Najdi forum

Razlaga izvida MR

Pozdravljeni,
prosil bi vas za razlago izvida MR desnega kolena, katerega sem prejel v ponedeljek.

V začetku julija sem si ob doskoku na iztegnjeno desno nogo poškodoval koleno, RTG ni pokazal kakšnih poškodb kolena, sedaj pa sem bil na MR in sem dobil takšen izvid.

MR Desnega kolena
Standardne sekvence.
Ruptura posteriornega roga lateralnega meniskusa z degeneracijo. Večja ruptura medialnega meniskusa, frament verjetno ob PCL.
Ruptura ACL.PCL je videti primeren.
MCL je primeren.Povišan signal ob LCL.
Edem lateralnega femoralnega kondila ter minimalno medialnega. Edem tibialnega platoja,več v posteriornih delih ter lateralno.
Večjih defektov hondralna površin ni videti.
Femoropatelarni sklep je primeren.Povišan signal medialnega femoropatelarnega ligamenta.
Tetiva kvadricepsa ter ligament patele sta primerna. Manjši edem Hoffa maščevja. Izliv v kolenskem sklepu.

Mnenje:
Večja ruptura medialnega meniskusa, verjetno bucket handle.Ruptura ACL.Manjša ruptura LM.
Izliv.
Suspektna distenzija medialnega patelarnega ligamenta.
Edem lateralnega kondila ter tibije-suspektna stres fraktura lateralnega tibialnega platoja.

Že vnaprej hvala za odgovor.
Lep pozdrav

Pozdravljeni,

v izvidu navajajo raztrganini obeh meniskusov (večjo, tipa ročaja košarice, notranjega meniskusa, manjšo zunanjega) ter raztrganje sprednje križne vezi. Navajajo tudi sum na nateg notranje pogačično-stegnenične vezi ter oteklino zunanjega začetnega dela golenice s sumom na stres zlom le-tega.

Priporočam artroskopsko operativno zdravljenje – nadomestitev (rekonstrukcijo) sprednje križne vezi in popravilo (zašitje) obeh meniskusov, če bo to le mogoče.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Najlepša vam hvala za razlago, se pravi se da opraviti rekonstrukcijo tudi artroskopsko, da ne odpirajo celega kolena.

Lp, Aleš

nova
Uredništvo priporoča

Prosim. Da.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spostovani!
Dobila sem izvid mri desnega kolena, in sicer dokaj velik areal hondropatije gradus 3 patele, dolga fisula hrustanca gradus 3 medialnega fermotalnega kondila. Patomorfoloske variante patelofemoralno. Prosim vas za obrazlozitev mnenja.

Spoštovani,

v izvidu navajajo okvare sklepnega hrustanca pogačice in končnega notranjega dela stegnenice desno, ki segajo čez polovico debeline. Za nasvet o zdravljenju bi moral pregledati tako posnetke MR kakor tudi vaše koleno.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Zahvaljujem se vam za hiter odgovor, sem se ze narocila pri osebnem zdravniku, da skupaj pregledava izvid in vidiva kako naprej.

Prosim. Odlično!

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,

prosila bi za razlago izvida MR. Pred dobrim mesecem sem si pri padcu poškodovala koleno, katero mi občasno “klecne”, pri daljši hoji ali stanju čutim v kolenu močno bolečino, pojavlja se nenehna oteklina.

– Brez izliva. Nekoliko hipertrofična medialna pateralna plika. Meniskusa imata normalen signal. Križna ligamenta sta ohranjana. Zmerna distenzija MCL: Lateralni kolateralni ligamentarni kompleks je ohranjen. 1 cm širok fokus izrazito neravnega strukturno spremenjenega hrustanca patele. Skelet ima normalen signal.

Mnenje: Distenzija MCL stopnje 2
Hrustančni defekt patele centralno stopnje 2-3

Mi lahko prosim obrazložite tale izvid?? Kakšen je ponavadi postopek zdravljenja??

Najlepša hvala za dan odgovor,

Tjaša

Pozdravljeni,

v izvidu navajajo delno pretrganje notranje stranske vezi, ki se običajno v 6 do 12 tednih zaceli sama ter poškodbe sklepnega hrustanca na osrednjem delu pogačice, ki segajo deloma do, deloma pa čez polovico debeline. Slednje se običajno zdravi neoperativno. Priporočam prejetje 1 do 3 injekcij plazme bogate s trombociti, injekcije hialuronske kisline s podaljšanim delovanjem ter okrepitev štiriglave stegenske mišice. Če kolena še niste popolnoma razgibala, priporočam čimprejšen obisk fizioterapevta – pri nas doc. dr. Renata Vauhnik, dipl. fth. [email protected]. Sicer priporočam obremenjevanje kolena le do meje bolečine!

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close