Najdi forum

Pozdravljeni,

Dobil sem MR kolema.

Na izvidu piše.

Začetna gonartroza in femoropatelarna artroza.
Kolateralna ligamenta sta vredu, prav tako patelarni.
Zadnji križni je distendiran, vendar homogen. Tudi sprednji križni je rahlo destindiran, v tibialnem delu natrgan, ni pa prekinjen oz. lediran.
Degenerativne spremembe meniskov, predvsem sprednjega roga lateralnega miniska, ob njem pa je vidna nehomogena tekočinska lezija, najverjetneje meniskalna cista.
Hrustanec je še primerno ohranjen.

Zanima me kako sedaj naprej, kakšen poseg je potreben?

Hvala za odgovor.

Lp Peter

Spoštovani,

v izvidu navajajo delno poškodbo obeh križnih vezi ter obrabne spremembe v vseh delih kolena. Le na osnovi izvida magnetne resonance ne morem priporočiti zdravljenja. Nepogrešljiv je klinični pregled, najboljše s hkratnim pregledom posnetkov opravljenega slikanja z magnetno resonanco.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni!

Sem stara 32 let in tudi jaz bi vas prosila za razlago mr izvida:
V sklepu ni patološkega izliva.
Drobna mediopatelarna,nekaj fisur priležnega hrustanca medialne fasete patele-lahko plika sindrom.
Medialni meniskus ima blago zvišan signal v predelu korpusa in posteriornega roga-blažja degeneracija,jasnega seganja do površine oz.znakov za rupturo ne diferenciram.
Lateralni meniskus ima v predelu korpusa minimalno linearno zvišan signal,ki na enem rezu sega do femoralne površine-suspektna horizontalna fissura.
Nekoliko heterogen signal hrustanca patele na stiku faset-hondromalacija.
Hrustanec drugje v sklepu videti ohranjen.
Hoffa maščevje izpolnjuje lobulirana artikularna cista, ki sega od spodnjega pola patele do tuberositas tibije ter pod oba retinakla patele, boči medialni retinakulum, velikost cca 5×4,5×2 cm, v primerjavi z MR iz leta 2016 je nekoliko večja tudi pod lateralnim retinaklom.
V ostalem so prikazane strukture v mejah normalnega.
Mnenje:
Velika lobulirana artikularna cista Hoffa maščevja, nekoliko večja kot oktobra 2016.
Fokalna hondropatija gradus 2-3 medialne fasete patele, priležne pliki-videz plika sindroma.
Hondromalacija patele.
Blaga degeneracija medialnega meniskusa, suspektna kratka horizontalna fissura lateralnega meniskusa.

Najlepša hvala

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovvani,

navajajo okvare sklepnega hrustanca pogačice in obeh meniskusov ter veliko večdelno cisto (prostor napolnjen s tekočino) v sprednjem podpogačičnem delu kolena. Slednja je najverjetneje vzrok za Vaše težave.

Priporočam artroskopsko operativno odstranitev ciste.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni!

Zahvaljujem se vam za vas odgovor, sedaj pa me zanima še nekaj.
Zaradi tega ker me to zelo boli in posledično nepravilno hodim mi je začelo pokati v kolku. Bolečine se občasno povečajo do takšne mere da ponoči ne spim ker me trga v nogi vse od kolka do kolena. Na operacijo bom čakala eno leto ker se smatra kot bolezen. Kaj lahko naredim ko so bolečine neznosne, razen da grem v bolniško. V bolniški sem bila že en mesec v mesecu marcu zaradi tega in opravila fizioterapijo. Ali je kakšna možnost da se v takem primeru skrajša delavnik za 4 ure, da se nekako vsaj razbremeni. Delam namreč kot prodajalka in svetovalka in sem praktično večino časa na nogah.
Hvala vam.
Lep pozdrav

Pozdravljeni!

Zahvaljujem se vam za vas odgovor, sedaj pa me zanima še nekaj.
Zaradi tega ker me to zelo boli in posledično nepravilno hodim mi je začelo pokati v kolku. Bolečine se občasno povečajo do takšne mere da ponoči ne spim ker me trga v nogi vse od kolka do kolena. Na operacijo bom čakala eno leto ker se smatra kot bolezen. Kaj lahko naredim ko so bolečine neznosne, razen da grem v bolniško. V bolniški sem bila že en mesec v mesecu marcu zaradi tega in opravila fizioterapijo. Ali je kakšna možnost da se v takem primeru skrajša delavnik za 4 ure, da se nekako vsaj razbremeni. Delam namreč kot prodajalka in svetovalka in sem praktično večino časa na nogah.
Hvala vam.
Lep pozdrav

Spoštovani,

menim, da možnost skrajšanja delavnika do operativnega posega obstaja. Priporočam, da se o tem pogovorite z izbranim osebnim zdravnikom.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni!

