Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem ARTHRON Klinika za sklepe, hrbtenico in poškodbe Bolečine v kolenu 1 leto po operaciji ACL

Bolečine v kolenu 1 leto po operaciji ACL

Pozdravljeni,

eno leto nazaj sem bil operiran, napravili so mi rekonstrukcijo sprednje križne vezi v kolenu. Po operaciji je prišlo tudi do zapleta (strdki), zato so mi napravili še lavažo kolena. Na zadnji kontroli je kirurg dejal, da je vse v redu in da je koleno stabilno, ter da lahko brez omejitev obremenjujem koleno. Imam pa še vedno težave, in sicer težek, moteč občutek v kolenu (tudi med hojo), zato so omejene tudi športne aktivnosti. Zaradi bolečin sem decembra opravil tudi MR, tole pa je izvid:

Nekaj edema posteromedialnega dela medialnega goleničnega kondila.

Brez izliva.
Transplantat ACL je ohranjen.

Zadnji križni ligament, kolateralna ligamenta in meniskusa ne kažejo znakov za poškodbo.
Patelarni ligament in tetiva kvadricepsa sta primerni.

Hrustančnih defektov ne vidim.

Nekoliko prominentnejša medialna parapatelarna plika.
Blag edem Hoffa maščevja med lateralnim stegneničnim kondilom in patelo.

MNENJE:
Edem medialnega kondila golenice – verjetno ostanek kontuzije.
Možna blaga utesnitev Hoffa maščevja med patelarnim ligamentom in lateralnim kondilom stegnenice.
Ostale spremembe vidne na MR iz 13.9.2016 so regrediralne.

Kaj bi lahko bilo narobe s kolenom in ali se da kaj postoriti glede tega? Sem aktiven športnik, zato bi se čim prej rad vrnil k zahtevnejšim športom, vendar pa me težave trenutno precej omejujejo.

Hvala za odgovore in lep pozdrav.

Spoštovani,

menim, da je zelo verjetno glavni problem v še oslabljenih stegenskih mišicah.

Priporočam, da opravite izokinetične meritve stegenskih mišic (izvaja sodelavka doc. dr. Renata Vauhnik, dipl. fth. – [email protected]) in da predete nato na pregled tako z rezulatati izokinetičnih meritev kakor tudi s posnetki slikanja kolena z magnetno resonanco, katerih izvid navajate zgoraj. Prepričan sem, da bomo našli rešitev.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani,

opravil sem izokinetične meritve, ki so pokazale, da je stanje dokaj normalno, sicer je operirana noga še vedno nekoliko slabša v primerjavi z neoperirano, a vse v mejah normale, vsaj po mojem mnenju (mišična moč levega kvadricepsa je nad normativnimi vrednostmi, medtem ko pa mišična moč desnega kvadricepsa znotraj priporočenih vrednosti glede na telesno težo. Mišična moč zadnje lože glede na telesno težo je nad priporočenimi normativnimi vrednostmi na levi nogi, medtem ko pa je na desni nogi znotraj priporočenih vrednosti. Desna noga je bila operirana, in sicer je, kar se tiče kvadricepsa, skoraj že znotraj priporočenih asimetrij, kar se tiče zadnje lože, pa je že znotraj priporočenih asimetrij.

Bil sem še na enem pregledu, saj sem iskal drugo mnenje, ortoped pa je po pregledu magnetne resonance dejal, da je možno, da zaradi bolečin prihaja zaradi minimalne sprednje artrofibroze. Prav tako je dejal, da bi bilo smiselno opraviti CT preiskavo, da se oceni pravilnost položajev kanala za transplantat. Kar se tiče stabilnosti, prav tako ni bil čisto zadovoljen, kirurg, ki me je operiral, pa je dejal, da je stabilnost super. Sicer naj ne bi bilo nič drastičnega, saj naj bi bilo težko doseči idealno rotacijsko stabilnost s tako operacijo.

Ali se da artrofibrozo pozdraviti brez artroskopskega posega ali je artroskopija edina rešitev? Se na magnetni resonanci ne vidi, če je vez pravilno postavljena, je nujno treba opraviti CT? Prav tako me zanima, če bi me moralo skrbeti, da imam na zadnji strani kolena na predelu odvzemnega mesta transplantata še vedno kar vidno modrico oz. hematom, ter da še vedno čutim zadnjo ložo ob določenih gibih. Ker je že več kot eno leto od operacije, bi rad čimprej našel rešitev za svoje težave, saj sem bil pred operacijo prepričan, da se bom po tako dolgem časovnem obdobju že lahko normalno ukvarjal s športnimi aktivnostmi.

Hvala za odgovore in lep pozdrav.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

Ali se da artrofibrozo pozdraviti brez artroskopskega posega ali je artroskopija edina rešitev? Artrofibroza je lahko vzrok za bolečine. Predvidljivo dobra rešitev je le artroskopska operacija.

Se na magnetni resonanci ne vidi, če je vez pravilno postavljena, je nujno treba opraviti CT?
Tudi na posnetkih MR se lahko vidi, ali je vez pravilno postavljena, omogoča pa slikanje s CT natančnejši prikaz kosti in s tem tudi tunelov ter lukenj v njih.

