Najdi forum

Spoštovani,

ponovila se mi je športna poškodba (nogomet, zvin kolena). Prosim za mnenje izvida. Stara sem 39, športno aktivna.

V kolenskem sklepu je obsežen izliv.
Tetiva kvadricepsa, ligament patele sta ohranjeni.
Zadnja križna vez ter kolateralna ligamenta so ohranjeni.
Popolna ruptura sprednje križne vezi.

Ruptura ročaja košarice medialnega meniskusa, del meniskusa je interkondilarno inkarceriran. Lateralni meniskus je ohrajen.
Večje žariščne poškodbe sklepnega hrustanca tako tibiofemoralnega sklepa kot patelofemoralnega sklepa ne vidim.

V lateralnem delu apeksa patele je sklepni hrustanec v področju velikem približno 5mm strukturno nekoliko spremenjen, vidne so manjše fisure ter blag edem priležne kostnine, lahko postkontuzijsko.
Intenziteta signala skeleta je primerna.

Naj omenim še to, da koleno je gibljivo-ekstenzija ne do konca, ves čas je rahlo otečeno (na prvi kontroli so mi črpali tekočino iz kolena, oteklina se mi je ponovila), hoja na stegnjeno nogo ni mogoča (ostra bolečina zadaj in spredaj desno, malo nižje od pogačice, nestabilno koleno, s poki)-hodim s pokrčeno nogo, daljše razdalje z berglami.

Čakam na kontrolo travmatologa.

Kaj lahko pričakujem v nadaljevanju zdravljenja oz. kaj mi svetujete – konzervativno ali alternativno zdravljenje (operacija in stopnja nujnosti).

Hvala vnaprej za odgovor.

Lep pozdrav,
Minka

Spoštovani,

v izvidu navajajo popolno raztrganino sprednje križne vezi in navpično vzdolžno raztrganino notranjega meniskusa, katerega strgan del je pomaknjen v sredino kolena (vkleščenje) ter poškodbe sklepnega hrustanca na vršičku pogačice.

Priporočam artroskopsko operativno zdravljenje – nadomestitev (rekonstrukcijo) sprednje križne vezi ter zašitje (popravilo) notranjega meniskusa. Izvedbo operacije priporočam čimprej! Če se bo izvedba zavlekla še več tednov, bo potrebno najprej oskrbeti strgan meniskus, koleno nato razgibati in šele nato, z novo operacijo, opraviti še nadomestitev sprednje križne vezi. Povdarjam pomembnost ohranitve meniskusa s popravilom (šivanjem), saj lahko pride s časom, v primeru odstranitve pomembnega dela meniskusa, do (dodatnih) poškodb sklepnega hrustanca, ki privedejo do zgodnejše obrabe kolena.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani
Pred kratkim sem dobila izvid mr desnega kolena in seveda mi nič jasno.
Bi bili vi tako prijazni in mi prevedli v meni bolj razumljivo branje.

Mnenje zdravnika:displazija trohlee, lateralizirana patele:degeneracija hrustanca patele, hongralne lezije, lateralni presijski sindrom _edem superolateralne infrapateralne maščobe, inserecijska tendinoptija pateralnega ligamenta na anteriorno tibialno tuberoziteto, stanje po mb. Osgood schaltter mukoidna degeneracija anteriornega kriznega ligimenta.. Manjsi sklepni izliv.. Semimembranozus-gastroknemius burzitis.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

v izvidu navajajo slabše razvit sprednji končni del stegnenice (običajno gre za plitvejši žleb), navzven premaknjeno pogačico, okvare sklepnega hrustanca na pogačici, znake povečanega pritiska v zunanjem delu pogačično-stengeničnega sklepa, oteklino podpogačične maščobne blazinice, okvaro pogačične vezi v končnem delu, stanje po prebolelem draženju v predelu grče golenice v času rasti, okvaro sprednje križne vezi, nekaj čezmerne količine tekočine v kolenu (znak draženja) ter vnetje sluzne vrečke ob narastišču mišic semimembranozus in gastroknemius.

Zdravljenje bo odvisno predvsem od ugotovitev pri kliničnem pregledu, pri katerem je potrebno ugotoviti, kaj od navedenega v izvidu Vam tudi povzroča težave.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni

Prosil bi za mnenje glede na izvid MR levega kolena:

Vzdolžna potekajoča fisura korpusa lateralnega meniskusa , ki prekinja spodnjo artikularno površino.
Križna ligamenta, kolateralna figamenta in medialni meniskus ne kažejo znakov za poškodbo. Patelarni ligament in tetiva kvadricepsa sta v mejah normalnega hrustančnih defektov ni. Kost ima normalen signal. V periartikularnih mehkih tkivih ni posebnosti.

MNENJE:
Ruptura korpusa lateralnega meniskusa.

Prosim za mnenje kaj sledi glede na izvid MR.

Najlepša hvala

Spoštovani,

v izvidu navajajo vzdolžno delno raztrganino zunanjega meniskusa. Če strgan meniskus povzroča težave (to je mogoče ugotoviti le s kliničnim pregledom), priporočam artroskopsko operativno zdravljenje – če bo le mogoče, popravilo (zašitje) meniskusa.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close