Najdi forum

Pozdravljeni,

prosil bi vas za mnenje glede diagnoze in časa okrevanja in sicer je stanje sledeče:
Pred dobrim tednom sem si ob sonožnem doskoku (preskok ovire) poškodoval desno koleno. RTG ni pokazal ničesar, cez 3 dni sem bil sprejet na travmatologijo kjer sem bil takoj hospitaliziran in v 5 dneh je bil opravljen tudi MR. Danes sem po nekaj dnevih odpuščen s takšno razlago:
Odločimo se za MRI preiskavo, ki pokaže popolno rupturo LCA, rupturo lateralnega meniskusa ter blage frakture lateralnega femoralnega sulkusa in lateralnega platoja tibije. Glede na opravljeno diagnostiko se odločimo za alternativno zdravljenje.

Za domov sem dobil protibolecinske tablete, vaje za krepitev stegenskih misic (ki jih mam v osnovi sicer kar mocne, saj se ukvarjam s tekom), na ponoven pregled pa sem narocen v zacetku julija, ko bo določen datum operacije (kar se ne sklada z razlago, da se odlocijo za alternativno zdravljenje), kar pa lahko traja se pa se. Zdaj me pa zanima kak smisel ima izvajanje teh vaj PRED operacijo oz. kako naj jih SPLOH izvajam, ce pa nimam v nogi popolnoma nobene moci in stabilnosti, torej ne morem stopit na nogo, se posebej pa je ne morem pokrcit vec kot za par centimetrov? Ali je normalno, da se pri taksni poskodbi na operacijo caka nekaj mesecev in kako naj v vmesnem casu hodim v sluzbo oz. si najdem kakrsnokoli drugo delo, saj mi tega ob poteku pogodbe zaradi daljse bolniske sigurno ne bodo podaljsali? Okrevanje PO operaciji pa naj bi po besedah zdravnika trajalo nekaj mesecev. Je sploh mozno PRED operacijo glede na obseg poskodb prit do tocke, kjer je normalna hoja mogoca ali ne? Sicer sem lahko obsojen na leto dni “bolniske”…predvsem to je vprasanje, ki me najbolj bega.

Hvala za odgovor in lep pozdrav!

Spoštovani,

takšne operacije se lahko izvedejo v zgodnji fazi (v prvih treh tednih od poškodbe) ali pa odloženo (običajno po vsaj 6 tednih od poškodbe). V slednjem primeru priporočam koleno popolnoma iztegniti in doseči vsaj 120 stopinj pokrčitve, umiriti vnetje in zadržati stegnenske mišice. Priporočam, da se za nasvet o potrebnih vajah obrnete na sodelavko doc. dr. Renato Vauhnik, dipl. fth. – [email protected]. Menim, da lahko z vajami že pred operacijo dosežete takšno stanje kolena, ki Vas pri običajni hoji ne bo oviralo.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Hvala za odgovor, zdaj pa imam še eno vprašanje in sicer sem ob odhodu iz bolnice dobil vaje, ki bi jih naj izvajal 2-3x dnevno. Teh je 10, jaz pa sem sposoben izvest samo dve tako kot bi moral saj lahko koleno naprej iztegnem do kota cca 160-170 stopinj (zelo pocasi), nazaj pa stoje mogoce za 30 stopinj, sede pa sploh ne, saj v tej poziciji stopala ne morem ravno polozit na tla (ob upostevanju da bi bilo v isti liniji kot levo stopalo). Kakor hitro pridem do kaj vec kot cca 30 stopinj zacutim ostro bolecino levo in desno od kolena in potem le-ta ne popusti, tudi ce cakam uro ali dve. Obcutek je tak, kot da je neka fizicna prepreka, ne izkljucno bolecina, saj bi se preko te nekako ze prebil, znam stisnit zobe. Tokrat bom prepisal kompleten izvid, mogoce bo iz tega kaj vec razvidno:
Poševna horizontalna ruptura ob korenu pasteriornega roga lateralnega meniska, rupturni del meniska v dolžini priblizno 1cm je uvihan anteromedialno proti interkondilarni incizuri.
Medialni menisk ima primerno obliko in signal.
Popolna ruptura sprednje krizne vezi v proksimalni tretjini.
Ostali ligamenti in tetive imajo normalen potek in signal.
Blaga impresijska fraktura v podrocju lateralnega fermoralnega sulkusa ter pasteriornega dela lateralnega platoja tibije izven sklepne povrsine. Ni znakov poskodbe ali degenerativnih sprememb sklepnega hrustanca.
Velika mediopatelarna plika, ki ni zadebeljena ali edematozna.
Srednje velik izliv.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

iz navedenega jasne fizične prepreke ne vidim. Priporočam izvajanje vaj le do pojava bolečine, enako tudi obremenjevanje. Mislmi pa, da bi bilo dobro, da se oglasite pri fizioterapevtu, ki vas bo potebnih vaj tudi naučil in vam po potrebi tudi pomagal pri doseganju potrebne gibljivosti.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close