Prav tako me zanima, če bi me moralo skrbeti, da imam na zadnji strani kolena na predelu odvzemnega mesta transplantata še vedno kar vidno modrico oz. hematom, ter da še vedno čutim zadnjo ložo ob določenih gibih. Ker je že več kot eno leto od operacije, bi rad čimprej našel rešitev za svoje težave, saj sem bil pred operacijo prepričan, da se bom po tako dolgem časovnem obdobju že lahko normalno ukvarjal s športnimi aktivnostmi.
Tovrstne težave po odvzemu kit semitendinozusa in gracilisa niso redke. Če prizadeto področje ni vidno na slikah MR, priporočam opraviti bodisi UZ (ultrazvočno) preiskavo ali pa slikanje obeh stegen primerjalno z MR.

Za razjasnitev dvomov o dobrem delovanju rekonstruirane sprednje križne vezi priporočam opraviti meritev delovanja sprednjih križnih vezi obeh kolen z artrometrom GNRB (izvaja sodelavka doc. dr. Renata Vauhnik, dipl. fth. – [email protected]).

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Hvala za odgovore. V sredo bom opravil preiskavo CT. Ali Vam lahko pošljem posnetke MR in CT?
Zanima me še, kaj mi svetujete glede športne aktivnosti.

Spoštovani,

seveda lahko. Športne aktivnosti (razen hoje, kolesarjenja in plavanja) do odprave težav odsvetujem.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani,

slike MR sem Vam poslal preko zasebnega sporočila.

Lp

Spoštovani,

bom pogledal.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani,

zanima me še Vaš komentar glede izvida CT:

Stanje po rekonstrukciji sprednje križne vezi.

Položaj in širina tunelov v tibiji in femurju je običajna, normalna.

Manjša osteohondralna sprememba je na lateralnem kondilu femorja, antero-periferno.
Je na površini okoli 5 mm2.
Na CT ni jasno ali gre za staro osteohondralno spremembo/poškodbo ali je sprememba nastajajoča sveža.

Trofične spremembe so v kostnini proksimalne tibije in distalnega femorja.

Mnenje:
Položaj in širina tunelov v obeh kosteh, po rekonstrukciji sprednje križne vezi, sta normalni.
Vprašanje stara/sveža osteohondralna sprememba na lateralnem kondilu femorja.

Pri kirurgu, ki je delal rekonstrukcijo, sem naročen na artroskopijo, da se oceni znotrajsklepne strukture in sprosti koleno zaradi morebitne artrofibroze. Zanima pa me, kaj se da storiti glede osteohondralne spremembe, ki sicer ni bila zaznana na magnetni resonanci.

Najlepša hvala za odgovore in lep pozdrav.

Spoštovani,

zelo je neobičajno, da se hrustačno-kostna poškodba ali okvara, ki je vidna na CT, na MR ne vidi. Priporočam, da se s CT in MR posnetki oglasite v ambulanti.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

pozdravljeni imam eno vprasanje… 18.4.2017 sem bil na operaciji sprednje krizne vezi… dobil sem popolnoma novo 😉 iz quadricepsa… ker iz zadnje loze so bile presvoh… ampak zgodilo se je najhujse… vrnem se na igrisce po natanku enem letu od poskodbe ( 1 dan razlike; prva poskodba 14.2.2017… sedaj druga 15.2.2018… diagnoza strgana krizna in pocen miniskus… kaj predlagate? (operacija?, kako dolga rehabilitacija?) kaksne so lahko posledice ce ne operiram in igram nogomet dalje … star sem 26 let …. imel pa sem tudi ze mojo krizno vez zasito leta 2010… je mozno da so genetsko vezi tako svoh in ne zdrzijo… sem pa skoraj profesionalni sportnik… igram v 3 avstrijski ligi… hvala vam za pomoc in odgovor…
lep pozdrav

Spoštovani,

glede na športne ambicije, Vam vsekakor priporočam operacijo – ponovno nadomestitev sprednje križne vezi in popravilo (če bo to le mogoče) meniskusa. Da zberemo čimveč podatkov o delovanju ponovno poškodovanega kolena, priporočam, da opravite meritev stabilnosti obeh kolen z artrometrom GNRB (izvaja sodelavka doc. dr. Renata Vauhnik, dipl. fth. [email protected]), nato pa, da pridete na pregled z rezultati meritev, z opisi narejenih operacij in s posnetki zadnjega slikanja kolena z MR.

V primeru operacije, je predvidena rehabilitacija, do vrnitve v polne športne obremenitve, 6 do 9 mesecev.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani!

Včeraj sem imel napravljeno artroskopijo po več kot enem letu po rekonstrukciji ACL. Kirurg je v izvid napisal: Med artroskopijo ugotavljamo predvsem zelo zadebeljeno, veliko infrapatelarno sinovialno pliko, ki jo reseciramo, transplantat pa je čvrst, v primernem položaju, tudi druge patologije v kolenu ni. Operacija: Artroskopija, resekcija plike, toaleta LCA, lavaža.

