Najdi forum

Fisura sklepnega hrustanca

Spoštovani,
pred 4 meseci sem nerodno stopila in od takrat naprej me boli koleno. Hoje v hribe se od takrat naprej izogibam, saj se bolečine v kolenu povečajo že pri hoji po stopnicah. V izvidu MR preiskave kolena je zapisano: Brez izliva. Križna ligamenta, kolateralna ligamenta in meniskusa ne kažejo znakov za poškodbo. Patelarni ligament in tetiva kvadricepsa sta v mejah normalnega. Fissura sklepnega hrustanca ob povsem medialnem robu patele, ki sega skozi večji del njegove debeline. Kost ima normalen signal. V periartikularnih mehkih tkivih ne vidim posebnosti. Mnenje: Razen fisure patelarnega hrustanca morebitnih poškodb struktur kolena ne vidim.
Zanima me, kaj pomeni fisura sklepnega hrustanca ob povsem medialnem robu patele, ki sega skozi večji del njegove debeline? Kako resna je poškodba? Kakšni so možni načini zdravljenja? Ali bo potreben operativni poseg? Kako dolgo bo trajala rehabilitacija? Ali priporočate kakršnakoli mazila in prehranska dopolnila? Ker zelo rada hodim, me zanima, ali omejim hojo?
Hvala za odgovor.

Spoštovani,

Zanima me, kaj pomeni fisura sklepnega hrustanca ob povsem medialnem robu patele, ki sega skozi večji del njegove debeline? Gre za poko sklepnega hrustanca na notranjem delu pogačice.

Kako resna je poškodba? Gre za poškodbo sklepnega hrustanca 3. a stopnje (od 4 stopenj). Takšne poškodbe hrustanca počasi napredujejo. Hitrost napredovanja je odvisna predvsem od obremenitev.

Kakšni so možni načini zdravljenja? Zmanjšanje obremenitev (manj teka, skokov, hoje navzdol, dvigovanja in prenašanja bremen, zasukov), okrepitev štiriglave stegenske mišice (vaje + mišična elektrostimulacija – priporočam posvet pri sodelavki doc. dr. Renati Vauhnik, dipl. fth. – [email protected]), jemanje glukozamin sulfata 1500 mg na dan, prejemanje injekcij plazme bogate s trombociti in hialuronske kisline v rednih časovnih intervalih (izvajamo pri nas).

Ali bo potreben operativni poseg? Zelo verjetno ne.

Kako dolgo bo trajala rehabilitacija? Tri do 6 mesecev. Trajanje je odvisno predvsem od hitrosti rehabilitacije mišic.

Ali priporočate kakršnakoli mazila in prehranska dopolnila? Glukozamin sulfat 1500 mg na dan.

Ker zelo rada hodim, me zanima, ali omejim hojo? Po neravnem, predvsem navzdol, da, po ravnem ne.

Opozorilo: nasvet brez kliničnega pregleda kolena in pregleda posnetkov magnetne resonance ni polnovreden!

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close