Najdi forum

Spondilolisteza

Spoštovani dr. Pilih!

Prosila bi vas za vaše cenjeno mnenje glede mojih težav. Stara sem 35 let in že več kot leto imam konstantne težave v lumbalni hrbtenici. V mesecu oktobru sem opravila rtg LS in izvid je bil sledeč: povdarjena lumbalna lordoza
Liza istmusa sp. sklepov L5 z listezo napram S1 za 7, 2 mm.
I.v. hondroza L5-S1.
Obiskala sem ortopeda, ki mi je priporočil redne vaje in sem jih tudi izvajala.
Pred mesecem pa so se mi težave znova pojavile. Sedaj me boli v križnem delu, pekoča bolečina je v zadnjici in mravljincenje leve noge. Ponovno sem opravila rt, ki kaze:
Povdarjena lumbalna lordoza
Izrazita i.v. hondroza L5-S1
Liza istmusa sp. sklepov L5 z anterolistezo za 10, 2 mm
Radiolog priporoca mr slikanje.
Zanima me, kaj v bistvu pomeni to poslabsanje in ali je to hitro napredovanje spondilolisteze? Kaksno je zdravljenje v nadaljevanju?

Najlepsa hvala za vas cas in odgovor.

Lep pozdrav, Tjasa

Spoštovani,

spondilolisteza pomenik pomik vretenca glede na drugega. Ta je glede na navedbe precej napredovala v relativno kratkem času.

Tudi sam priporočam opraviti slikanje ledveno-križnične hrbtenice z magnetno resonanco, nato pa pregled s posnetki le te in z že opravljenimi rentgenskimi posnetki. Zelo verjetno bo prej ali slej potrebno operativno zdravjenje.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Najprej se vam zahvaljujem za hiter odgovor. Bi vas pa se prosila, kaksen poseg se naredi v takem primeru in okviren cas okrevanja.

Najlepsa hvala.

Lp, Tjasa

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

običajno se zatrdi sosednji vretenci, med katerimi je premik, v pravilnem položaju. Okrevanje po takšni operaciji traja običajno 4 do 6 mesecev.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni!

Najprej se vam lepo zahvaljujem za vaš odgovor. Ker pa že imam izvid Mr, vas prosim še za razlago tega.

Manjša sinistrokonveksna skolioza spodnjega dela lumbalne hrbtenice.

Začetno degenerativno spremenjeni i.v. disk nivoja L4-L5 in zmerno degenerativno spremenjeni i.v. disk nivoja L5-S1.

Signal prikazanega dela hrbtenjače je primeren.

Nivo L4-L5:
Vidna je minimalna centralna protruzija za 2mm s fisuro anulus fibrosusa veliko 2×2mm. Nevroformani niso utesnjeni.
Ob spodnjem robu L4 je prisoten minimalni posteriorni osteofit.

Nivo L5-S1
Vidna je anterolisteza l5 napram s1 za 6mm.
Edema v predelu lamin ali pediklov ni videti, je pa viden edem v predelu processus articularis inferior l4 obojestransko.
Obojestransko je v predelu lamin l5 pred processus spinosusom prekinjena in nehomogena kortikalis-fibroza v tem predelu?

Obojestranska spondidoliza v odseku 8mm obojestrabsko?

Za zanesljivo oceno prekinitve lamin je potreben CT, če je klinično to pomembno.

Spondilartroza na vseh segmentih lumbalne hrbtenice s tekočino v fasetnih sklepih-vnetje?

Levo je v nivoju S1 vidna radikularna cista velikosti 14×18×8mm.
Radikularna cista za S2 meri v dolžino 19mm.

Za vaš odgovor se vam najlepše zahvaljujem.
S spoštovanjem, Tjaša

Spoštovani,

Manjša sinistrokonveksna skolioza spodnjega dela lumbalne hrbtenice. = manjša zvitost spodnjega dela ledvene hrbtenice v levo

Začetno degenerativno spremenjeni i.v. disk nivoja L4-L5 in zmerno degenerativno spremenjeni i.v. disk nivoja L5-S1. = začetno obrabno spremenjeni medvretenčni ploščici med 4. in 5. ledvenim vretencem ter med 5. ledvenim in med 1. križničnim vretencem

Signal prikazanega dela hrbtenjače je primeren. = normalno stanje

Nivo L4-L5:
Vidna je minimalna centralna protruzija za 2mm s fisuro anulus fibrosusa veliko 2×2mm. = minimalno centralno izbočenje medvretenčne ploščice za 2 mm s poko vezivnega obroča le-te.
Nevroformani niso utesnjeni. = ni zožitve v predelu iztopišč živčnih korenin
Ob spodnjem robu L4 je prisoten minimalni posteriorni osteofit. = ob spodnjem robu 4. ledvenega vretenca manjši kostni izrastek

Nivo L5-S1
Vidna je anterolisteza l5 napram s1 za 6mm. = viden pomik naprej 5. ledvenega vretenca glede na 1. križničnega za 6mm
Edema v predelu lamin ali pediklov ni videti, je pa viden edem v predelu processus articularis inferior l4 obojestransko. = oteklina obeh spodnjih sklepnih nastavkov 4. ledvenega vretenca
Obojestransko je v predelu lamin l5 pred processus spinosusom prekinjena in nehomogena kortikalis-fibroza v tem predelu? = vidna prekinitev v predelu zadnjih izrastkov 5. ledvenega vretenca

Obojestranska spondidoliza v odseku 8mm obojestrabsko? = prekinitev loka vretenca obojestransko

Za zanesljivo oceno prekinitve lamin je potreben CT, če je klinično to pomembno.

Spondilartroza na vseh segmentih lumbalne hrbtenice s tekočino v fasetnih sklepih-vnetje? = obrabne spremembe in vnetje (prisotna tekočina) v malih sklepih celotne ledvene hrbtenice

Levo je v nivoju S1 vidna radikularna cista velikosti 14×18×8mm. = levo na nivoju 1. križničnega vretenca prostor napolnjen s tekočino ob živčni korenini
Radikularna cista za S2 meri v dolžino 19mm. = enako na nivoju 2. križničnega vretenca

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani!

Še enkrat najlepša hvala za vaš čas in odgovor. Zanima me še, kakšno je običajno zdravljenje v takih primeri.

Hvala in lep pozdrav, Tjaša

Spoštovani,

prosim. Zdravljenje je predvsem odvisno od Vaših težav in od ugotovitev pri kliničnem pregledu. Je lahko tako neoperativno (fizioterapija) kot tudi operativno.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close