Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem Klinika za sklepe, hrbtenico in poškodbe Mnenje – MR kolena in stabilizacija sklepa

Mnenje – MR kolena in stabilizacija sklepa

Spoštovani,
prosila bi za dodatno razlago/mnenje, ker na pregledu nisem vsega razumela, Že dlje časa imam težave z obema kolenoma (pojavile so se že v mladosti, stara pa sem 36 let).
Večkrat prihaja do izpaha pogačice (tokrat gre za desno koleno), ki pa je bil do zadnje poškodbe z manjšimi posledicami (brez otekanja). Pri zadnji poškodbi (3.6.2018) pa mi je močno zateklo koleno, tako da je bila dvakrat potrebna punkcija. MRI kolena je pokazal kissing lezijo patele in pa lateralnega kondila femorja, rupturo MPFL in pa hondralno kontuzijo retropatelarnega hrustanca medialne fasete, ki pa izgleda še ohranjen ter lateralizacijo patele. Vidna je močna lateralizacija pogačice.
Ob pregledu dne 6.7. je koleno neotečeno, Ballotement negativen. Kolateralni in križni ligamenti čvrsti. Apprehension test pogačice je pozitiven, patela je vidno lateralizirana. Klinično sicer ne gre za povečan valgus spodnjih okončin. Napotena sem na CT obeh kolen po Lyonskem protokolu in rtg spodnjih okončin na dolgih filmih.
Ker v napotnici ni posebej navedeno, me zanima ali je mišljen rentgen obeh nog. Za CT so posebej poudarili, da mora biti, za rentgen pa po izvidu sklepam, da sta mišljeni obe, nisem pa prepričana.
Mnenje travmatologa je, da je potrebna stabilizacija patelofemoralnega sklepa. Ali gre pri tem za večji operativni poseg? Kako dolgo približno traja okrevanje?
Hvala za odgovor in lep pozdrav

Spoštovani,

navedeni slikanji sta predvideni za obe spodnji okončini. O vrsti operacije se bo mogoče odločiti šele po pregledu posnetkov in izvidov predvidenih slikanj. Okrevanje po takšnih operacijah običajno traja od 4 do 6 mesecev.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Nisem pričakovala tako hitrega odgovora. Res najlepša hvala. Svetovana mi je bilo tudi, da naj čim prej nastopim fizioterapijo – mogoče se oglasim v vaši kliniki.

Lep pozdrav

nova
Uredništvo priporoča

Prosim… in velja…

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani,

na vas se ponovno obračam, ker imam vprašanja glede poteka rehabilitacije po operativnem posegu zaradi večkratnih izpahov pogačice. 10.4.2019 so mi operirali koleno, in sicer je bila opravljena artroskopija, lateralna elongacija, rekonstrukcija MPFL s presadkom iz tetive mišice kvadricepsa in osteotomija Fulcerson. Trenutno še vedno hodim z berglami, ki pa jih bi naj v roku 2 tednov opustila. V okviru fizioterapije opravljam razgibavanje na kineteku in terapijo z elektrostimulacijo (vaje zgolj v ekstenziji). Napredek pri izvajanju vaj je zelo počasen, kar sem tudi pričakovala, vendar me kljub temu skrbi, da ne dosegam rezultata, ki bi ga v tem času že morala. Pri pasivnem krčenju kolena na kineteku dosežem 80 st. krčenja, medtem ko ji pri aktivnem krčenju gibljivost bistveno slabša. Najbolj pa me skrbi, ker (kljub elektrostimulaciji) ne zmorem dvigniti noge od podlage v iztegnjenem položaju. Noge namreč ne uspem samostojno niti minimalno dvigniti od podlage. Ali je to glede na poseg povsem pričakovano/normalno?
Najlepša hvala za odgovor in lep pozdrav

Spoštovani,

glede na obsežnost operativnega posega je to pričakovano.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Hvala za odgovor. Me pa še zanima, če vseeno vztrajno poskušam z vajo dvigovanja noge, kljub temu, da ob tem občutim bolečino v kolenu. Ali pa je bolje, če še nekaj časa počakam, da se kvadriceps okrepi, saj so stegenske mišice precej atrofirale? Želim vam lep dan.

Prosim. Kljub bolečinam priporočam vztrajati.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Hvala za odgovor. Se bom potrudila:) Lep pozdrav

