Najdi forum

Ruptura mišice

Spoštovani!

V petek sem se pri športu poškodovala ( padec z iztegnjeno nogo naprej na zadnjico). Danes sem imela UV, ki je pokazal rupturo mišice debeline 1 cm dolžine 2 cm ob narastišču m. Biceps femoris in semitendinozus z manjšim okolnim hematomom debeline 2 mm. Takoj po poškodbi sem hladila z ledom in praktično sedela na njem 2 dni. Boli in zateguje v predelu zadnjične mišice, hoja je nesigurna, saj sem danes padla na manjšem naklonu na parkirišču. Zdi se mi, da ne morem z nogo upravljati tako kot želi glava.

Zanima me, kako resna je poškodba? Kako dolgo naj bom doma (moj poklic zahteva stoječe delo) in kakšno rehabilitacijo priporočate? Kako dolgo? Ali se lahko sprehajam? Ker sem rekreativna tekačica me zanima s kakšnim športom lahko ohranjam kondicijo? Stara sem 40 let.

Hvala in lep pozdrav!

Spoštovani,

priporočam, da čimprej opravite slikanje poškodovanega področja z magnetno resonanco (MR) in da pridete nato na pregled s posnetki. Mogoče je, da bo potrebno operativno zdravljenje.

Do takrat priporočam hojo z berglami z obremenjevanjem poškodovane okončine le od meje bolečine. Enako, le do meje bolečine, priporočam tudi poškodovano področje razgibavati.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Hvala za hiter odgovor. Bergel nisem dobila, hodim brez njih. Obravnavana sem bila na urgenci, UV sem naredila samoplačniško. V ponedeljek imam zdravnika… bomo videli, če bo za MR? Kakšna je prognoza konzervativnega zdravljenja? Če bi operirali…do kdaj je to smiselno? Vem da so za MR čakalne dobe…
Hvala še enkrat!

Hvala za hiter odgovor. Bergel nisem dobila, hodim brez njih. Obravnavana sem bila na urgenci, UV sem naredila samoplačniško. V ponedeljek imam zdravnika… bomo videli, če bo za MR? Kakšna je prognoza konzervativnega zdravljenja? Če bi operirali…do kdaj je to smiselno? Vem da so za MR čakalne dobe…
Hvala še enkrat!

Prosim.

Vsekakor bi bilo boljše in lažje, da bi si pri hoji pomagala z berglami. Če bo operativno zdravljenje potrebno, je optimalen čas izvedbe v prvih treh tednih po poškodbi. Prognoza konzervativnega zdravljenja je odvisna od obsežnosti poškodbe, ki pa je bolj jasno razvidna iz posnetkov MR.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani!

Še entrat vas prosim za mnenje. Včeraj sem opravila MR slikanje. Ker zivim v tujini vam izvid radiologa raje kot v mojem laičnem prevodu posredujem kar orig. v nemščini in še prevod v ang.
Izvid: „ Regelhafte Darstellung der Knöchernen Strukturen am Becken und am Oberschenkel beteiligten. Kein Nachweis pathologischer intraossärer T2w Signalalterationen. Nachweis deutlicher Signalalterationen am Tuber ischiadicum entlang der Sehne, der ischiokruralen Muskulatur mit einzelnen kleinen fokalen Einrissen. Die Muskelgruppen stellen sich hier regelhaft ohne Nachweis von T 2w Signalalterationen dar.
Mnenje: „Ausgeprägte Tendinitis des Sehnenansatzes der ischiokruralen Muskulatur auf Höhe des Tuber ischiadicum. Einzelne kleine Einrisse der Sehne. Kein Nachweis von Muskelfaserrisse.“
(Distinct tendinitis of the tendon insertion of the hamstring muscles at the level of the ischial tuberosity. Individual small tears of the tendon. No evidence of muscle fiber tears.)

Danes sem govorila s svojim ortopedom, ki je mnenja da bo čas vse pozdravil. V isti sapi pa je rekel, da gre za tezjo poškodbo??? Bolniškega staleza nisem dobila, prav tako nobene fizioterapije.
Ali je pristop pravi? Sama sem nekoliko zmedena in dvomim v pravilnost zdravljenja. Pri sedenju Imam išiasu podobno bolečino, ki sega do polovice stegna. Pri počepu npr. na eni nogi čutim razliko v napetosti zadaj v stegnu. Na poškodovani nogi je praktično vse mehko. Še Vedno šepam in pri fazi dotika stopala pogrešam stabilizacijo kolena. Zdi se mi, da moram nogo, še posebej pri hoji v klanec, kar metati naprej.

Kakšno zdravljenje bi vi priporočili? Kako naj obremenjujem nogo, da bo celjenje uspešno in kakšna je Po vašem mnenju prognoza?

Hvala in lep pozdrav!

Spoštovani,

Kakšno zdravljenje bi vi priporočili? Priporočam neoperativno zdravljenje – obremenjevanje in raztezanje poškodovanega (bolečega) področja le do meje bolečine. Pri hoji priporočam uporabo bergel, vse dokler ne boste mogla brez bergel hoditi brez bolečin, kar bo najverjetneje trajalo 6 do 12 tednov od poškodbe.

Po preteku 6 tednov priporočam pričetek masaže poškodovanega področja z metodo prečne frikcije (fizioterapevtska metoda) in pričetek izvajanja escentričnih vaj za krepitev mišic.

Če po preteku 3 mesecev od poškodbe bolečine ne bodo prenehale, priporočam prejetje 1 do 3 injekcij plazme bogate s trombociti pod ultrazvočno kontrolo. Takšne injekcije lahko prejmete pri nas.

Kako naj obremenjujem nogo, da bo celjenje uspešno in kakšna je po vašem mnenju prognoza? Kar se tiče obremenjevanja, le do meje bolečine, kar se tiče prognoze, je zelo verjetna zacelitev na neoperativni način v teku 3 mesecev. Kot že rečeno, če bolečine v tem času ne bodo prenehale, priporočam prejetje 1 do 3 injekcij plazme bogate s trombociti pod ultrazvočno kontrolo. Če se bodo bolečine nadaljevale tudi po tem zdravljenju, kar je sicer malo verjetno, pa priporočam operativno zdravljenje.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close