Najdi forum

MR Preiskava kolena levo

Pozdravljeni, res lepo prosim za razlago izvida, ker se mi zdi, da je konec sveta.
Zadnjih 8 let intenzivno hribolazim, na krajše in daljše ture, starost 55 let, ženska. Pred cca 3 meseci sem iz lokalnega hribčka po položni poti malo tekla, brez poškodbe, naslednji dan nisem več mogla stopit na nogo zaradi bolečine v levem kolenu. Šla sem na MR. Izvid je sledeč:
Srednje velik izliv. Horizontalna ruptura vzdolž spodnje artikularne površine medialnega meniska z dodatno radialno komponento na prehodu proti posteriornemu radiks – kompleksna ruptura. Približno 17x8mm veliko področje subhondralnega edema kostnine zunanjega roba medialnega kondila z nekoliko aplanirano artikularno površino – subhondralna fraktura. Priležni hrustanec je videti nekoliko stanjšan ne pa defekten. Precej edematozna in slabo diferencirana globoka proksimalna komponenta MCL, površinska komponenta MCL je videti kontinuiranega poteka. Ostale prikazane strukture so videti v mejah normale.
MNENJE:
Kompleksna ruptura posteriornega roga MM. Subhondralna fraktura zunanjega roba medialnega kondila. Stanje po distenziji, parcialni rupturi globoka proksimalna komponenta MCL (MRI gradus 2). Sklepni izliv. (RD: S836).
Ker si ne znam predstavljati življenja brez hribov in ker se vse skupaj bere zelo slabo, vljudno prosim za razlago, kaj je pravzaprav z mojim kolenom, ali je potrebna operacija, fizioterapija … Skratka, kako naj ravnam v prihodnje. Res lepa hvala za čimprejšnji odgovor.
Lp Sonja

Pozdravljeni,

v izvidu navajajo večsmerno raztrganino zadnjega dela notranjega meniskusa, podhrustančni zlom notranjega končnega dela stegnenice, delno poškodbo globokega dela notranje stanske vezi in prekomerno količino tekočine v kolenu.

Za polnovreden nasvet o zdravljenju bi sicer moral pregledati tako posnetke MR kot tudi (klinično) vaše koleno, menim pa, da bi zelo verjetno priporočil artroskopsko operativno zdravljenje, predvsem za oskrbo poškodovanega meniskusa. Le na osnovi opisa zloma podhrustančne kosti si ne morem ustvariti slike, ali bi morebiti tudi ta potreboval operativno zdravljenje (ali ne), kar je sicer malo verjetno.

Priporočam, da čimprej obiščete fizioterapevta (pri nas doc. dr. Renata Vauhnik, dipl. fth. – [email protected]), ki vam naj pokaže osnovne vaje za krepitev stegenskih mišic ter vaj za razgibavanje kolena, prav tako tudi pravilno hojo z berglami. Do nadaljnjega namreč priporočam hojo z berglami z obremenjevanjem poškodovanega kolena le do meje bolečine, enako (do meje bolečine) priporočam tudi izvajanje vaj. Po končanem zdravljenju, ki bo predvidoma trajalo 4 do 6 mesecev, boste zelo verjento sposobna za obremenitve, ki jih želite.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni, dr. Pilih,
res lepa hvala za izčrpno pojasnilo. Sem se že naročila pri travmatologu, najavila pa se bom tudi pri fizioterapevtki.
Važno, da je še upanje in da bom lahko še kdaj stala na Triglavu,
lp Sonja

nova
Uredništvo priporoča

Prosim. Odlično!

