Najdi forum

MR levega in desnega kolena

Spoštovani,

občasno so se mi pri večjih obremenitvah (smučanje) pojavljale bolečine v notranjem delu kolen.

Poleg tega me začne boleti v predelu desnega kolena na zunanji strani po približno 20-30 minutah teka. Ta bolečina se pojavi praktično iz nič in postane neznosna v kakšni minuti. Ko se razvije je bolečina zelo močna ob vsakem koraku (ne samo med tekom). Po drugi strani lahko hodim 20 km pa se bolečina ne pojavi, Pojavila se mi je izključno ob teku.

Največjo težavo mi trenutno predstavlja levo koleno, Že pred leti 7 leti sem začela opažat bolečino za kolenom in to zgolj pri klečanju. Vmes je tudi to za nekaj časa izginilo, v zadnjih par mesecih pa je iz bolečine pri klečanju, bolečina prerasla v bolečino, ki jo čutim neprestano, razen med hojo. Bolečina me celo včasih zbudi ponoči. Pred 2 tednoma sem opravila MR levega in desnega kolena. Zaradi perforacije bobniča se zadnja dva tedna ne ukvarjam z nobenim športom (sicer v zimskem času plavam in hodim na fitnes). V teh dveh tednih se je bolečina za levim kolenom še povečala in skoz imam občutek nestabilnosti. Po približno 1km kontinuirane hoje bolečine ne čutim več. Se pa takoj aktivira ob pokrčenju leve noge.

MR desnega kolena:
Medialni meniskus je ohranjene oblike, minimalno zvišana signala na prehodu posebnega roga v korpus MM – manjše strukturne spremembe, brez rupture.
Lateralni meniskus primerne oblike in strukture.
Fokalne hrustančne lezije tibijo feroralnega sklepa ali patelofemoralno ni.
Patelofemoralni sklep primeren,
Brez izliva intraartikularno.
Minimalno tekočine v Bakerjevi cisti.
Križna ligamenta, lateralni ligamentarni kompleks, tetiva kvadricepsa in ligament patele so brez posebnosti, primerne strukture in ohranjene kontinuitete.
Nekoliko zadebeljen MCL v zgornji tretjini – lahko majhne brazgotine ob stari poškodbi, prekinjene kontinuitete ni.
MNENJE:
Medialna meniskopatija – manjše strukturne spremembe na prehodu post. roga v korpus, brez rupture.
Zadebelen ACL – verjetno zabrazgotinjen po star poškodbi, brez edema.
Minimalno tekočine v Bakerjevi cisti.
V ostalem brez patoloških sprememb.

MR levega kolena:
Poplitealno vidna srednje velika Bakerjeva cista, ki v dolžino meri 3,8 cm, prećno 1,7 x 1 cm.
Brez izliva intraartikulasrno.
Lateralni meniskus primeren, je primerne oblike in strukture.
Medialni meniskus je primerne oblike. V posteriornem rogu se nakazuje majhna horizontalna fisura, ki ne prkinja zgornjo ali spodnjo poršino meniskusa.
Fokalne hrustančne lezije ni. Hrustanec medialnega, lateralnega kompartmenta in patelofemoralno ohranjene debeline in primerne strukture.
Edema kostnine ali okolnih mehkih tkiv periartikularno ni.
Križna, kolaeralna ligamenta, tetiva kvadricepsa in ligament patele so ohranjene kontinuitete-
MNENJE:
Poplitealno srednje velika Bakerjeva cista (3,8 cm vzdolžno)
Krajša horizontalna fisura posteriornega roga MM.

Iz izvida desnega kolena ne vidim kaj bi lahko bil vzrok mojim težavam pri teku. Tudi pri pregledu kolena pri osebnem zdravniku ni bilo zaznati nobenih posebnosti. Bolečina se razvije izključno ob teku (ne glede na to katere copate imam obute in ali tečem “klasično” ali po prstih). Se pa začne po zunanjem delu noge širiti navzdol in navzgor po nogi. Ob mirovanju je ne čutim. Kaj bi lahko bil vzrok tej bolečini oziroma kateri pregled bi še lahko pokazal kaj je vzrok.

Kakšen postopek sledi pri levem kolenu?

Hvala za odgovor in lep pozdrav,
Tina

Spoštovani,

na osnovi izvidov MR je bolj verjetno, da operativno zdravljenje ne bo potrebno. Je pa vsekakor najprej potrebno s kliničnim pregledom kolen ugotoviti, kaj od navedenega v izvidu (in morebiti tudi kaj, kar v izvidu ni navedeno) Vam povzroča težave.

Priporočam, da se s posnetki slikanj z MR, katere izvide navajate, oglasite na pregledu, nakar Vam bom lahko polnovredno priporočil in/ali izvedel zdravljenje.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close