Najdi forum

poškodba gležnja

Pozdravljeni. Konec meseca februarja sem si poškodovala desni gleženja, rtg fissura v distalnem delu fibule v predelu lateralnega maleola. Napotena na SB Jesenice,kjer pa so mi odsvetovali gips, le počitek in prvih 10 dni razbremenjevanje noge, hoja z berglami. Niti longete nisem dobila, torej sem res pazila, da prve tedne nogo razbremenjujem in hladim.

Po 3 tednih, ko ni bilo nič bolje,le oteklina se je malce zmanjšala, sem odšla samoplačniško v Artros k ortopedu, ki je bil nad odločitvijo ne imobilizacije presenečen, ponovi rtg – fractura maleoli lateralis dex in ruptura LTFA dex. Dorzifleksija največ 10 stopinj, boleča, plantarna še bolj, največ 25 st., peronealne tetive boleče, napoti me na MRI gležnja. Izvid MR navaja poleg rupture LTFA še zvišan signal tetive peroneus brevis. Zdaj, ko sem že v fazi fizioterapij, pa terapevt opaža, da mi peroneus brevis “preskakuje”, se zatika preko kosti, fibule. Pri gibih gležnja gor/dol, levo/desno mi to povzroča bolečine, sicer pridno delam na razteznih vajah, za stabilizacijo in preprecepcijo in grem na krajši sprehod, le po ravnem, makadam ali naklon terena mi povzoroča bolečino po vsej zunanji strani gležnja in v predelu LTFA. Lepo prosim, če mi razložite kaj pomeni ta zvišan signal tetive pb? ali je možno, da se bo po terapijah stanje popravilo ali bo potreben kak operativen poseg? Da peroneus brevis preskakuje nisem niti vedela, dokler nismo začeli s terapijami, zato svojega ortopeda tega niti nisem še vprašala, saj je bil kontrolni pregled pri njem preden sem začela s fth. Je smiselno, da se vrnem na kontrolni pregled k njemu ali počakam toliko,da zaključim s terapijami? Je možno, da se fibula ni dobro zacelila in se zato tetiva ob premikanju zatika preko njenega roba? Naj povem, da sem ta isti gleženj v mladosti imela večkrat zvit in poškodovan v letih, ko sem trenirala rokomet. Je možno, da so tudi stare poškodbe pripomogle k temu, da so ligamenti in tetive obrabljene oz. bolj dovzetne za poškodbe?

Za vaš čas in odgovor se vam vnaprej lepo zahvaljujem.

LP Tina

Spoštovani,

Lepo prosim, če mi razložite kaj pomeni ta zvišan signal tetive pb? Pomeni poškodbo kite kratke peronealne mišice.

Ali je možno, da se bo po terapijah stanje popravilo ali bo potreben kak operativen poseg? Je mogoče, vendar malo verjetno.

Da peroneus brevis preskakuje nisem niti vedela, dokler nismo začeli s terapijami, zato svojega ortopeda tega niti nisem še vprašala, saj je bil kontrolni pregled pri njem preden sem začela s fth. Je smiselno, da se vrnem na kontrolni pregled k njemu ali počakam toliko,da zaključim s terapijami? Priporočam, da na kontrolni pregled odidete nemudoma.

Je možno, da se fibula ni dobro zacelila in se zato tetiva ob premikanju zatika preko njenega roba? Je možno.

Naj povem, da sem ta isti gleženj v mladosti imela večkrat zvit in poškodovan v letih, ko sem trenirala rokomet. Je možno, da so tudi stare poškodbe pripomogle k temu, da so ligamenti in tetive obrabljene oz. bolj dovzetne za poškodbe? Je možno, vendar malo verjetno. Verjetneje so posledica zadnje poškodbe.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani, najlepša hvala za hiter odgovor. Takoj jutri se naročim na ponoven pregled k ortopedu.
Srečno in uspešno delo vam želim naprej.

nova
Uredništvo priporoča

Prosim. Velja.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close