Najdi forum

Star sem 56 let, športnik. Dve leti imam težave z kolkom, zdravnik je ugotovil obrabo. Ortoped mi je izdal napotnico za zamenjavo kolka.

Ker nimam bolečin, le malo šepam in določene gibe težko naredim ali jih ne zmorem več, se mi zdi bolje, če bi z operacijo še počakal.

Prosim za vaše mnenje o tem.
In še vprašanje: koliko “garancije” ima nov kolk?

Hvala lepa.

Spoštovani,

življenska doba popolnih kolčnih protez se danes giblje med 10 in 20 let. Odvisna je od kvalitete kosti, od vrste same proteze in od uspešnosti same izvedbe.

Glede na razmeroma majhne težave, priporočam z vgraditvijo kolčne proteze še počakati. Težave se lahko blažijo s fizioterapijo, s protibolečinskimi zdravili in z različnimi injekcijami (plazme bogate s trombociti, hialuronske kisline in matičnih celic). Pri nas vbrizgavamo navedene injekcije v kolk pod ultrazvočno kontrolo.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Najprej najlepša hvala za odgovor.

Prosim še za pojasnilo glede tretje možnosti: za koliko časa ti postopki ublažijo bolečine, se jih da ponovit in koliko stane ta postopek.

Prosim še: ali se umeten kolk, ki ne služi več dobro, lahko znova zamenja?

Hvala lepa še enkrat.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

izrabljen umetni kolk se vsekakor lahko uspešno zamenja.

Cene navedenih zdravljenj so naslednje:
1. plazma bogata s trombociti – 300 EUR na injekcijo
2, hialuronska kislina – od 260 do 360 EUR na injekcijo
3. matične celice – od 2000 do 4500 EUR na injekcijo.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,

Mene pa zanima ali dejansko matične celice obnovijo kolk do te stopnje, da je kot “nov” ? In koliko terapij je v povprečku potrebno ?

Kakšna je Vaša praksa s tem ?

Lp, Matevž

Spoštovani,

matične celice imajo dokazan protivnetni učinek (to pomeni tudi pomembno zmanjšanje bolečin), ki traja več kot 3 leta. Trdnih dokazov o nastanku novega sklepnega hrustanca po vbrizganju matičnih celic zaenkrat še ni, čeprav so posamezni primeri, ko ta nastane.

Matične celice že več let pridobivamo iz kostnega mozga, v zadnjih letih pa tudi iz podkožja. Slednja možnost ima kot kaže večji potencial zdravljenja, ki pa še ni dokazan z velikimi kvalitetnimi študijami, saj lahko iz podkožja pridobimo večje število matičnih celic kot iz kostnega mozga. Obe vrsti zdravljenja z matičnimi celicami izvajamo pri nas. Potrebno je le enkratno zdravljenje, katerega učinek traja vsaj 3 leta. Novega sklepa pa s tovrstnim zdravljenjem ni mogoče ustvariti.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani,

prosim vas za mnenje glede operativnega posega napredovane artoze kolka pri 93 letnici.
Ima hude bolečine, jemlje Doreto in Nalgesin forte 2x dnevno. Uporablja že invalidski voziček oziroma trudi se hoditi/drsati s hojco. Ima tudi blago arterijsko hipertenzijo – jo zdravi, ostalih zdravstvenih težav nima.
Kakšne so možnosti pri njej: ali je operativni poseg smiselen, menjava kolka, delna menjava kolka?
Kako huda opracija je to?
Kaj pa na primer mobilizacija kolka? Ali to pride v poštev? Kako se razlikuje od menjave kolka, ali je to laćji poseg? Kako to poteka?
Ali bi injekcije plazme s trombociti, matičnimi celicami ali hialuronske kisline kaj pomagale?

