Najdi forum

Težave obeh kolen

Pozdravljeni.
Star sem 34 let in v mladih letih sem treniral odbojko. Leta 2000 sem staknil poškodbo-rupturo manjšega dela roga meniskusa, ki so ga artroskopsko odstranili v SB Celje. Nato sem končal z aktivnim treniranjem odbojke, vendar me šport kljub temu spremlja skozi celo življenje. Zadnja tri leta imam nekako tempirano: 1x na teden rekreacijsko igranje malega nogometa na umetni travi, enkrat na teden igranje tenisa, 2x na teden pilates(ta aktivnost je zadnjih 10 mesecev), ter 2x na teden tek/kolo/fitnes, kakor pač nanese.
Pred dvema letoma sem imel težave z levim kolenom(to koleno, ki je bilo poškodovano leta 2000) in sem takrat za 2 meseca opustil vse razen fitnesa, hodil na zasebne terapije s ”tekarejem”(upam, da sem prav napisal), UZ in elektrostimulacijami kvadricepsa. V teh dveh mesecih se je stanje izboljšalo do stopnje, kot, da je bilo koleno kot novo.
Letos pa so se nekje v februarju začele pojavljati bolečine v obeh kolenih, tako, da sem prenehal z nogometom in tenisom. Krajše obdobje se je pojavljala celo zbadajoča bolečina v kolenih med spanjem, zaradi katere sem se zbujal.
Pred kratkim sem opravil MR obeh kolen in izvidi so (za moje laično mnenje) naravnost grozni.
Če povzamem izvide MR je sledeče:

LEVO KOLENO:
-Majhen izliv
-vzdolžna ruptura na medialnem meniskusu
-na medialni faseti hrustanec stanjšan za več kot polovico s števlnimi defekti(najgloblji skoraj do subhondralne kostnine, kjer je tudi manjša kostna cista)
-manjši defekti hrustanca tudi v centralnem delu trohlee
-tanka fisura na posteriornem delu lateralnega kondila stegnenice z manjšo cisto
-vsi ligamenti in tetiva kvadricepsa OK
-izrazita hondromalacija medialne fasete patele III.stopnja
-blaga tendinopatija patelarnega ligamenta

DESNO KOLENO:
-lateralni meniskus pri anteriornem narastišču povečan z 1cm septirano ganglionsko cisto
-v sprednjem rogu fisura, ki se širi v predel korpusa
-na tem delu na zunanjem delu cista 3*1*1cm
-med iliotibialnim traktom in lateralnim kondilom stegnenice tekočinska kolecija 4*4*0,6cm
-edematozni pateralni ligament ob narastišču na patelo -tenditis
-vsi ligamenti in tetiva kvadricepsa OK
-droben površinski defekt sklepnega hrustanca pri stegneničnem kondilu
-majhna fisura na medialni faseti patele
-manjši površinski defekt v centralnem delu trohlee
-verjeten sindrom iliotibialnega trakta(adventicijska burza)
-tenditis patelarnega ligamenta pri narastšču s patelo

Kaj točno to pomeni za moja kolena? Kakšni posegi in rehabilitacija me predvidoma čaka glede na stanje kolena?
Predvidevam, da nogomet v prihodnje odpade. Kako je z ostalimi športi?
Hvala že vnaprej za vaš čas in odgovor!

Spoštovani,

Kaj točno to pomeni za moja kolena? Navajajo obrabne spremembe, levo predvsem sklepnega hrustanca pogačice, navajajo pa tudi raztrganino notranjega meniskusa, desno pa predvsem zunanjega meniskusa in manj sklepnega hrustanca. Desno navajajo tudi tekočinsko kolekcijo med traktusum iliotibialisom in zunanjim končnim delom stegnenice, ki je znak draženja v tem področju.

Kakšni posegi in rehabilitacija me predvidoma čaka glede na stanje kolena? Menim, da bo potrebno obe koleni artroskopsko operirati, nato pa še zdraviti s plazmo bogato s trombociti, s hialuronsko kislino in/ali z matičnimi celicami.

Predvidevam, da nogomet v prihodnje odpade. Kako je z ostalimi športi? Kratkoročno in tudi dolgoročno odsvetujem športe, ki so povezani s tekom, skoki in hojo navzdol. Prav tako odsvetujem dvigovanja in prenašanja bremen. Od športov priporočam predvsem kolesarjenje, plavanje (ne prsni slog) ter hojo ali še boljše nordijsko hojo po ravnem.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close