Najdi forum

Artroskopija – izvid

Pozdravljeni,

pred dvema dnevoma sem imela artroskopijo kolena. V izvidu piše: ugotovimo artrotične spremembe patelofemoralno in v medialnem delu sklepa. na mestih je hrustanec podminiran, naredimo toaleto predvsem trohlee femurja. Ugotovimo tudi degenerativno spremenjen in rupturiran medialni meniskus, kjer so v zadnji polovici prisotne poševna ruptura pa tudi zadebelitve in poapnitve. naredimo parcialno medialno menicsektomijo. Sprednja križna vez je nekoliko ohlapna, sicer je kontinuiteta v večji meri ohranjena.
Delati moram vaje, berle 7 dni zaradi delne razbremenitve desnega kolena, hladne obkladke, odstranitev šivov 7-10 dni po posegu. Sobno kolo, kolo po ravnem in plavanje – 5 dni po odstranitvi šivov.

Zanima me kaj točno so mi naredili, kaj je s hrustancem in kaj pomenijo zadebelitve in poapnitve.
hvala

Pozdravljeni,

opravili so odstranitev nestabilnih delov okvarjenega sklepnega hrustanca, predvsem na sprednjem končnem delu stegnenice, pa tudi v notranjem delu kolena ter okvarjenega in strganega dela notranjega meniskusa (zadebelitve in poapnitve (odlaganje kalcija v okvarjeno tkivo) so posledica okvar tkiva meniskusa).

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Najlepse hvala za hiter odgovor.

Kako dolgo bi okrevanje? Bolniska?

Lepo potdravljeni.

Prosim.

Okrevanje po tovrstnih operacijah traja običajno od 6 do 12 tednov, toliko tudi bolniški stalež (odvisno od dela, ki ga opravljate).

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Ponovno pozdravljeni,
Sem 4 tedne po posegu. Koleno se malo boli in je se oteceno. Delam vaje, hladim. Sobno kolo mi gre, kolo po ravnem pa ne prevec. Po prevozenih 300 m me koleno boli ko poskusam hoditi.
Kdaj lahko pricnem z vajami v fitnesu?
Hvala za odgovor.
Lp

Pozdravljeni,

s fitnesom priporočam počakati vse dokler ne boste dosegla polne neboleče gibljivosti operiranega kolena in dokler ne bo izzvenela pooperativna oteklina.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,
Desno koleno me še vedno malo boli pod pogačico, predvsem pri hoji po stopnicah. Bo ta bolečina sčasoma izzvenela? Hodim na fitnes, delam vaje pod nadzorom osebnega trenerja.

Bila sem pa tudi na MR levega kolena. Povzetek:
– minimalno tekočine intraartikularno
– nekoliko debelejša medialna patelarna plica
– blag lateralni nagib patele, hrustanec patele je v predelu centralnega dela nekoliko neraven, stanjšan, vidna je fisura, ki sega do cca polovice debeline hrustanca
– na meniskusih se nakazujejo degenerativne spremembe
– nakazano tanjši, nekoliko neraven hrustanec v predelu obremenilnih površin medialnega kompartmenta, predvsem na strani femorja
– cca 10 x 6 x 15 mm velika, nekoliko lobulirana, glede na signal tekočinska sprememba za lateralnim kondilom femorja – videz ganglioske ciste
– nakazana manjše področje zadebelitev kortikalisa v predelu medialnega dela diafize femorja. Signal skeleta je tudi v ostalem predeli diafize nekoliko heterogenejši – nespecifično, lahko ob anemiji, kajenju. Suspektih fokalnih sprememb signala skeleta ne diferencira.

Vljudno prosim, če mi razložite izvid. Zanima me tudi ali bo potrebna artroskopija?
Predvsem pa me zanima, kaj je oz. ali je nevarna ta cista?

Hvala za vaš odgovor.
Ana

Pozdravljeni,

Desno koleno me še vedno malo boli pod pogačico, predvsem pri hoji po stopnicah. Bo ta bolečina sčasoma izzvenela?
Zelo verjetno bo bolečina z okrepitvijo štiri-glave stegenske mišice prešla. Če bo vztrajala, priporočam najprej zdravljenje z 1 do 3-mi injekcijami plazme bogate s trombociti in nato še z injekcijo hialuronske kisline s podaljšanim delovanjem.

Hodim na fitnes, delam vaje pod nadzorom osebnega trenerja.
Odlično!

V izvidu navajajo minimalno tekočine v kolenu, nekoliko debelejšo gubo sklepne ovojnice ob notranjem delu pogačice, blag nagib pogačice navzven, neraven sklepni hrustanec na centralnem delu pogačice s poko, ki sega do polovice debeline, obrabne spremembe na meniskusih, povšinsko okvarjen sklepni hrustanec v notranjem delu kolena, predvsem na strani stegnenice, večdelna cista (prostori napolnjeni s tekočino) v zadnjem zunanjem delu kolena, nekoliko zadebeljena kostna skorja notranjega končnega dela stegnenice ter raznolik signal v stegnenici (lahko posledica slabokrvnosti, kajenja…).

Zanima me tudi ali bo potrebna artroskopija? Če vam težave povzroča cista (klinični pregled!?), priporočam njeno odstranitev z artroskopsko operacijo, če ne, pa priporočam že zgoraj navedeno zdravljenje, najprej z 1 do 3-mi injekcijami plazme bogate s trombociti in nato še z injekcijo hialuronske kisline s podaljšanim delovanjem.

Predvsem pa me zanima, kaj je oz. ali je nevarna ta cista? Običajno takšne ciste niso nevarne. Odstranjujemo jih le, če povzročajo težave (če so moteče).

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close