Hvala že vnaprej za odgovor in lep pozdrav,

Sanja

Spoštovani,

vse kar ste naštela, lahko pomaga. Katera metoda bi bila primerna, je odvisno od napredovalosti obrabe. Tudi namestitev popolne (ali delne) kolčne proteze je mogoča, če le ni tehtnih zadržkov zaradi spremljajočih bolezni. Priporočam, da pridete na pregled in da s seboj prinesete tudi rentgenske posnetke. Le tako lahko dam polnovreden nasvet.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

dr. Pilih pozdravljeni,

Jaz bi pa imel vprašanje v zvezi s terapijami ki jih omenjate in ste jih predlagali gospodu zgoraj. In sicer v zvezi z matičnimi celicami.

Pri artroskopiji kolka mi je žal ostala 1 mm široka poka med hrustancem in labrumom. Tu se ne da z operacijo nič več narediti, oz. bi naredili več škode kot koristi, zato vneto razmišljam o matičnih celicah, kar je edino kar še ostane. Zanima pa me (če imate to informacijo, seveda) kako se sploh izvajajo terapije z matičnimi celicami (konkretno za za kolke) v Sloveniji ? Poudarek je v Sloveniji Zakaj ? Namreč v EU sem zasledil v Belgiji organizacijo (konkretno Regnexx in še link Vaš link če smatrate kot reklamo, prosim odstranite), ki se ukvarja z ekstrakcijo in aplikacijo mezehimskih matičnih celic. Mozeg jemljejo iz črevnice. Trdijo, da je npr. za obnovo labruma potrebno narediti drugačen “koktajl” kot pa za obnovo hialinega hrustanca. Poudarjajo pa, da je potrebno pod ultrazvokom te različne koktajle aplicirati ločeno. Torej z iglo direktno v labrum eno vrsto mešanice in za hrustanec npr. na glavici ali ponvici drugo mešanico. Zakaj to razlagam ? Zanima me, če se takšni postopki z različnimi mešanicami pripravlja in aplicira v različne vrste tkiv tudi v SLO, ali smo pač na tem mestu malce zadaj za ostalimi ? Namreč, po njihovih trditvah v nasprotnem primeru 95% matičnih celic konča lahko v pljučih, sklep (v tem primeru kolk) ostane osiromašen, kliničnih učinkov pa posledično ni.

So pa rezultati baje zelo obetajoči: Neki ženski so pozdravili na tak način celo subhondralno cisto, kar je zelo resna zadeva na kosti. Vse skupaj so potrdili s slikovnimi rezultati prej in pozneje. In tudi na NCBI-ju potrjujejo zelo dobre rezultate.

Hvala za informacije.

Lep pozdrav,
Jan

Pozdravljeni,

takšno zdravljenje že štiri leta uspešno izvajamo na naši kliniki. Matične celice pridobivamo tako iz kostnega mozga kakor tudi iz podkožnega maščevja. V kolčni sklep jih injiciramo pod ultrazvočno kontrolo. Pred odločitvijo o zdravljenju z matičnimi celicami, ki je v cenovno višjem razredu, priporočam testno injekcijo plazme bogate s trombociti v prizadeti sklep. Ta ima namreč podobno, sicer manj močno, delovanje kot matične celice, je pa v pomembno nižjem cenovnem razredu.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,

Najprej hvala za odgovor.

Hm, zanimiv predlog. Ampak ne bi pa verjel, da bi s plazmo bogato s trombociti bili sposobni dejansko razviti dodatni labrum in zapolniti poko ? Ali pač ? Protivneten učinek gotovo ima, vendar o razvoju dodatnega hrustanca dvomim. Tudi z matičnimi celicami mislim da so na MIT pokazali le 50% kakovost pravega hrustanca, a pozor, to je za tiste ki imajo resen problem že velik uspeh. Jaz sem seveda en izmed teh 🙂
Podvprašanje k temu: na desnem kolku imam ravno tako CAM in lezijo labruma – kot vidite bom “doktoriral” v življenju iz te problematike, saj se mi operacije kar nizajo. Sicer še čakam na operativni poseg, domnevam pa, da z matičnimi celicami tu ne moremo odpraviti operacije, ne ? Gotovo ne naplastitve na glavici, ki jih je treba pač enostavno mehansko odpraviti – zbrusiti.
Razmišljam tule popolnoma inženirsko, ker osebno sicer delujem v povsem v drugi branži, tako da izjave jemljite za rezervo oz. kot moje laično mnenje.

