Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem Klinika za sklepe, hrbtenico in poškodbe boleče koleno/bolečina okoli kolena

boleče koleno/bolečina okoli kolena

Pozdravljeni,

naj na kratko opišem moj primer: pred dvanajstimi leti nateg leve stranske kolenske vezi levega kolena. Do poškodb kolena takrat naj ne bi prišlo. Oteklina je izginila v nekaj dneh, pogačica je bila stabilna, tudi drugače ni bilo bolečine na dotik/pritisk. Še nekajkrat je potem koleno padlo “ven”, sploh kadar nisem bila dalj časa aktivna (po nosečnostih naprimer), vendar se je stanje v treh dneh mirovanja umirilo.
Tekla sem do skoraj treh let nazaj rekreativno, potem sem zaključila zaradi druge poškodbe. To drugo poškodbo smo sanirali in kot rekreacijo izvajam nordijsko hojo in hodim na pilates/jogo. V sredo smo izvajali eno tako vajo, kjer se iz položaja klečanja na golenih dvigneš iz kolen navzgor (neumna vaja res, ne vem za katere mišice sploh). Vglavnem ponoči, čez nekaj ur, sta me začela boleti oba kolena, vse naokrog, topa bolečina, pomagal je potem analgetik. stanje se je do petka izboljšalo in ni bilo več bolečin. Naj povem, da kolena nista bila nič zatečena, čisto gibljiva, na pogled čisto normalna.
Ko sem mislila, da je to to, se je v včeraj / v nedeljo na jogi ponovilo pri eni drugi vaji, kjer so kolena čisto iztegnjena.

Ker svojega zdravja ne jemljem več z levo roko, me skrbi, da je mogoče pri tisti poškodbi pred dvanajstimi leti prišlo do večjih poškodb ali pa z leti teka do poškodb… V levem kolenu oz. okoli kolena bolečina včeraj od večera dalje. Koleno je stabilno, nič zatečeno, gibljivo, samo imam občutek zategovanja zadaj za kolenom, ….

Ali lahko na podlagi tega opisa vsaj okvirno ocenite za kaj bi se tukaj šlo?? Mi lahko opišete, kako naj bi bolelo, če bi bil poškodovan meniskus oz. simptomi ali so ponavadi vsi hkrati prisotni ali vsaj eden od simptomov da posumimo na poškodbo meniskusa?

če te bolečine ne bodo izzvenele, nameravam na pregled oz. do zdravnika…

Najlepša hvala za odgovor in lep pozdrav,

Spoštovani,

vsekakor priporočam opraviti pregled pri zdravniku, saj menim, da gre v vaših kolenih za pomembno poškodbo. Vsak pojav bolečine je preprosto obvestilo o tem, da se je naredila škoda! Zelo verjetno bo tudi potrebno opraviti slikanje obeh kolen z magnento resonanco (to je sicer odvisno od ugotovitev pri kliničnem pregledu).

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni še enkrat,

hvala za vaš odgovor.
Če noveliram stanje: čez tri dni sem šla k zdravniku, ki meni, da je pri hipereksteniziji v levem kolenu prišlo do natega vezi. Spodaj prepis izvida:
“S: blago šepanje na L nogo.
L koleno: ni vidne otekline, sufuzije, gibljivost popolna, neboleča, iztegnjeno nogo dvigne s podlage, Ballotement neg., pogačica neboleča na palpacija, neboleč pritisk na sklepno špranjo, kolareralna lig. stabilna, predalčna testa neg., testiranje meniskusov neboleče. “
zdravnik priporoča postopno obremenitev, izvajanje vaj za krepitev stegenske muskulature.

Kaj menite, ali je to to, ali bi bilo lahko kljub negativnim izidom testov možna kakšna večja poškodba? Bolečine so nekoliko manjše, sploh pri stopnicah čutim zategovanje zadaj in nad pogačico, ko hodim dejansko skoraj ni bolečin, so potem ko mirujem in ležim. Poskusila sem že s postopnim izvajanjem vaj za krepitev kvadricepsov, vendar sem zaenkrat to opustila, saj so se ponoči pojavile zopet bolečine.

Hvala za odgovor in lep pozdrav.

Spoštovani,

priporočam upoštevanje navodil kolega, ki Vas je pregledal.

Če težave v treh mesecih od poškodbe ne bodo povsem minile, priporočam ponovni pregled! Vsekakor se gibljite v mejah, kjer ne boste čutila bolečin!

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,

ker se stanje ni umirilo , sem po posvetu ortopeda opravila MR.
Mnenje radiologa je naslednje:
Patelarni tendinitis.
Globoki infrapatelarni bursitis.
Blaga tendinoza tetive mišice kvadricepsa.
Zadebeljena medialna patelarna plica.