Pred dvemi dnevi sem imela artroskopijo kolena in na izvidu pise takole:
Že pri samem rezu loze in podkozja za lateralni portal pride do izpraznitve ganglijske ciste.V medialnem kompartmentu pregledamo menisk in hrustanec,kjer ni videti posebnosti,brez opisane rupture. Interkondilarno hipertroficna plika ob prednji krizni vezi,ki je sicer intaktna,dobro prekrvavljena. Glede na to,da prihaja do impingmenta,napravimo resekcijo plike. Interkondilani notch je tudi nekoliko ozji. V lateralnem kompartmentu so hrustanec in menisk ohranjeni, je pa hrustanec nekoliko zmehcan. Pregledam tudi prostor ob mascevju hoffa,kjer je viden izrazit sinovitis,lahko recemo ze hipertroficen.Napravimo manjso resekcijo oz.shaving sinovije. Eno izmed ganglijskih cist odstranimo. Patelofemoralno,poleg sinovitisa,predvsem na medialni strani,ni videti posebnosti.
Diagnoza:
M23.43 Plicae infrapatellaris medialis genus dex.
M67.40 Ganglijske ciste infrapatelarno v desnem kolenu
M65.88 Synovitis genus dex.

Sedaj bi vas prosila za razlago,kaj tocno so mi pri operaciji naredili,v cem je bila tezava v kolenu? Glede na vse,koliko casa in kako obicajno poteka okrevanje po taksnem posegu?
Najlepsa hvala
Lep pozdrav
Tina

Pozdravljeni,

v opisu operacije navajajo, da so odstranili ciste (prostore napolnjene s tekočino) v sprednjem delu kolena, gubo sklepne ovojnice v sprednjem notranjem delu kolena in razdraženo ter povečano sklepno ovojnico.

Polno okrevanje po tovrstnih posegih traja običajno 2 do 3 mesece.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Zaenkrat nimam predpisane fizikalne terapije,do prvega pregleda konec avgusta moram izvajati vaje in hladiti koleno, v kolikor bo potrebno me potem napotijo na fizikalno terapijo.
Koliko casa je pri tem normalno da je koleno oteklo?
Ali je po taksnem posegu moznost tudi zdraviliskega zdravljenja?

Koliko casa je pri tem normalno da je koleno oteklo? Dva do 3 mesece.
Ali je po taksnem posegu moznost tudi zdraviliskega zdravljenja? Možno je, je pa malo verjetno, da ga bo pokril Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS).

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,

redno se ukvarjam s športom. Po nekje 6 km teka občutim ostro bolečino na desni zunanji strani kolena, ki se pojavi postopoma, po tem s tekom ne morem nadaljevati… . Sumim IT band, sem že sam nekoliko raziskoval situacijo, ker se mi pojavlja že nekaj let na vsake toliko časa. Šel sem tudi na MR kolena na izvidu pa je tole:
v sklepu ni patološkega izliva, manjša mediopatelarna plika, brez znakov iritacije.
Tetivno-ligamentarni aparat je ohranjen, meniskusa sta brez znakov za rupturo, primerna.
Možne posamezne plitve fisure hrustanca medialnega tibialnega platoja centralno in stika faset patele. Hrustanec drugje v sklepu je videti ohranjen.
Tudi ostale prikazne strukture so videti v mejah normalnega.

Hvala za vaše mnenje!

Pozdravljeni,

vzrok je lahko traktus iliotibialis (angl. IT band), vendar pa tega niso navedli v izvidu MR. Prav tako niso navedli nič takšnega, kar bi lahko povzročalo bolečino v zunanjem delu kolena.

Priporočam, da se v boleči fazi oglasite na pregledu in da s seboj prinesete tudi posnetke MR, katerih izvid navajate. Hkratni klinični pregled in pregled posnetkov MR, po potrebi tudi ultrazvočni pregled, je najboljši način za postavitev pravilne diagnoze (za pravilno ugotovitev, kaj povzroča bolečine).

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close