V naprej hvala.

Lep pozdrav,
Jan

Pozdravljeni,

Ampak ne bi pa verjel, da bi s plazmo bogato s trombociti bili sposobni dejansko razviti dodatni labrum in zapolniti poko? Ali pač?
Plazma bogata s trombociti in matične celica imajo podobno delovanje (protivnetno in regenerativno), ki pa je pri matičnih celicah močnejše. Res je, da dokazov o nastanku novega hrustanca po vbrizganju plazme bogate s trombociti ne poznam, po vbrizganju matičnih celic pa se ta, sicer ne predvidljivo, lahko pojavi. Predlog temelji na predpostavki, da je verjetnost, če po prejetju plazme bogate s trombociti ne bo izboljšanja, le-tega zelo verjetno ne bo tudi po prejetju matičnih celic. Zmanjšanje težav namreč sproži predvsem protivnetni učinek obeh načinov zdravljenja. Gre za test, ki vam lahko prihrani precej denarja.

Podvprašanje k temu: na desnem kolku imam ravno tako CAM in lezijo labruma – kot vidite bom “doktoriral” v življenju iz te problematike, saj se mi operacije kar nizajo. Sicer še čakam na operativni poseg, domnevam pa, da z matičnimi celicami tu ne moremo odpraviti operacije, ne? Gotovo ne naplastitve na glavici, ki jih je treba pač enostavno mehansko odpraviti – zbrusiti.
Se strinjam. To je mehanski problem, ki ga je potrebno mehansko (operativno) tudi odpraviti.

Priporočam, da najprej opravite operativni poseg v desnem kolku, nato pa se po preteku najmanj 3 mesecev po operaciji. V poštev bi namreč prišlo hkratno zdravljenje obeh kolčnih sklepov z matičnimi celicami, kar zdravljenje v primerjavi z zdravljenjem le enega kolka podraži le do 25 %.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,

Tako nekako sem planiral, da. Najprej tole operacijo skozi, potem pa resno razmišljam o zdravljenju z mezehinskimi celicami na obeh kolkih. Jaz druge alternative ne vidim za zdravljenje oy. odlog kakšne konkretne endoproteze.

Hvala za vse informacije.

Lep pozdrav,
Janez Perme

Prosim. Velja.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni, stara sem 46 let, in že leta 2002 sem imela dve operaciji diskusije hernije L4-L5…tekom let se je cela hrbtenica obrabila,  imam tudi več protruzij po celi hrbtenici. Že par let pa me bolita tudi kolka, zadnji dve leti pa je desni kolk bistveno slabši.  Slike ( artrografija) so pokazale fisuro skozi bazo labruma, večji del pa je izrazito atrofičen. Imam tudi ganglionsko čisto. Gre za dokaj izrazito artrozo desnega  kolčnega sklepa. Pri levem je malo boljše.

Tudi hrustanec v obeh ramah je okrnjen, leva rama je  bila že operirana,  pa se propad hrustanca ne umirja…

Pveati  moram, da že pol leta  ne spim več ot cca 2 uri skupaj, ker se zbujam zaradi hudih bolečin… Tudi čez dan težko prenašam bolečine,  skoz sem na tabletah,  ki včasih malo omilijo to  bolečino . Gibanje imam zelo omejeno, vendar se trudim po  najboljših močeh da ne obsedim., čeprav sem tudi psihično močno utrujena.

Par dni nazaj sem podpisala za menjavo kolka, me je pa ortoped kar prestrašil,  ker po  njegovem ni tako hudo. Ponudi mi nobene druge možnosti razen artroplastike,  js pa samo vem da tako ne morem več živet. Zanima me vaše mnenje.

 

S spoštovanjem!

Maja

Pozdravljeni,

vgraditev popolnih kolčnih endoprotez je edina metoda, ki vam lahko bolečine v kolčnih sklepih povzem odvzame. Vse ostale rešitve lahko bolečine le bolj ali manj zmanjšajo. Uspešnost vgradnje popolnih kolčnih enoprotez je zelo velika, saj je s posegom zadovoljnih 95 % pacientov.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close