Najdi forum

Artroskopija gležnja

Spoštovani,

pred enim letom sem si pri treningu borilnih veščin poškodovala gleženj. Dan po poškodbi je bilo na urgenci narejeno RTG slikanje, iz katerega naj ne bi bilo vidnih znakov poškodbe kosti. Kljub 16-imi fizioterapijami (8 jih je bilo opravljenih 2 meseca po poškodbi in naslednjih 8 – 4 mesece po poškodbi), se bolečine in otekline niso zmanjšale. Osebna zdravnica mi napotnice za MRI ali ortopeda ni hotela izdati, ker naj bi bil za odpravo težav potreben čas (in izvajanje vaj za stabilizacijo, katere redno izvajam-kolikor bolečine dopuščajo). 6 mesecev po poškodbi sem samoplačniško opravila MRI, kjer je bila ugotovljena kostna avulzija LTFA s fibularnega narastišča, z 1 cm dolgim ovalnim kostnim fragmentom. Z izvidi MRI je sledil obisk ortopeda (7 mesecev po poškodbi), ki pa je rekel, da je za operacijo prepozno in bodo težave trajale še nekaj časa. Potrdil mi je samo, da se je poškodba kosti videla že na izvidu iz urgence (torej dan po poškodbi), ampak je takrat na žalost niso opazili – da pa sedaj lahko predlaga samo še kakšno masažo/fizioterapijo. Nato sem poizkusila tudi z manualnimi terapijami, katere so mi izboljšale gibljivost (še vedno ni 100%), odpravile otekline in zmanjšale bolečine, vendar so le-te še danes prisotne.

Kasneje sem pridobila sem še mnenje drugega ortopeda:
Indicirana je artroskopija levega gležnja, sprostitev anteromedialno in rekonstrukcija ATFL in CFL s tetivo gracilisa (endoskopska rekonstrukcija).

V zvezi z artroskopijo imam naslednja vprašanja:
1. kaj pomeni sprostitev anteromedialno?
2. se tetiva gracilisa nahaja na notranji strani stegen?
3. vem, da me po operaciji čaka 6-tedenska mavčna imobilizacija in nato še hodilni škorenj ter postopna obremenitev. Zanima me, ali bolnike po takšnih operacijah napotite oz. so upravičeni do zdraviliškega zdravljenja? (seveda mora le-to predhodno odobriti ZZZS).
4. Kako je s športom v nadaljnjem življenju? Stara sem 24 let in bi se rekreativno tudi potem rada ukvarjala z borilnimi veščinami in ostalimi športi.

Že v naprej se vam zahvaljujem za odgovor in vas lepo pozdravljam.

Spoštovani,

1. kaj pomeni sprostitev anteromedialno?
Pomeni očiščenje razdražene sklepne ovojnice in morebitnih zarastlin v sprednjem notranjem delu.

2. se tetiva gracilisa nahaja na notranji strani stegen?
Da.

3. vem, da me po operaciji čaka 6-tedenska mavčna imobilizacija in nato še hodilni škorenj ter postopna obremenitev. Zanima me, ali bolnike po takšnih operacijah napotite oz. so upravičeni do zdraviliškega zdravljenja? (seveda mora le-to predhodno odobriti ZZZS).
Običajno da.

4. Kako je s športom v nadaljnjem življenju? Stara sem 24 let in bi se rekreativno tudi potem rada ukvarjala z borilnimi veščinami in ostalimi športi.
Menim, da po preteku 4 do 6 mesecev po operaciji zelo verjetno ne boste imela nikakršnih omejitev.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani,

skladno s predhodnimi sporočili se zopet obračam na vas in vas vljudno prosim za mnenje. Konec septembra sem prestala artroskopijo gležnja (rekonstrukcija ATFL in CFL s tetivo gracilisa), 24.12.2018 pa sem zaključila s 14-dnevnim zdraviliškim zdravljenjem. Imam velike težave z gibljivostjo gležnja, pojavljajo pa se tudi bolečine. Dorzalna fl. 10° (z bolečino), ob sprejemu 5° (z bolečino), plantarna fl. 50° (ob sprejemu 45°), everzija 10° (ob sprejemu 0°), inverzija 20° (ob sprejemu 10°). Zanima me, ali so te meritve oz. navedena gibljivost normalna? Naslednjo kontrolo pri operaterju imam šele konec februarja. Bi morala zaradi gibljivosti na pregled prej? Skrbi me predvsem to, da ne morem počepnit niti normalno hodit po stopnicah. Zaradi navedenega je tudi fiziatrinja iz zdravilišča predlagala nadaljevanje ambulantne fizioterapije, katero pričnem 11.1.2019.

Že v naprej se vam zahvaljujem za odgovor in vam želim vse lepo v prihajajočem letu.

Lep pozdrav.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

gibljivost glede na oddaljenost od operacije še nikakor ni zadovoljiva. Priporočam hitrejši pregled pri operaterju.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani,

v zvezi s predhodnimi sporočili imam za vas še nekaj vprašanj.

Od predhodno omenjene rekonstrukcije vezi in artroskopije gležnja je minilo 9 mesecev. Še vedno imam težave z otekanjem gležnja na zunanji strani in bolečinami v predelu peronealnih tetiv. Med hojo po neravnem terenu in pri lahkotnem teku občutim “preskoke” na zunanji strani gležnja – v predelu peronealnih tetiv (vsekakor se takšnim aktivnostim čimbolj izogibam). Po kakršni koli večji obremenitvi (hoja, vaje…), pa se v omenjenem predelu pojavi tudi pekoča bolečina. Na zadnjem pregledu pri ortopedu je bilo omenjeno, da težave lahko povzroča ploščica, ki je pritrjena na fibulo. Prav tako je še vedno omejena gibljivost gležnja, zato mi je bila predlagana ponovna artroskopija s sprostitvijo zarastlin in odstranitvijo navedene ploščice. Ponoven pregled pri ortopedu imam čez 2 meseca (in takrat se bomo dokončno odločili kako naprej). Zanima me sledeče:

– koliko časa traja okrevanje po ponovni artroskopiji? Od prve operacije do zaključka bolniškega staleža sem zaradi narave dela potrebovala 7,5 mesecev…

– je po takšnem posegu ponovno potrebna imobilizacija sklepa ter hoja z berglami?

– je možno, da se stvari čez čas “umirijo” brez ponovnega posega?

Že v naprej se vam zahvaljujem za odgovore in vas lepo pozdravljam.

Spoštovani,

odgovori sledijo ob vprašanjih.

– koliko časa traja okrevanje po ponovni artroskopiji? Od prve operacije do zaključka bolniškega staleža sem zaradi narave dela potrebovala 7,5 mesecev…
Zelo verjetno v območju od 3 tednov do 3 mesecev.

– je po takšnem posegu ponovno potrebna imobilizacija sklepa ter hoja z berglami? Imobilizacija ne, hoja z berglami morebiti nekaj dni.

– je možno, da se stvari čez čas “umirijo” brez ponovnega posega? Za ta odgovor imam premalo podatkov. Moral bi klinično pregledati vaš gleženj, zadnje posnetke slikanja z magetno resonanco in zadnje slike rentgenskega slikanja.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close