Najdi forum

zlom skočnice in posledice

9.4.2016 sem bil udeležen v prometni nesreči, ki jo je povzročil drug voznik. Utrpel sem hude poškodbe roke in zlom skočnice z močnim izpahom gležnja. Star sem 51 let. Do prometne nesreče sem bil športno zelo aktiven – tek, planinarjenje, smučanje, kolesarjenje…
Problem je gleženj, ki zelo boli ko stopim na nogo/ zjutraj ob vstajanju, ali če sedim in vstanem-obremenim gleženj. Prvi koraki zelo bolijo, postopoma bolečina pojenja. Vendar zaradi bolečin sploh ne hodim, razen do avta, do vrta-kratke razdalje. Kolesarim pa lahko tudi večje razdalje in vzpone. V talusu imam še vedno dva vijaka, ki mi ga bodo v kratkem odstranili.

2.8.2017 sem opravil CT gležnja. Citiram izvid:
Izrazita osteopenija desnega gležnja in stopala. Anterosteriorno sta skozi talus vstavljena dva vijaka, glavi vijakov minimalno prominirata nad kortikalis in lahko omejujeta dorziflekcijo v talonavikularnem sklepu.
Izrazita atrofija skeleta talusa in ostalih tarzal ter tudi petnice.
Frakturnih pok v področju talusa ne razločim – so kostno premoščene.

Zanima me, kaj pomeni ugotovitev – izrazita osteopenija. A je to razlog za bolečino, ki izhaja iz spodnjega skočnega sklepa na zunanji in notranji strani gležnja ter narta?
Kako to pozdraviti?
Omenjenjena mi je bila možnost fiksacije gležnja. Vensar menim, da je to skrajna in zadnja rešitev.

Kot sem že omenil imam šele 51 let, in si želim hodit, smučat, sedaj ne morem niti na sprehod, saj preveč boli. Kaj mi svetujete – naj hodim kljub bolečini, ali si s tem povzročam še več škode. Ne jemljem nobenih zdravil, predpisanih nimam nobenih. Jemljem prehranska dopolnila-magnezij, glikozamin, kalcij. Gleženj je že dobro razgiban, delam vsakodnevno vaje. Ni otečen.

Prosim za pojasnilo izvida in možnosti zdravljenja.

Spoštoavni,

osteopenija pomeni razredčenje kosti. Do tega pogosto pride, kadar dela telesa daljši čas ne morete normalno obremenjevati. Osteopenija je tudi eden izmed znakov kompleksnega regionalnega bolečinskega sindroma ali Sudeckove popoškodbene bolezni. Slednjo stanje je lahko tudi razlog za bolečine, ki jih navajate. Potrebno pa je izključiti morebitno aseptično nekrozo skočnice (odmrtje skočnice zaradi ob zlomu prekinjene prekrvavitve).

Priporočam:
1. odstranitev vijakov
2. slikanje gležnja z magnetno resonanco (ta pokaže, ali je skočnica še živa) – slikanje se lahko sicer izvede pred odstranitvijo vijakov, vendar bodo vijaki povzročili motnje v neposredni okolici, kar vodi v manj kvalitetne posnetke
3. pregled s posnetki magnetne resonance.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close