Okvirno vem, kaj ta diagnoza pomeni. Zanima me, če mi lahko svetujete kako naprej z zdravljenjem (koliko razgibavanja, miganja, ali sploh delati vaje za kvadriceps, če je narastišče kvadricepsa vneto ali počakati da vnetje mine), v kolikšnem času se po vašem mnenju stanje umiri?
Ali te težave lahko prerastejo v kronične, če niso pravilno zdravljene?

Najlepša vam hvala za odgovore in lep pozdrav.

Spoštovani,

iz opisa ni razvidno, koliko je izraženo vnetje globoke podpogačičnega sluznika (globok infrapatelarni burzitis). Če je to močno izraženo, priporočam ultrazvočno vodeno punkcijo in vbrizganje plazme bogate s trombociti v sluznik ter v tem primeru tudi v okvarjen del pogačične vezi.

Če vnetje sluznika ni močno izraženo, priporočam 3-mesečno zdravljenje s tkivno masažo po metodi prečne frikcije ter izvajanje ekscentričnih vaj za krepitev štiriglave stegenske mišice. Če v 3 meseceih težave ne bodo minile, priporočam ultrazvočno vodeno vbrizganje plazme bogate s trombociti v okvarjene dele pogačine vezi in/li kite štiriglave stegenske mišice in/ali v podpogačični sluznik.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,

hvala za odgovor,

gre za majhen izliv v globoko infrapatelarni burzitis.

lep pozdrav,

Spoštovani,

potem priporočam pričetek zdravljenja s predlagano fizioterapijo (3-mesečno zdravljenje s tkivno masažo po metodi prečne frikcije ter izvajanje ekscentričnih vaj za krepitev štiriglave stegenske mišice). Če predlagano zdravljenje ne bo uspešno, priporočam ultrazvočno vodeno vbrizganje plazme bogate s trombociti.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni, stara sem 25 let pred 4 meseci sem imela operirano levo koleno (rek. sp.križne vezi in šiv miniska). Rehabilitacija poteka odlično, enako operacijo sem imela leta 2007 na desnem kolenu pri katerem so mi kasneje 2015 z artroskopijo odstranili del minis. ki je povzročal zatikanje kolena. Pred 5dnevi mi je to desno koleno začelo zatekati brez kakšnega razloga (brez športa, poškodbe, udarca…) Nad kolenom mi je tako močno zateklo zato so mi ga punktirali 95mL serozne tekočine z maščobnimi kapljicami. Nato sem počivala z dvignjeno nogo in koleno hladila, vendar je po dveh dneh zopet tako zatečeno, kot pred punkcijo. Oteklina mi omejuje gibanje, krčenje kolena. Drugače v kolenu ne čutim bolečin ali nestabilnosti, samo oteklina me močno moti. Sploh si ne predstavljam kaj bi lahko bilo in kaj naj naredim, da bi oteklina izginila? Naj opravim ultrazvok? Mi ortoped lahko kako pomaga? Za vaš odgovor se vam že vnaprej zahvaljujem in upam da obstaja kakšna rešitev.

Lep pozdrav
Lina

Spoštovani,

priporočam, da opravite slikanje kolena z magnetno resonanco, ki bo izmed vseh preiskav z največjo verjetnostjo pokazalo, kaj je vzrok otekanja. Vzrok otekanja je najverjetneje mehanski (meniskus, križna vez ali sklepni hrustanec). Nato priporočam pregled s posnetki.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Najlepša hvala za vaš hiter odgovor. Pozabila sem napisati da sem bila v petek na urgenci kjer so mi iz kolena punktirali ‘vodo’, zdravniki tam so bili začudeni zakaj bi brez razloga bilo koleno takšno, saj nimam bolečin kot sem jih imela do sedaj pri mehanskih poškodbah. Zdravnik ki mi je punktiral koleno mi je svetoval da grem k svojemu operaterju, da se njemu zdi da je vzrok vnetje. Tudi oteklina se mi je pojavila čez noč in samo nad pogačico in ne čez celotno koleno. Zato sem pomislila na pregled z ultrazvokom. Burzitis? Upam da oteklina izgine sama od sebe, saj so čakalne dobe za MR res dolge, s tako zatečenim kolenom pa ne morem niti hoditi. Najlepša hvala še enkrat za vso prijaznost.
Lp
Lina

Spoštovani,

čakalne dobe za sikanje z magnetno resonanco so močno upadle. Nekateri izvajalci imajo čakalne dobe krajše od 3 tednov.

Vnetje je sigurno prisotno (izliv je namreč znak vnetja), le malo verjetno pa je gnojno vnetje. Slednje je običajno združeno z močnimi bolečinami, močno oteklino in rdečino kolena ter s povišano telesno temperaturo. Kot sem navedel že zgoraj, je verjetnejši mehanski vzrok vnetja (draženja).

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close