečina v levi peti, nato še v desni, kmalu nato burzitis v levi rami. Po injekciji v boleče predele je bila rama v redu, bolečine v peti pa so se vrnile čez 3 leta in se občasno še pojavljajo (2x injekcija, 1x suha igla), včasih malo bolj, včasih manj.
Pred nekaj leti so me začeli boleti prsti na rokah, ki postajajo tudi vidno deformirani, predvsem na desni roki. Trenutno me najbolj boli sklep med zapestjem in kostjo palca, a tudi drugi prsti, tako da so omejitve kar velike.
Imam težave tudi s kožo, predvsem na dlaneh in prstih, za uhlji, pod prsti na nogah. Sem bila pred več kot 30 leti na pregledu za luskavico, ki jo ima moj polbrat, pa tudi očetov stric, pa so mi dejali, da ni nič, čeprav me nihče ni pogledal od blizu.
Prejšnji mesec sem bila na potovanju, na katerem sem padla na trtico, ki me seveda precej boli. Zdavnica me je poslala na RTG slikanje, ki sem ga opravila tudi pred potovanjem, saj sem želela zmanjšati stalno prisotne bolečine. Stara sem 58 let.

Izvid RTG ledvenokrižne hrbtenice 12.6.18 (pred potovanjem):
Začetna deviacija v levo.
Blago ožji je i.v. prostor na nivoju L3/L4 bolj po desni strani, sicer so i.v. prostori dokaj ustrezno visoki na večini nivojev.
Znaki začetne spondiloze na L3/L4 in L4/L5 z majhnimi anterolateralnimi osteofiti.
Zmerna spondiloartroza od L4 do S1.
Desna kolčna sklepna špranja je nekoliko zožena medialno, nekaj robnih subhondralnih cist – začetne degenerativne spremembe.
Leva kolčna sklepna špranja je nekoliko ožja v zgornjem delu, nekaj več robnih naplastitev na acetabulu ter subhondralnih cist – bolj izražene začetne degenerativne spremembe, bolj izražene kot desno.
Znaki entezopatije velikih trohantrov in velikih kril črevnice.

RTG, ki sem ga opravila po potovanju, sicer sploh ne omenja trtice (ki me boli in je bila vzrok za slikanje), ampak je izvid za moj okus precej drugačen, saj prvič omenja vnetje (ki je po moji laični oceni najverjetnejši vzrok mojih bolečin v različnih delih telesa)

Izvid RTG medenice (3.9.2018) (po potovanju, dobra 2 meseca po prvem RTG izvidu):
Sklepni špranji kolkov sta normalnega premera.
Morfologija acetabulov in glavic femurjev ni spremenjena.
Obojestranski kalcinantni trohanterični entezitis.
Kalcinirane entezitične spremembe so tudi na kristah iliakalnih kosteh.
Osteoartrotične spremembe L/S prehoda.

Mi lahko kaj svetujete? Očitno je vzrok mojih težav entezitis (pete, kolena, rama, kolk, prsti na roki). Kaj storiti? SIcer hodim k fiziatrinji, a kaj drugega kot injekcije (in občasno kakšne fizioterapije) še nisem bila deležna …
Najlepša hvala, opravičujem se za toliko teksta, a moje težave so res dolgotrajne 🙁
Lp, AjdaKK

Spoštovani,

PRED reševanje “lokalnih” vzrokov za bolečine priporočam ugotoviti, če je v ozadju morebiti bolezensko dogajanje. Priporočam opraviti čimprejšen posvet z revmatologom in infektologom. Če bosta izključila bolezensko dogajanje, priporočam nato pregled, v okviru katerega bi izluščili najbolj pereč(e) lokalni(e) problem(e) in se nato lotili reševanja le-tega(teh).

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Najlepša hvala za vaš odgovor, in še tako hiter!
Pred 35 leti sem bila pri revmatologu, zaradi bolečin v kolenih, pa ni ugotovil nič. Pri intektologu pa res ne … Je možno, da se stvar vleče toliko časa? Tudi analize krvi so vedno v mejah normale (kot pravi zdravnica), pri zadnji analizi so bili nekoliko povečani le monociti (10,2), S-urat (435), S-ALT (0,67), S-Gama GT (0,66) in holesterol, vse ostalo je bilo ok (tudi TSH, T3, T4, B12 in folna kislina).
Hvala, bom upoštevala vaš nasvet in se prijavila na pregled pri obeh. Bom pa vesela še kakšne ideje, res sem se naveličala bolečin 🙂
LP, AjdaKK

