Najdi forum

zlom baze 5. stopalnice

Pozdravljeni,

pred 5 tedni sem si zlomil bazo 5. stopalnice. Diagnoza: fractura basis ossis metatarsalis V pedis sin. Najprej sem dobil hodilno longeto za 1 teden, nato hodilni mavec za 3 tedne. Ves ta čas sem bil praktično povsem brez bolečin in sem lahko obremenjeval imobilizirano stopalo.

Po 4 tednih sem imel kontrolo, kjer so mi odstranili mavec in naredili rentgen. Ob pritisku na mesto zloma več nisem čutil bolečin, vendar pa na rentgenu ni bilo videti znakov celjenja. Dobil sem snemljivo, hodilno longeto še za 14 dni.

So takšne situacije pogoste pri tem tipu zloma ? Kako je mogoče, da ni znakov celjenja in kljub temu ni več bolečin ob pritisku na mesto zloma ?

Hvala!

Spoštovani,

takšne situacije so običajne. Kosti se namreč najprej zacelijo z vezivno brazgotino (ta se na rentgenskih slikah ne vidi), ki se nato, odvisno od lokalnih razmer (zadosten mir ali pa nemir na mestu zloma) spremeni bodisi v kostno brazgotino (ta se vidi na rentgenskih slikah – kostno zaceljen zlom) bodisi v hrustančno brazgotino (lahko tudi ostane vezivna) – (po preteku 9 mesecev od zloma govorimo o nezaceljenem zlomu ali o nepravem sklepu ali o psevdoartrozi), ki se na rentgenskih posnetkih ne vidi.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close