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Lep pozdrav
Prosim za razlago mr izvida.
Pred 1 mesecem sem si pri igri poskodovala koleno. Šalcka mi je skocila ven v bistvu na notranjo stran nazaj sem si jo naravnala sama. Mapotena sem bila na mr in ct sedaj pa me zanima kaj bo naprej. Ce bo potrebna operacija?
Izvit je sledeč
Preizkavo naredimo v standartnih sekvencah in ravninah.
Visoka lega patele patela alta
Vidna je delana ruptura medialnega patelofemoralnega ligmenta . Hipoplastični medialni kondil femurja. Neravna kontura laterarnega kondila femurja anteriorno. Edem kostnine laterarnega kondila femurja s širjenjem v diafizo,manjši edem kostnine tudi v predelu laterarnega dela platoja tibije,kot v predelu medialnega dela patele inferiorno. Strukturne spremembe hrustanca laterarne fasele patele,brez večjih fokalnih defektov. Edem suprapatelarnega maščevja in Hoffa maščevja. Minimalni izliv v kolenski sklep. Edem podkožja pod patelo. Anteriorni in posteriorni križni ligament nista prekinjena. Signal v kiti kvadricepsa inligmentu patele je primeren . Laterarni kolateralni ligament ne kaže znakov poškodbe. Nekaj tekočine ob in v mesialnem kolateralnem ligamentu v proksimalnem delu,brez večje rupture. Vidna ruptura anteriornega roga lateralnega meniskusa s širjenjem v korpis meniskusa. Ropture medialnega miniskusa ni videti. Manjši izliv v sklep.
Mnenje:
Parcialna ruptura medialnega patelofemoralnega ligamenta.
Patela alta.
Hipoplastičen medialni kondil femurja . Ruptura anteriornega roga lateralnega meniskusa.
Edem kostnine lateralnega kondila femurja in platoja tibije ter medialnega dela patele.
Več tekočine ob medialnem kolateralnem ligamentu,brez večje sveže rupture.

Hvala za razlago že v naprej

Pozdravljeni,

v izvidu navajajo delno raztrganje notranje vezi med pogačico in stegnenico, visoko položeno pogačico (takšne so manj stabilne), slabo razvit končni del stegnenice, strganje sprednjega dela zunanjega meniskusa, oteklino zunanjega končnega dela stegnenice, začetnega dela golenice in notranjega dela pogačice ter oteklino notranje stranske vezi.

Večina navedenih sprememb je običajno posledica izpaha pogačice. Zelo verjetno bo potrebno operativno zdravljenje.

Priporočam pregled s posnetki opravljenega slikanja z magnetno resonanco.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Hvala za odgovor.
Me pa še zanima kakšna operacija bo potrebna in kako dolgo traja rehabilitacija.
Za odgovor se že v naprej zahvaljujem.

Prosim. To je odvisno predvsem od ugotovitev pri kliničnem pregledu. Izvid MR ne zadostuje za odločitev.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Najlepša hvala
Imam pa še izvid z ct po lyonskem protokolu pa bi prosila se za to razlago ker me je sstrah da je kaj hudega. Pregled pri travmatologu pa imam komaj 28.9 2018. Pa v stalezu sem zaradi bolečin.
Izvid je sledeč:
CT kolen(lyonski protokol-po protokolu za nestabilno patelo):
Višina patel obojestransko primerna (caton-deschaps index pod 1,5)
Nagib patele pri relaksiranem kvadricepsu obòjestransko povečan (38st)
TT-TG razdalja(tibialni tuberkl-tibialni sulkus) povečana:
Desno 22mm
Levo 22mm
Plitvejša trohlearni žleb femurja obojestransko,hipoplazija medialnega kondila femurja- trohlearna diplazija (klasifikacija po Dejouru tip c).
Fragmentacije medialnega roba patele,večjega izliva intraartikularno ali degenerativnih sprememb ni videti.
Hvala

Prosim.

Je bila zadnja poškodba edina, ali pa ste pred njo že imeli izpah katere izmed pogačic?

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Ja sem jo že imala na obeh nogah po 4×. Ampak sem do sedaj imela 12 let mir, so bile blage bolečine sedaj pa so včasih neznosne da brez protibolečinskih tablet negre.
Hvala

Glede na to, da ste imela 12 let mir, bi se zelo verjetno omejil (odvisno sicer od ugotovitev pri kliničnem pregledu) na artroskopsko operacijo na zadnje poškodovanega kolena. V izvidu CT-ja po Lyonskem protokolu sicer navajajo spremembe, ki običajno zahtevajo operativno popravo položaja pogačice.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Najlepša hvala za vse odgovore

Prosim.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close