Najdi forum

Artroskopija kolena

Pozdravljeni!

Februarja 2015 sem imel operacijo kolena, in sicer rekonstrukcijo sprednje križne vezi. Zaradi omejene in boleče gibljivosti, občasnega otekanja kolena ter občutka preskokov sva se z doktorjem dogovorila, da ponovno opravi artroskopsko operacijo.
Pri artroskopiji so bile najdene obsežne zarastline v sprednjem delu kolenskega sklepa, ki so se inkarcerirale pod pogačico in onemogočale polno ekstenzijo v kolenu. Le-te so v celoti resecirali in tako dosegli popolno gibljivost. Ostalih poškodb v kolenu ni.
Diagnoza: Artrhrofibrosis genus dex. / St. post. reconst. LCA genus dex.

Artroskopija je bila opravljena 13.7.2017, torej je sedaj že več kot tri tedne od tega. V kolenu se mi je stalno nabirala kri, zato so bile opravljene tudi tri pukncije po posegu (40, 20 in 30 ml), zadnja pred tednom dni. V kolenu se mi je spet nabrala kri, vendar je doktor rekel, da ne bo več punktiral, ampak pustil, da se samo absorbira, sicer bi bila še nekajkrat potrebna punkcija. Mislim, da je rekel, da se to dogaja, ker se pri operaciji poškoduje sklepna ovojnica in zato krvavi. Če se stanje ne bo izboljšalo, mi bo dal nekakšno blokado proti vnetju.

Občutek v kolenu je sicer vsak dan boljši, ekstenzija je po mojem mnenju polna, zaradi otekline pa je krčenje slabše. Dogaja se mi, da če nekaj ur ne mirujem, koleno še dodatno oteče, tudi če samo sedim. Prisotna je tudi vidna razlika v mišicah. Poskušam izvajati čim več vaj, vendar ob povečanju otekline njihov obseg zmanjšam. Prav tako sem ponovno začel čutiti blage preskoke oz. poke v kolenu.

Zanima me vaše mnenje glede zgoraj napisanega.

Lep pozdrav

Spoštovani,

predvsem priporočam razgibavanje kolena kljub oteklini, do meje znosnih bolečin. Le tako se lahko prepreči strjevanje izlite krvi in oblikovanje novih zarastlin. Izlita kri se tako običajno razgradi in jo telo posrka, posledica česar je tudi zmanjšanje otekline in bolečin. Če se nazadovanje otekline kolena ne bo nadaljevalo, priporočam pregled in oceno količine tekočine v kolenu z ultrazvokom.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Bolečin praktično ni, le občutek zadebeljenosti. Najlepša hvala za odgovor.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

toliko boljše. Prosim.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni!

Ta odgovor se nanaša na zgoraj postavljeno vprašanje. Ker se mi oteklina ni zmanjšala, sva se z doktorjem dogovorila, da mi bo dal tisto blokado proti vnetju. Najprej je bila opravljena punkcija 20 ml krvi, nato pa aplicirana blokada Xylocain, Flosteron. To je bilo pred tednom dni in od takrat je občutek v kolenu dosti boljši, tudi oteklina je bila prve dni po tem le še majhna. V zadnjih dveh dneh pa mi je koleno spet malce bolj oteklo, vendar nimam občutka, da bi se nabirala kri. Oteklina je vidna predvsem nad pogačico na desni strani, kjer je vidna nekašna “bula” oz. nabrana koža. Mišica na poškodovani nogi je še vedno manjša kot tista na zdravi, fizioterapevt pa pravi, da je sprednja stegenska mišica dosti močnejša od zadnje. Zaradi tega izvajam vaje predvsem za zadnjo stegensko mišico. Poleg vaj si koleno tudi hladim z ledom večkrat dnevno.
Zanima me, ali je šibka zadnja stegenska mišica možen razlog za oteklino, kako se lahko to oteklino odpravi oz. na splošno vaše mnenje glede napisanega.

Vnaprej se vam lepo zahvaljujem za odgovor.

Lep pozdrav

Spoštovani,

slabost mišic ni razlog za otekanje kolena. Priporočam, da počakate vsaj 6 tednov od zadnje punkcije in prejete injekcije. Če oteklina do takrat ne bo v večji meri izginila, priporočam že zgoraj svetovani pregled in oceno preostale tekočine v kolenu z ultrazvokom.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Kot sem že omenil, mi koleno dodatno oteče, če nekaj ur ne mirujem oz. sem na nogah. Vendar tudi ko ta dodatna oteklina zaradi obremenitve izplahne, je koleno vseeno malo bolj debelo kot tisto zdravo. Torej je operirano koleno od prve operacije leta 2015 (tudi, ko ni dodatno otečeno zaradi obremenitve) malo bolj debelo kot drugo. Ker je to vidno predvsem nad pogačico na desni strani, imam občutek, da to blokira mišico, da bi prišla čisto do kolena oz. pogačice (tako kot na zdravi nogi). Mislil sem, da bo to odpravljeno ob resekciji zarastlin, vendar temu ni tako.
Zanima me, ali je to normalno ali bi moralo biti koleno enako zdravemu.

Vnaprej se vam lepo zahvaljujem za odgovor.

Lep pozdrav

Spoštovani,

normalno bi moralo biti tudi operirano koleno enako zdravemu. Pogosto je za to potreben čas; vsaj 3 mesece od zadnjega posega v kolenu (pri vas je to punkcija).

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close