Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem Klinika za sklepe, hrbtenico in poškodbe Leva rama – Bankartova lezija

Leva rama – Bankartova lezija

Pozdravljeni,

Star sem 34 let, pred 2 leti sem si poškodoval ramo pri plezanju, močno rotiranje rame in polna obremenitev na njo – dvig, ramo sem izpahnil. Po poškodbi sem počival in nato nadaljeval s treningi, do izpaha je prišlo še enkrat.

Po posvetu z osebnim zdravnikom sem opravil CT ARTROGRAFIJO v Valdoltri:

Po fluoroskopski vodeni punkciji injiciramo 5ml neionskega vodotopnega jodovega kontrasta ter priblizno enako kolicino zraka. Zatem naredimo fluorgrafske posnetke leze in stoje, v intra, ekstrrotaciji umerusa in v abdukciji. Nadalje naredimo spiralno CT slikanje s tehniko visoke prostorske solucije, rekontruiramo MPR slike v osnovnih ravninah skozi podrocje ramena.

Zacetne degenerativne spremembe akromioklavikularnega sklepa. Hipertroficnih kostnih sprememb ni videti. Akromiohumeralni prostor je normalno sirok. Kalcinacij v mehkiv tkivih ni videti.

Sklepne povrsine glenohumeralnega sklepa so kongruentne in ohranjene. Labrum je normalno razvit, anteroinferiorno malo deformiran, v njem se s kontrastom prikaze nepravilna spranja. Na tem mestu je na robu glenoida manjsa kostna naplastitev. Gre za stare spremembe – po Bankart leziji.

V Superiornem labrumu se s kontrastom izpolni do 5mm velika pravilna spranja, vzporedna poteku sklepnega hrustanca, predstavlja sublabralni reces.

Recesi sklepne ovojnice so primerno razviti.

Tetitve suprasinatusa, infraspinatusa, subskapularisa so normalnega poteka, debeline. V artikuralni povrsini narastica posteriornih vlaken tetive supraspinatusa je kratka (4mm) plitva spranja, ne predstavlja pomembnjese poskodbe.

Na narastiscu tetive infraspinatusa so dorbne uzurozno – psevdocisticne spremembe.

Tetiva dolge glave bicepsa poteka normalno v rotatornem intervalu in v bicipitalnem sulkusu,

Mnenje: Stanje po poskodbi anterornega inferiornega labruma. Kostni rob glenoida je ohranjen, na njem je nekaj kostne naplastitve. Zelo kratka spranja v tetivi supraspinatusa, ne predstavlja pomembnejse poskodbe.

S tem sem mislim, da sem z ramo opravil… mesec kasneje dubim napotnico za operacijo in sicer pise:

Opravil je CT artrografijo levega ramena. Iz preiskave razberem da gre za Bankartovo lezijo, kostni rob je intakten.

Pri pacientu je indicirana artroskopsa stabilizacija ramena. V kolikor se pacient strinja z operativnim posegom……

– Zanima me ali mi predlagate operacijo (po daljsem okrevanje je rama postala ze spet mocnejsa) ?

– Ce se za operacijo odlocim, koliko casa je okrevanje po taki operaciji, do delne in popolne obremenitve?

Sem sportnik ukvarjam se z alpinizmom (plezanje, turno smucanje…)

Za odgovor se vam ze v naprej zahvaljujem

Lp, Matevz

Spoštovani,

tudi sam priporočam artroskopsko stabilizacijo ramena, saj je verjetnost ponovitve poškodbe brez operacije zelo velika in je lahko, glede na športe s katerimi se ukvarjate, tudi usodna.

Običajen potek zdravljenja po takšni operaciji je: 6 tednov imobilizacija, 3 tedne po operaciji pričetek omejenega razgibavanja, 2 do 3 mesece po operaciji doseg polne gibljivosti, nato krepitev mišic, polne obremenitve po 4 do 6 mesecih.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,

Zahvaljujem se vam za odgovor.

Imam pa še eno vprašanje, ali bi mi mogoče lahko povedali kaj točno naredijo (postopek) pri stabilizaciji ramena oz. zakaj je to potrebno ali sem si natrgal kakšno kito ali je to samo genetsko pogojeno oz. ali je moja konstrukcija rame preprosta taka, da rado pride do izpaha ?

Hvala !

Lep pozdrav, Matevž

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

pri poškodbi je prišlo do strganja spodnjega sprednjega dela vezivno-hrustančne ustnice, ki se običajno ali sploh ne zaceli ali pa se zaceli na napravo mesto. Posledica tega je, da je za ponovni izpah potrebna precej manjša sila. Z operacijo se vezivno hrustančna ustnica pritrdi na njeno pravo mesto, s čimer se vzpostavijo podobne razmere, kot so bile pred poškodbo.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close