Najdi forum

artroskopija kolena

Spošptovani!

Najprej Dr.Pilih, da se Vam zahvalim, ker tako pridno odgovarjate na zastavljena vprašanja 🙂
Zadnje čase me ponoči ponavadi tam okrog 03:00 prebudi močna bolečina v kolenu. V tistem trenutku ne morem zaradi zbadajoče bolečine premaknit noge. Kasneje vstanem in hodim po stanovanju, da malo bolečino omilim. Zadnjih par dni pa me boli tudi podnevi ob hoji in ko vstanem iz sedečega položaja, mi bolečina koleno zablokira. Pomagam si tako, da se primem za koleno in jo poskušam počasi iztegnit, da se spravim v stoječ položaj.
Opravila sem MR kolena.
Izvid: V kolenskem sklepu je manjši izliv.
Ruptura medialnega meniskusa: v predelu zadnjega roga poševno potekajoča hiperintezivna linija prekinja spodnjo artikularno ter lateralno površino. Ruptura se širi v predel korpusa. Medialno ob korpusu meniskusa pa leži parameniscealna cista velikosti 2,1cm.
Začetna difuzna hondromalacija hrustanca medialnega kompartmenta tibiofemoralnega sklepa.
Kot laik razberem iz tega izvida edino, da je notranji meniskus raztrgan in cista o kateri nisem ničesar našla na spletu. Torej kaj to pomeni, da me reši bolečin edinole artroskopija?
Poskusim si lajšati bolečine z Voltaren gelom, Nalgesin forte tabletami,nosim volneni kolenčnik, grem v bazen na vodno masažo . Pozitivnega učinka ravno ni. A bi mogoče lahko poskusila tudi s protibolečinskim stimulatorjem (T.E.N.S.),ki ga uporabljam za bolečine v križu?
Kaj mi priporočate in odsvetujete, da ne bom stanja še poslabšala do pregleda pri travmatologu, katerega imam v začetku marca?
Neizmerno bi bila vesela tudi razlage izvida.
HVALA ZA VAŠ TRUD!

Spoštovani,

v izvidu navajajo poševno raztrganino notranjega meniskusa s cisto ob njem (prostor napolnjen s tekočino) ter okvare sklepnega hrustanca v notranjem delu kolena. Za odpravo težav je pri takšnih raztrganinah meniskusa običajno potrebno artroskopsko operativno zdravjenje.

Bo pa potrebno po zelo verjetni artroskopski operaciji zdraviti ali vsaj zaščititi okvarjeni sklepni hrustanec. Zdravljenje je mogoče z injekcijami matičnih celic in/ali plazme bogate s trombociti, zaščita pa z zmanjšanjem obremnitev, z vzdrževanjem mišic, uživanjem glukozamin sulfata 1500 mg na dan ter s prejemanjem injekcij hialuronske kisline v rednih časovnih intervalih.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani!

Hvala za tako hiter odgovor. Me pa še zanima ali še vedno v UKC Mb sodelujeta z Dr. Kozicem pri teh posegih? Pred sedmimi leti sem imela poseg na levem kolenu (zdrobljen notranji meniskus) in lahko rečem, da boljšega rezultata ne bi mogla pričakovat. Mi je pa že takrat na fizioterapiji terapevt rekel, da lahko pričakujem podobno tudi z drugim kolenom, ker se mi je baje porušil mehanizem v kolenu – vzrok neznan. Zakaj pride do tega? Je lahko to povezano s težavami s hrbtenico. Trenutno imam rehabilitacijo za spinalno stenozo (C3-C7). Sveži izvid MR L/S hrbtenice pa je potrdil tudi sinistrokonveksno deviacijo , poudarjeno lordozo, začetno spondilozo, manjše Schmorlove hernije kar še ni bilo obravnavano pri ortopedu. Še mi lahko v parih besedah obrazložite ta izvid?
HVALA!!!

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

v izvidu navajajo začetne obrabne spremembe ledvene hrbtenice, za katere zelo verjetno ne bo potrebno operativno zdravljenje. Priporočam fizioterapevtsko zdravljenje.

Dr. Kozic je postal povsem samostojen kirurg.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

HVALA Dr.Pilih!
V aprilu je bila opravljena artroskopija desnega kolena in izrezana cista (posledično namesto dveh trinajst šivov). Kljub temu, da je drugi dan po posegu, ko sem se morala vsesti čez rob postelje, noga ostala v vodoravnem položaju, sem pridno razgibavala in sedaj že dosežem polno gibljivost. Čeprav je izteg popoln, pri tem začutim ostro zarezujočo bolečino nekje v notranjosti kolena. Ko pa izvajam vajo za izteg in si pod koleno položim oporo, pa mi nekaj v kolenu poči (se sliši) in čutim tako ostro zarezujočo bolečino, da ne morem vaje nadaljevati. Terapevtka mi je na terapijah lepila kinezio trak, ker bi mi naj baje premaknilo pogačico. Prejšnji teden sem imela kontrolo pri fiziatru, ki je glede tega problema komentiral, da se mi je nekaj v kolenu prestavilo-premaknilo in da naj se pogovorim s kirurgum. Kaj to pomeni, da bo potreben še en poseg ali se lahko kako drugače reši težava?
Je pa fiziater ugotovil tudi na desnem kolenu zelo izrazito retropatelarno bolečnost pri Zohlen testu kljub temu, da je to koleno 7let od artroskopije in nimam nobenih težav, niti ne čutim neobene bolečine razen pri testiranju. Kakšne posledice lahko pričakujem in v kakšnem času? Stara sem 45 let in si želim, da mi kolena čim bolj dolgo in dobro služijo.


Se opravičujem. Zadnji odstavek je namenjen levemu kolenu.

Spoštovani,

Kaj to pomeni, da bo potreben še en poseg ali se lahko kako drugače reši težava?
Zelo verjetno ne. Najverjetneje bo le potrebno usmerjeno okrepiti štiriglavo stegensko mišico.

Je pa fiziater ugotovil tudi na desnem kolenu zelo izrazito retropatelarno bolečnost pri Zohlen testu kljub temu, da je to koleno 7let od artroskopije in nimam nobenih težav, niti ne čutim neobene bolečine razen pri testiranju. Kakšne posledice lahko pričakujem in v kakšnem času?
To je nemogoče napovedati. Vsekakor lahko na napredovanje okvar sklepnega hrustanca v sprednjem delu kolena vplivate z zmanjšanjem obremenjevanja tega dela kolena (prenašanje bremen, hoja navzdol, tek, skoki), z vzdrževanjem dobrega delovanja stegenskih mišic, uživanjem glukozamin sufata 1500 mg na dan ter prejemanja injekcij plazme bogate s trombociti in hialuronske kisline v rednih časovnih presledkih.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Sem razumel…

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

HVALA!
Moja narava dela je, da občasno dnevno naredim okrog 70 počepov (delo na kontrolni točki-pregled potnikov). Ali se bom morala v bodoče tudi tega izogibat? Kaj pa smučanje in rolanje-se bom tudi temu morala odpovedat ;( ?

Prosim. Zelo verjetno se vam ne bo potrebno odpovedati ničemer od naštetega, tudi pri delu, ob predpogoju, da bodo stegenske mišice dobro delovale in ob izvajanu redne zaščite (injekcije plazme bogate s trombociti, hialuronske kisline in morebiti tudi matičnih celic, uživanje glukozamin sulfata), ne pričakujem večjih težav.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

HVALA!

Prosim.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close