Najdi forum

NESTABILNO KOLENO

Pozdravljeni,

prosim vas za mnenje. Novembra 2016 sem bila operirana, imela sem rekonstrukcijo križne ACL/two bundle. Po operaciji koleno še vedno nestabilno, prevsem pa mi skače ven iz jamice, vsaj 20x dnevno že pri hoji. Stara sem 33 let in pred poškodbo športnica, sedaj pa nič ne morem, ker čutim, da ni vredu.. Naredila sem MRI dne 4.7.2017, izvid:
Vez primerne debeline, dobrega poteka, v večini ligamentizirana, le anterolateralni del nitja, v femoralnem delu, ima zmerno ojačan signal. Malo sinovitisa je fokalno, ob tibijalnem delu ACL, anterolateralno. v kanalih ni posebnosti.

QT patelarni ligament bp.
Patelofemoralni hrustanec izgleda normalno.

Minimalni izliv v subpatelarni bursi, mala bakerjeva cista.

Strukturne spremembe v MM
LM-? flap poškodbe sprednjega roga.

Mnenje: Stanje po rekonstrukciji sprednje križne vezi-znakov za impingement ni. Poškodba lateralnega meniska.

Prosim vas, če mi lahko razložite izvid. Zanima me tudi, zakaj mi še vedno skače koleno ven in poka?

Izvid MRI pred operacijo je bil:
Videti je majhno kontuzijsko-impresijsko poškodbo lateralnega femoralnega kondila v področju nad anteriornim rogom lateralnega meniska. Druga nekoliko večja kontuzijsko-impresijska poškodba posteriornega roba lateralnega tibialnega platoja, pod katero je videti hiperintenzivno spremenjen signal iz spongioze, ki se iz subhondralnega področja širi v metafizo. Nehomogen signal iz hrustanca patele, prevdvsem medialno, kolikor je mogoče oceniti je površina hrustanca ohranjena. Zadebeljena medialna patelarna plika. Endomatozna infrapatelarna plika.

Medialni menisk ne kaže spremmeb oblike, signal iz menisk je centralno le blago hiperintenzivno spremenjen, brez morebitnih hiperintenzivnih špranj, ki bi kazale poškodbo. Lateralni menisk ima nekoliko nehomogen signal v korposu in deloma v anteriornem rogu, kolikor je mogoče oceniti, je videti horizontalno hiperintenzivno špranjo, ki gre do površine meniska.

Anteriorni križni ligament je videti močno hiperintenzivno spremenjen, neostro omejen, struktura vlaken ni ločljiva.
Posteriorni križni ligament ne kaže patoloških sprememb oblike ne signala.

Medialni in lateralni kolateralni ligament ne kažeta sprememb oblike ne signala.

Tetiva kvadricepsa je ob patelarnem prirastišču nekoliko hiperintenzivno spremenjena.
Paltelarni ligament ne kaže patoloških sprememb oblike ne signala.

V sklepu je videti manjšo količino izliva. Poplitealna cista.

Mnenje: kontuzijsko-imresijske poškodbe v lateralnem delu sklepa, edem spongioze tibije, manjši znaki degeneracije medialnega meniska, znaki degeneracije lateralnega meniska, poškodba anteriornega križnega ligamenta, kompletna, blaga entezopatija tetive kvadricepsa, manjši sklepni izliv.

Hvala.

Spoštovani,

v izvidu navajajo raztrganino sprednjega dela zunanjega meniskusa, ki je lahko razlog za občutke, ki jih opisujete.

Priporočam, da pridete na pregled, s katerim je moč ugotoviti, kaj je razlog za težave (ostanek nestabilnosti zaradi slabega delovanje vezi ali raztrganina meniskusa).

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Lep pozdrav, dr. Pilih…

Konec lanskega leta sem se poškodoval na motokrosu in sicer sem si strgal zadnjo križno vez in zunanji miniskus. Po rekonstrukciji zadnje križne vezi in delni odstranitvi miniskusa sem pričel z rehabilitacijo.
Po cca mesecu dni po operacij sem dobil trombozo, zaradi česar sem prekinil z rehabilitacijo in pričel z zdravljenjem tromboze. Meseca junija, se pravi 7 mesecov po operaciji sem čisto naključno izvedel, da moja noga ni vredu in sicer, da je nestabilna (pozitiven test Drawer).

Sam občutek pri hoji, mi ne deluje, da bi bilo s kolenom karokoli narobe oz. da bi bilo nestabilno. Meseca julija sem ponovno naredil sliko MR in kontrolo pri ortopedu, ki je dejal, da naj poskusim sprva koleno stabilizirati z ojačanjem mišic, katere so bile dokaj plahe, zaradi daljše fizične neaktivnosti. Tako sem vse od meseca junija delal na jačanju mišic. Meseca septembra sem bil na 14 dnevni rehabilitaciji, kjer sem intenzivno delal na jačanju mišic, vendar kljub temu je nestabilnost v kolenu po testu Drawer dober 1cm.

Samo koleno ni boleče pri sami hoji, prav tako nisem vrhunski športnik, vendar me skrbi le to, da opravljam službo pri kateri moram imeti brezhibno koleno, kar pa se bojim, da to moje koleno ni. Obstaja strah, da si bom ob kakšnji hujši obremenitvi zopet poškodoval koleno.

Na vas se obračam za nasvet, ali naj grem ponovno na operativni poseg ali vztrajam pri jačanju mišic. Glede na obseg stegenske mišice je mišica na poškodovani nogi cca 1 ožja od nepoškodovane noge. Nestabilnost je pa od junija pa do danes ista, kljub temu, da sem v tem času bistveno ojačal mišice.

Hvala za odgovor lep pozdrav…

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,

okrepitev mišic pričakovano ne vpliva na izboljšanje pasivne stabilnosti kolena, vpliva pa na izboljšanje aktivne stabilnosti (kadar mišice aktivno delujejo). Glede na navedeno je zelo verjetno, da rekonstruirana zadnja križna vez ne deluje dobro ali pa sploh ne deluje.

Priporočam, da opravite stres rentgensko slikanje obeh kolen za vse štiri nestabilnosti z aparatom Telos, ki ga izvajajo Radiološkem oddelku UKC Maribor, nato pa priporočam pregled s posnetki stres slikanja in zadnjega slikanja kolena z magnetno resonanco.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Najlepša Vam hvala za hiter odziv in nasvet..

Lep pozdrav, Bogdan

Prosim.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close