Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem Klinika za sklepe, hrbtenico in poškodbe Rehabilitacija po rekonstrukciji ACL in šivanju medialnega meniskusa

Rehabilitacija po rekonstrukciji ACL in šivanju medialnega meniskusa

Spoštovani,

od artroskopskega posega rekonstrukcije sprednje križne vezi in šivana medialnega meniskisa je točno 3 tedne (poseg 16. 2.). Že 2 tedna hodim vsak dan na fizioterapije (DD, kinetek – pokrcim max 90 stopinj, vec ne smem in seveda TENS). Kirurg je v odpustnici zapisal, da je hoja možna z berglami in obremenjevanjem noge do bolečine, po 2 tednih opustitev bergel. Fizioterapevtka in fiziatrinja pa pravita, da je pri šivanju meniskusa običajna praksa hoja z berglami brez obremenjevanja noge 6 tednov in vaje za krepitev stegenske mišice. Ponovno sem govorila z operaterjem, ki je rekel, da naj čim prej začnem z obremenjevanjem noge, da bo rehabilitacija lažja. Da imam omejitev zgolj krčenje do 90 stopinj.O tem sem ponovno obvestila fziatrinjo in je dejala, da bo od danes (9. 3.) dalje dovoljeno delno obremenjevanje noge z berglami, da pa se naj sama odločim ali bom nogo res obremenjevala. Da ona bo pač upoštevala izvid operaterja.

Iskreno, sem malce zmedena, predvsem pa ne vem koga sedaj upoštevati, ker želim, da se meniskis kar najbolje zaceli, da se ne bodo pojavljale težave v prihodnje.

Hvala že v naprej za vaš odgovor in lep pozdrav!

Spoštovani,

sam po takšnih operacijah priporočam čimprejšnjo opustitev bergel, takoj ko to dovolijo bolečine. Edino, kar po šivanju meniskusa omejujem, je krčenje kolena več kot 90 stopinj prve tri tedne po zašitju.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani,

najlepša hvala za hiter odgovor. Torej bom z največjim veseljem upoštevala nasvet operaterja, kljub drugačnemu mnenju fiziatrinje. Mišica je namreč precej izgubila na obsegu in to je bilo tudi tisto, kar me je najbolj skrbelo.

Lep pozdrav

nova
Uredništvo priporoča

Prosim.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani,

trenutno sem 3 mesece po re-rekonstrukciji križne vezi in pa tokrat je bil zraven šivan še meniskus. Rehabilitacijo v termah sem že opravil. Kar me najbolj moti pri trenutnem poteku rehabilitacije je slaba pokrčitev okoli 115 stopinj z mišico (če si pomagam z rokami gre več (slaba zadnja loža)) in pekoč občutek od kolena navzdol ko pokrčim koleno. Kot bi mi gorela koža.

Ker se počasi transformiram v kolesarja me zanima, kaj lahko delam in kaj ne na trenažerju. Trenutno lahko brez problema vrtim kandenco 110 in okoli 200W, ampak ne vem, če je v tej fazi dovoljeno vrteti 110 kandence in 200W. Pri kolesarjenju na trenažerju me koleno ne boli. Vaje v fitnesu izvajam redno 3x na teden in 3x kolo po 1h.

Ali je to pravilen postopek?

Hvala za odgovor.

Spoštovani,

celjenje meniskusa traja 3 mesece. Ta čas je že potekel. Tako s strani meniskusa nimate več omejitev. Glede na slabo gibljivost, priporočam nadaljevanje individualnega dela s fizioterapevtom, vse do pridobitve polne aktivne gibiljivosti kolena. Kar se tiče kolesarskih obremenitev: menim, da posebne omejitve niso potrebne. Obremenitve dozirajte do meje bolečine in/ali otekanja.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Tudi sam sem imel rekonstrukcijo in šivanje lateralnega meniskusa, ta teden bo 3 mesece, zdravilišče sem že opravil in krčenje prav tako ne gre več kot 115-120 stopinj, ko pridem do teh stopinj je zatezanje predvsem zadaj nad kolenom (nevem zadnja loža ali kaj) če pomagam gre, ampak je bolečina precejšnja, je problem v zadnji loži kjer so vzeli kite ali kaj bi lahko bilo?

Pozdravljeni,

imate bolečino nad kolenom bolj na zadnji notranji ali zadnji zunanji strani?

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Na notranji strani

Na notranji

Da, problem je lahko zadnja loža, kjer je bilo odvzeto tkivo, če je bila nova sprednja križna vez narejena iz kit mišic semitendinozus in gracilis.

Priporočam, da se obrnete na sodelavko fizioterapevtko doc. dr. Renato Vauhnik, dipl. fth. – [email protected], da vas pregleda in poda svoje mnenje o tem, kaj bi se dalo s fizioterapijo še doseči. Če bo menila, da so možnosti fizioterapije izčrpane, priporočam, da opravite slikanje kolena z magnetno resonanco in da pridete nato na pregled s posnetki.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Gibljivost mi je uspelo pridobiti z ojačanjem zadnje lože.
Normalno tečem in kolesarim.
Zanima me, kdaj lahko plavam žabico?

Pozdravljeni,

šest mesecev po operaciji.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni spet sem bil na MR ker mi je nekaj počilo v operirani nogi katera je otekla.
[img]http://shrani.si/t/D/NQ/4ldyPALm/img20201001153312.jpg[/img]
Prosim za razlago, slika je zal slabša

Zadnjič mi je v operirani nogi v kolenu nekaj počilo, ni bilo občudka da bi šlo iz svojega polažaja le bolečina. Potem je oteklo in je bila slaba gibljivost opravil sem MR.
Slika je sicer bolj slaba, prosim za razlago
[img]http://shrani.si/f/D/NQ/4ldyPALm/1/img20201001153312.jpg[/img]

Pozdravljeni,

navajajo, da je preiskava sicer slabše kvalitete, zaradi premikanja med preiskavo in zaradi motenj, ki jih povzročajo vijaki. Navajajo tudi, da je rekonstruirana vez ohranjena, ima višji signal (lahko po delni poškodbi), zadebeljena, z brazgotino pred goleničnim narastiščem (ta lahko povzroča težave pri iztegnitvi kolena), vgreznenje zadnjega začetnega zunanjega dela golenice (običajno poškodba, ki nastane pri raztrganju ali nedelovanju sprednje križne vezi), poškodba vezi med notranjim meniskusom in sklepno ovojnico, vzdolžno poškodbo zunanjega meniskusa, prekomerno količino tekočine v sklepu ter zakolensko cisto (oboje znak draženja).

Menim, da bo zelo verjetno potrebno ponovno artroskopsko operativno zdralvjenje.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

To pomeni da je rekonstruirana vez vredu?
Artroskopsko pa se rešuje meniskus?

To ni povsem jasno. To se da (s omejitvami subjetivne ocene priskovalca) ugotoviti s kliničnim pregledom kolena, najboljši način pa je izvedba (objektivnih) meritev delovanja sprednjih križnih vezi z artrometrom GNRB, ki jo izvajajo na Zdravstveni fakulteti Univerze v LJubljani (doc. dr. Renata Vauhnik, dipl. fth. – 041 753 913 ali [email protected]). Pred izvedbo operacije vsekakor priporočam izvedbo zgoraj navedene meritve!

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Najlepše Vam hvala za hiter odgovor

Prosim.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close