Prosim. Velja.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani,
pred več kot enim tednom (28.2.) sem imela artroskopijo kolena. Na istem kolenu sem že pred 11 meseci imela poseg zaradi nestabilne pogačice (osteotomija Fulcerson, rekonstrukcija MPFL in elongacija).
Tokrat je artroskopija potekala brez posebnosti, izpisujem del odpustnega pisma: medialni kompartment je b.p., interkondilarno vidni začetni osteofiti po robu interkondilarnega Nocha, vendar ne povzroča utesnitve, zato se za odstranitev ne odločim. Odstranim nekaj hipertrofične sinovije, križni vezi sta v redu. Lateralni kompartmenr b.p. V patelofemoralnem sklepu je troheja brez večjih poškodb hrustanca, medtem ko je na medialni faseti pogačice hrustanec povsem nacefran po celotni faseti, napravim debridma nestabilnih robov hrustanca.
Še isti dan sem bila odpuščena, vendar sem se morala zvečer obrniti na urgentno pomoč, saj je koleno močno oteklo iz rane pa je tekla kri. Narejena je bila punkcija kolena (70 ml hemoragične vsebine). Po navodilih operaterja sem v prvem tednu večinoma počivala (zvišan položaj noge) in minimalno hodila ob polni obremenitvi noge (brez pomoči bergel) ter si hladila nogo. Koleno je še vedno otečeno, vendar do dodatnega otekanja kolena ni prihajalo. Prav tako sem izvajala vaje za vzdrževanje mišic stegna, ki se priporočajo po artroskopskem posegu. Čez nekaj dni (4.3.) sem zaznala rahlo bolečino v mečih noge, ki sem jo pripisovala zategnjenosti mišice. Še vedno sem lahko hodila brez večjih težav, vendar z rahlo bolečino v mečih (čez dan sem imela noge povite z elastičnim povojem). Nekoliko sem zmanjšala izvajanje vaj, sem pa jih še vedno delala. Bolečina v mišicah meč se je stopnjevala, nakar 7.3. nisem mogla več pri hoji stopiti na nogo, tudi meča so boleča na otip. Zaradi bolečine v mečih in omotičnega občutka ob poskusu hoje, sem poiskala zdrav. pomoč. Ugotovljeno je bilo, da je leva golen na gnetenje boleča, homanov znak pozitiven, obseg leve goleni pa za 2 cm širši od desne. Na osnovi opravljenega EKG in UZ spodnje okončine je bila globoka venska tromboza izključena, prav tako pa naj bi bila pljučna embolija malo verjetna. Ob odpustu nisem prejela dodatnih navodil za ravnanje, zato me zanima naslednje:
– Ali je glede na opisano, stopnjevanje bolečine in otekline v mečih možno pripisati nategnjeni mišici?
– Na nogo še vedno ne morem stopiti (tal se dotaknem zgolj s konico prstov, izteg in obremenitev pri hoji zaradi bolečine nista možna). Ali si moram pri hoji pomagati z berglami, dokaj bolečina skoraj povsem ne popusti? (po posegu mi je bilo namreč rečeno, da naj hodim brez bergel)
– Si lahko še na kakšen drug način pomagam za hitrejše zmanjšanje otekline? (predpisana mi niso bila nobena protivnetna zdravila)
– Trenutno sem vaje povsem opustila, ker se bojim poslabšanja stanja; hkrati pa me skrbi atrofija mišic, ki je že nekoliko opazna. Ali je smiselno, da določene vaje kljub bolečini izvajam?
Hvala za vaš odgovor in lep pozdrav.

Spoštovani,

– Ali je glede na opisano, stopnjevanje bolečine in otekline v mečih možno pripisati nategnjeni mišici? Ne. Zelo verjetno je vzrok v operiranem področju izlita kri, ki se je pod vplivom sile teže spustila v golen. Izlita kri in razpadni produkti krvi namreč v tkivu povzročajo vnetje, katerega znaki so: bolečina, oteklina, rdečina, toplota in moteno delovanje.
– Na nogo še vedno ne morem stopiti (tal se dotaknem zgolj s konico prstov, izteg in obremenitev pri hoji zaradi bolečine nista možna). Ali si moram pri hoji pomagati z berglami, dokaj bolečina skoraj povsem ne popusti? (po posegu mi je bilo namreč rečeno, da naj hodim brez bergel) Da, priporočam uporabo bergel in to vse dotlej, ko bo bolečina pri obremenitvi noge s polno težo znosna. To bo zelo verjetno trajajo 1 do 2 tedna.
– Si lahko še na kakšen drug način pomagam za hitrejše zmanjšanje otekline? (predpisana mi niso bila nobena protivnetna zdravila) Da. Priporočam enotedensko redno jemanje nesteroidnega protivnetnega zdravila, v največji dovoljeni dnevni količini (npr. Naklofen duo 1 kapsula 75 mg na 12 ur, Nagesin 1 tableta 550 mg na 8 ur), pretežen počitek z višjim položajem operirane okončine od prsnega koša, hlajenje bolečih področij z ledom preko tanke tkanine po 20 minut z urnimi presledki ter večkrat dnevno razgibavanje stopala v smeri dviganja in spuščanja.
– Trenutno sem vaje povsem opustila, ker se bojim poslabšanja stanja; hkrati pa me skrbi atrofija mišic, ki je že nekoliko opazna. Ali je smiselno, da določene vaje kljub bolečini izvajam? Da, priporočam izvajanje vaj, vendar do znosnih bolečin.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Najlepša hvala za res koristne nasvete. Želim vam lep večer in vas lepo pozdravljam.

Prosim.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close