Najdi forum

poškodba levega kolena

Spoštovani,
8.5.2018 sem imela nesrečo v kateri sem si poškodovala levo koleno.
CT kolena: V dorzalnem področju platoja tibije, na mestu narastišča posteriornega križnega ligamenta, je videti fracturo skeleta, abrupcije in kostni fragmenti veliki do 10 mm. (zlom zgornjega dela golenice).
1.6.2018 MR izvid: Večji izliv. V področju meniskov prepričljivih znakov za rupturo ne vidim. ACL je ohranjen, PCL je zadebeljen in nehomogen – vsaj večja delna ruptura. Nestabilnost? Povrhnji medialni kolateralni ligament in lateralni kolateralni ligamentarni kompleks sta ohranjena. Povišan signal v področju medialnega zgornjega roba medialnega platoja tibije in v področju meniskotibialnega ligamenta – suspektno za rupturo.
V področju hrustanca prepričljivih večjih defektov ne vidim.
Pokontuzijske spremembe kostnine posteriornega interkondilarnega dela tibije ob narstišču PCL, ob tem je vidna faktura z dislociranimi kostnimi fragmenti.
STATUS: Levi kvadriceps manjši od desnega, zaostaja ekstenzija kolena za cca 5-10 stop. Fleksija cca. 80. Koleno je še zadebeljeno.
OSKRBA: naj nadaljuje z razgibavanjem izogiba naj se obremenitvam v bolečino lahko razgibava v vodi.
Dodatno mi je DR rekla da ko bo 8 tednov mimo od nesreče da lahko poskusim s sobnim kolesom, napotili pa so me tudi na ambulantno vodeno FTH (fizioterapija).

Zdravnica mi je rekla da je MR izvid kar pozitiven – operacije ni omenjala. Povedala je da gre za poškodbo narastišča PCL – to pa je tudi vse … naj bi se narastišče zacelilo.

Na izvid MR se resnično ne spoznam in nisem še slišala da bi se karkoli v zvezi z ACL ali PCL pozdravilo samo.

Lepo bi vas prosila za razlago izvida in kako vi ocenjujete poškodbo … bo šlo brez operacije?

naj povem, da tečem, kolesarim in smučam …
hodim brez bergel in z minimalno bolečino – ni vredna omembe …. vse težave so v pregibu ker kolena ne morem pokrčit da bi vsaj hodila normalno…

hvala in lep pozdrav!

Spošotvani,

križni vezi, tako sprednja (ACL) predvsem pa zadnja (PCL), imata potencial celjenja. Za rezultat zdravljenja je pomembno predvsem, koliko so odlomki v predelu narastišča PCL na golenico premaknjeni.

Vsekakor priporočam neoperativno nadaljevanje po preteka 3 mesecev od poškodbe, nato pa priporočam, da se z MR in CT posnetki oglasite na pregledu, na katerem bom lahko s testiranjem stabilnosti kolena ocenil uspešnost zdravljenja. Operacija v trenutni fazi zdravljenja, tudi če bi bila (bo) potrebna, ni dobra rešitev.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani,

kot razumem iz odgovora sem zdaj v fazi celjenja in mi ni drugega kot da pač razgibavam po navodilih zdravnice in fizioterapevta ko bom na vrsti. Naslednjo kontrolo imam 16.8.2018 in takrat predvidevam da bodo preverili stabilnost kolena oz. preverili kako se je poškodba sanirala.

Najlepša vam hvala za vaš čas in odgovor.

nova
Uredništvo priporoča

spoštovani,

imela bi še par vprašanj glede samega razgibavanja oz. gibanja.
Zanima me namreč kaj lahko in kaj ne … priporočate kakšen krajši sprehod po ravnem? Razgibavanje v vodi? Od vaj niti ne vem kaj pride v poštev… zaenkrat razgibavam tako da skušam nogo pokrčit do bolečine … počep …. leže na hrbtu noga iztegnjena navzgor in spuščam da pokrčim v kolenu … sedim na tleh in skušam pokrčit nogo k sebi … ležim na trebuhu in skušam pokrčit nazaj …
Ne vem koliko smem … ne vem koliko sem lahko na nogi … najbolj mi zateka ko sedim z nogo navzdol. Zdravnica je rekla da naj ne bom na nogah kar ni nujno … ne vem kaj je s tem mislila saj sem mama treh osnovnošolcev in dela nikoli ne zmanjka.
Kako pa je s hlajenjem? koliko časa kolikokrat na dan…oz. po obremenitvi hlajenje – predvidevam ….
Imate kakšna priporočila glede navedenega?
Najlepša vam hvala za vse, za vašo prijaznost in predvsem zelo izčrpne in koristne odgovore.

lep pozdrav!

Spoštovani,

priporočam, da se za nasvet o potrebnih vajah (priporočam osnovne vaje za razgibavanje in krepitev mišic, ki jih izvajajte le do meje bolečin) obrnete na sodelavko doc. dr. Renato Vauhnik, dipl. fth. – [email protected]. Tudi pri obremenitvah priporočam, da se ravnate glede na bolečine (le do meje bolečin) in na otekanje. Hlajenje, razen če bo oteklina res velika, ni več potrebno.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close