Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem Klinika za sklepe, hrbtenico in poškodbe Poškodba kolena in razlaga MR izvida

Poškodba kolena in razlaga MR izvida

Pozdravljeni,

pri dr. Pilihu sem bil operiran konec leta 2012 in sicer rekonstrukcijo križne vezi, šivanje medialnega meniskusa in delna odstranitev lateralnega.

Do ponedeljka, 7. 5. 2018 je bilo koleno v dobrem stanju. Na treningu nogometa sem nato začutil precej močno bolečino in koleno je oteklo zvečer in čez noč.

Nato sem samoplačniško naredil magnetno resonanco 15. 5. 2018, kjer je dr. radiologije zapisal:

V kolenskem sklepu je izliv.
Tetiva kvardicespa in ligament patele sta ohranjena (ligament patele – stanje po odvzemu transplantata).
Sprednja in zadnja križna vez sta prav tako ohranjeni, brez znakov rerupture transplantata sprednje križne vezi.
Medialni ter lateralni kolateralni ligament sta primerna.

Medialni meniskus je zmerno ekstrudiran na rob sklepne špranje v predelu korpusa. Vidna je ruptura v predelu korpusa oz. na prehodu v zadnji rog, kjer je prekinjena tako zgornja kot spodnja atrikularna površina, fragmenta pa sta razmakjena za približno 4 mm.
Lateralni meniskus ima na prehodu iz sprednjega roga v korpus horizontalno hiperintenzivno linijo, ki prekinja zgornjo artikularno površino, najverjetneje ruptura, sicer je oblika meniskusa primerna, meniskus je blago ekstrudiran na rob sklepne špranje v predelu korpusa.

Večje žariščne poškodne sklepnega hrustanca tako tibiofemoralnega sklepa ne vidim, prisotne pa so majhne drobne fisure sklepne površine medialnega femoralnega kondila.

Povsem začetni robni osteofiti tako medialnega kot lateralnega kompartmenta tibiofemoralnega sklepa ter kavdalnega dela patele.

Pišem vam, ker sem bil v UKC Maribor v travmatološki ambulanti s tem izvidom pri dr. P (ne bi izpostavljal imena), kateri me je napotil k drugemu travmatologu, ker po njegovem se on milo rečeno ne spozna/ukvarja s koleni.

Nov termin imam v juniju, ampak bi rad vedel, v kakšnem stanju je koleno po takšnem izvidu, ker imam danes (18.5.) nezateklo koleno in gibljivost kot prej. Torej me zanima, če je možno da je takšno stanje meniskusov (4mm ruptura) posledica šivanja meniskusa.

Glede na to, da sem sedaj brez bolečin me zanima kaj takšen izvid pomeni oz. lahko pomeni, če igram nogomet za koleno.

Hvala vam in lep pozdrav,

Miha Zajc

Spoštovani,

kot kaže, se je strgal notranji meniskus, ki je bil zašit ter strgal zunanji meniskus, katerega del je bil odstranjen. Zelo verjetno bo potrebna artroskopska operacija – odstranitev strganih delov meniskusov, manj verjetno ponovno zašitje (popravilo). Do nadaljnjega odsvetujem velike, sunkovite in boleče obremenitve kolena (tek, skoke, počepe, zasuke, hojo po neravnem…).

Kaj več Vam lahko povem le na osnovi izvedenega kliničnega pregleda in pregleda posnetkov MR, katerih izvid navajate.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov
    Izvid:
    MRI desnega kolena:
    Opravljen je standardni protokol
    Križni vezi desnega kolena sta videti ohranjeni. Prekinitve kolateralnih vezi ni videti. Ligament patele je ohranjen
    patelofemoralno je videti začetno hondromalacijo patelarnega hrustanca . Lateralni meniskus je degenerativnc
    spremenjen, srednji tretini je videt horizontalno povišan signalv smer spodnie sklepne povšine – ruptura. Videti
    je rupturo medialnega meniska v zadnjem rogu horizontaino v smeri spodnje sklepne površine, v srednji tretini pa je
    medialni meniskus ekstrudiran, v rdeči coni je tudi videti drobno meniskealno cisto
    Mnenje: Ruptura meniskov desnega kolena, bolj napredovala medialnega
nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

na MR izvidu opisujejo predvsem degenerativno spremenjen in počen zunanji (lateralni) meniskus v srednji tretjini in pa poškodovan notranji (medialni) meniskus na zadnji strani kolena. Ostale strukture, vključno s sprednjo križno vezjo, ostalimi vezmi in hrustancem so ohranjene.

Najverjetneje bo potrebno operativno zdravljenje (artroskopija), s katero bi očistili (odstranili) poškodovan del meniskusa. Dokončno informacijo vam lahko sicer dam le po kliničnem pregledu. Lahko pridete tudi k meni, kontakt je v podpisu.

Za več informacij o poškodbi meniskusa vam predlagam v branje članek, objavljen v zadnji številki Sanolaborja: https://issuu.com/sanolabor.si/docs/a4_sanolabor_april_small

Lep pozdrav

dr. Mateja Sirše, dr. med., spec. ortopedske kirurgije, *** www.ortovital.si *** Kontakt: Ambulanta Zdravje, 030 704 429, [email protected], *** ASANTIS, kirurški in laserski center, 031 876 104, [email protected] ***

New Report

Close