Trenutno imam manjše bolečine v sprednjem delu kolena, jutri grem po navodilih zdravnika na prevezo, pri hoji si pomagam z berglami, sicer pa na nogo lahko stopim. Fizioterapij nisem dobil, rekli so mi, da naj izvajam vaje tako kot po prvotni operaciji. Kakšna so vaša priporočila za nadaljnjo rehabilitacijo, kdaj bom po Vašem mnenju lahko normalno hodil in ali menite, da bom po koncu okrevanja sposoben za športne aktivnosti? Koliko časa menite, da bo trajalo, preden se bom lahko varno vrnil k športu?

Vnaprej se Vam zahvaljujem za odgovore in Vas lepo pozdravljam.

Spoštovani,

priporočam takojšen pričetek dela s fizioterapevtom, cilj katerega je čimprejšen doseg polne gibljivosti kolena in umiritev pooperativnega vnetja. Nato priporočam intenzivno delo na krepitvi mišic, najboljše z osebnim trenerjem. PRED vrnitvijo v športne obrmenitve priporočam opraviti izokinetične meritve stegenskih mišic in funkcionalne teste. Za prvo (fizioterapija), tretje (izokinetične meritve) in četrto (funkcionalne test) priporočilo se lahko pri nas obrnete na sodelavko doc. dr. Renato Vauhnik, dipl. fth. – [email protected], za drugo priporočilo (krepitev mišic) pa na sodelavca Gregor-ja Grad-a, prof. tel. vzgoje – [email protected]. Na predlagan način bi se lahko na polne športne obremenitve vrnil v treh do šestih mesecih – odvisno od trenutnega stanja kolena.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani!

Trenutno sem že več kot deset tednov po operaciji plike, stanje kolena pa je zelo slabo, da ne rečem katastrofalno. Zdi se mi, kot da operacija ni pomagala, saj imam še vedno iste simptome kot pred njo – koleno je nekoliko zateklo, imam bolečine v predelu pogačice oz. pod njo; kar me pa še bolj skrbi, pa so občutki nestabilnosti kolena. Ti so se mi začeli pojavljati že kak mesec pred operacijo, in se z njo niso popravili, zato jih tako laično lahko pripišem slabemu delovanju rekonstruirane sprednje križne vezi. Vendar pa se mi zdi čudno, da bi se vez poškodovala več kot eno leto po operaciji glede na to, da zaradi bolečin kakih hudih športnih aktivnosti nisem izvajal, kirurg pa je ob zadnji operaciji zatrdil, da je vez čvrsta. Je možno, da se je raztegnila? Poskušal sem krepiti mišice na fitnesu, vendar hitro postanem živčen, saj ko utrudim nogo, občutki nestabilnosti postanejo še bolj izraziti in mi pokvarijo cel dan. Teh težav nisem imel niti, ko je bila vez popolnoma strgana, saj sem takrat brez težav hodil v fitnes in opravljal tudi lažje športne aktivnosti, le nogometa si nisem upal igrati, ker sem vedel, da je vez strgana.

Zanima me, kolikšna je sprejemljiva razlika v anteriorni translaciji tibije glede na zdravo nogo, da se transplantat križne vezi razglasi za funkcionalnega (razmišljam, da bi opravil testiranje z artrometrom, saj sem dobil več različnih mnenj na podlagi Lachman testa, od tega da je koleno stabilno, do tega da je malo ohlapno in celo, da je precej ohlapno), in kaj lahko za začetek še storim, da bi se znebil občutkov nestabilnosti kolena. Res ne bi rad še enkrat menjal vezi, saj sem imel že tri operacije in je stanje vedno slabše. Dokler sem imel samo bolečine, se je še dalo vsaj krepiti mišice in kolikor toliko normalno preživeti dan, z občutki nestabilnosti pa je zelo težko karkoli pametnega postoriti. Je možno, da sta bolečina in nestabilnost povezana? V četrtek imam še pregled pri fiziatru, na kontrolo pri kirurgu pa moram čakati in še nimam datuma, saj mi niso dali niti kontrole, in sem se moral naknadno naročiti, rekli pa so mi, da bi moralo biti koleno v redu po štirih tednih po operaciji.

Hvaležen bi Vam bil za kakršne koli nasvete. Poškodba se mi je zgodila več kot dve leti nazaj, bil sem zelo aktiven športnik in študent Fakultete za šport, zaradi trenutnega stanja pa sem čisto izgubljen in ne vem več, kam naj se obrnem.

Najlepša hvala za odgovore in lep pozdrav.

Spoštovani,

priporočam, da opravite meritve delovanja sprednjih križnih vezi obeh kolen z artrometrom GNRB (izvaja sodelavka doc. dr. Renata Vauhnik, dipl. fth. – [email protected] ali 041 753 913). Sprejemljiva razlika v odmikih goleni naprej je do 3 mm. Po meritvi priporočam pregled, na katerega prinesite vso dosedanjo medicinsko dokumentacija, ki se nanaša na to koleno.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani,

poslal sem Vam rezultate meritev in nekaj vprašanj na zasebno sporočilo.

Lp

Spoštovani,

velja.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close