nova
Uredništvo priporoča

Prosim. Velja. Sporočite mi prosim njuni mnenji.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,
kar dolgo je trajalo, da se spet oglasim 🙂
Po vašem nasvetu sem se naročila pri revmatologu, pregled krvi na boreliozo pa je pokazal mejno vrednost IgM proti antigenoma OspC in VIsE (18,97 E/ml) in negativen IgG proti antigenu VIsE (pod 5).
Revmatologijnja v NG je postavila sum na seronegativni spondiloartritis in me poslala na dodatne preiskave, ki so pokazale negativne vnetne parametre, tudi anti-CCP in RF ter presejalne imunoserološke preiskave vključno s HLA-B27. MR SIS je pokazal blažje degenerativne spremembe sakroiliakalnih sklepov, brez znakov za morebitno vnetje.
Dermatolog je potrdil navadno psoriazo, revmatologinja je nato na osnovi vseh izvidov menila, da gre najvejetneje za seronegativni spondiloartritis. Glede na nizke parametre in stabilno stanje je predlagala le NSAR in analgetike. V primeru poslabšanja pride v poštev terapija z MTX.
Sicer sem vesela, da sem končno prišla do neke diagnoze, a zadeva se ni prav nič spremenila. Še vedno imam bolečine, predvsem v medenici in desnem boku (trohandru), bolečine (in deformacije) v sklepih prstov pa so vedno močnejše. Še bolj me bolita oba sklepa na palcu (sedelni sklep med zapestjem in dlančnico palca) na obeh rokah, za kar je moj zdravnik rekel, da gre za obrabo (je rekel, da temu rečejo “pridna mama” :))
Poleti pa so se začele še bolečine v vratu, zdravnik mi je priporočil telovadne vaje, ki jih dokaj redno izvajam, a so bolečine stalne, včasih zelo hude, včasih malo manj, a prisotne že 5 mesecev
In še vedno ne vem, če in kaj bi lahko pomagalo … Ker bolečine trajajo že toliko let in sem jih res naveličana. Res bom letos stara 60 let, a imam namen biti še nekaj časa tu 🙂 Če se da, brez bolečin – ali pa vsaj z malo manjšimi.
Hvala za vaš odgovor!
Želim vam zdravja in sreče, pa še česa po lastni izbiri, pa naj bo novo leto 2020 prijazno z nami vsemi!
LP, AjdaKK

Pozdravljeni,

hvala za poslano.

Priporočam, da se s vsemi dosedanjimi izvidi in posnetki oglasite na pregledu. Bova videla, ali se da mogoče doseči kakšno olajšanje, bodisi z injekcijami plazme bogate s trombociti, hialuronske kisline (manj verjetno tudi matičnih celic) bodisi z artroskopsko operacijo. Prosim, da se za termin dogovorite s tajnico – tel. 041 654 330.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,
kar nekaj časa je preteklo od tega dopisovanja, zadeva pa se je spremenila le toliko, da sem po predlogu revmatologinje opravila MR medenice in cervikalne hrbtenice (ki me poleg vseh dosedanjih bolečin boli že več kot dobro leto). Navajam izvide in prosim za razlago.
MR medenice:
Ob iliakus mišici in med črevnico desno je suspektna tanka plast tekočine, ki sega do iliopsoas mišice proti narastišču. V steh acetabuluma v sprednji kolumni desno je vidna večja po videzu subkortikana cista premera 2 cm.
V kolčnih sklepih sta obojestransko vidna minimalna izliva. Desno anteriorno je suspektna manjša ganglijska cista ob labrumu premera 5 mm.
Lepo je vidna nekoliko poudarjena anteverzija vratu femurja.
Sklepni špranju obeh kolčnih sklepov sta začetno zoženi.
Na glavici desnega femurja so vidne začetne robne kostne naplastitve.
Svetujem kontrolni MR glede na kliniko.

MR vratne hrbtenice:
Vidna je poudarjena fiziološka cervikalna lordoza z začetnimi spondilotičnimi spremembami C5, C6, C7. V nivoju C6-C7 je viden manjši dorzalni osteofit z blago utesnitvijo sprednjega likvorskega prostora.
Od nivoja C3-C6 je vidna začetna obojestranska spondiloartroza. Spinalni kanal je še primernop širok. Intraforaminalnih utesnitev ni.
Signal v meduli izgleda še primeren.
V korpusu Th1 je vidna hiperintenzivna ovalna sprememba premera 10 mm – verjetno manjši hemangiom.

Ko sem revmatologinji poslala izvide, mi je odgovorila, da mi je napisala nujno napotnico za ortopeda. Ker sem se jo morala izkoristiti v 24 urah, sem pač poklicala prvega na seznamu. Očitno nisem prav dobro izbrala, saj sem od njega izvedela le to, da še ni za operacijo, nobene razlage, MR vratu sploh ni pogledal. predlagal je RTG medenice in kontrolni pregled.
Žal sem se na vašo kliniko spomnila šele sedaj. Mi lahko kaj svetujete?
Najlepša hvala za vaš odgovor,
LP, AjdaKK

Pozdravljeni,

v izvidu MR medenice navajajo sum na tanko plast tekočine med mišico iiliakus in črevnico desno (lahko znak draženja), prostora napolnjena s tekočino v zgornjem sprednjem delu čašice medenice desno v podhrustančni kosti in ob vezivno-hrustančni ustnici (običajno posledica prekomernih obremenitev lokalno, lahko posledica stanjšanja ali odsotnosti sklepnega hrustanca – obrabe), minimalno več proste tekočine v obeh kolčnih sklepin (znak majhnega draženja), prekomerno ukrivljenost vratov stegnenic naprej, nekoliko zoženi sklepni špranji obeh kolčnih sklepov (znak začetne obrabe) ter začetne kostne izrastek na glavi desne stegnenice (odgovor na obrabo).

V izvidu MR vratne hrbtenice navajajo okvare od 3. do 7. vratnega vretenca, vendar brez pritiskov na živčne strukture. V telesu 1. prsnega vretenca navajajo manjši, nenevaren žilni tumorček.

Zdravljenje je odvsino predvsem od ugotovitev pri kliničnem pregledu. S pregledom je potrebno namreč ugotoviti, kaj od navednega vam tudi povzroča težave. Možnosti zdravljenja so takšne, kot sem jih že navedel v predhodnem odgovoru.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close