Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem ARTHRON Klinika za sklepe, hrbtenico in poškodbe akutna poškodba D kolena – popolna ruptura prednje k. vezi in rupt. med. meniskusa

akutna poškodba D kolena – popolna ruptura prednje k. vezi in rupt. med. meniskusa

Stara sem 53 let. Z desnim kolenom prej nisem imela posebnih težav, le pred nekaj meseci se mi je zgodilo, da mi je nenadno klecnilo pri hoji navzdol, a bolečine ob tem ni bilo. Ob vstopanju v višje vozilo 30.5. (verjetno s hkratnim rahlim zasukom v kolenu) je prišlo do hude bolečine in “poka” v desnem kolenu ter padca vznak zaradi izgube ravnotežja oz. sploh funkcije kolena. Koleno je bilo rahlo zateklo in vroče, edem se je naslednje dni spustil v gleženj. RTG slikanje je isti dan pokazalo, da ni poškodb, naslednji dan sem bila napotena na MR, ki sem jo opravila 11.6.. Med tem sem lajšala bolečino z mrzlimi obkladki in analgetiki (kljuvajoče in pekoče bolečine so bile hude predvsem ponoči). Po nasvetu travmatologa hodim (šepam) brez bergle in razgibavam nogo zaradi ohranjanja mišičnega tonusa.
Izvid MR je naslednji:
“V kolenskem sklepu je izliv, ki komunicira s septirano, najverjetneje rupturirano, Bakerjevo cisto vel 7 x 2 x 1 cm. Tetiva kvadricepsa, ligament patele in zadnja križna vez so ohranjeni. Distenzija medialnega kolateralnega ligamenta, distenzija tetive popliteusa. Stanje po popolni rupturi sprednje križne vezi.
Ruptura mediarnega meniskusa tipa ročaja košarice. Del meniskusa je inkarceriran ob interkondiliarni eminenci. Laterarni meniskus ne kaže znakov rupture.
Poškodbeni edem posteriornega tibialnega platoja ter laterarnega femoralnega kondila anteriorno.”

Glede na opisano sliko, Vas prosim za odgovore:
– S kakšnimi obremenitvami kolena lahko nadaljujem v času okrevanja, da si ne naredim še večje škode? Že čutim namreč bolečine v drugem kolenu in kolku ter križu zaradi prisilne obremenitve druge noge.
– Kakšne so perspektive zdravljenja te situacije in kaj je Vaš nasvet glede na to, da bi rada povrnila normalno in nebolečo funkcijo kolena? Nisem neka športnica, rada pa plešem, hodim in občasno se rekreiram v fitnesu.
– Koliko bi morala čakati na pregled pri vas in koliko bi me stal celoten samoplačniški tretma, eventuelno poseg, če bi se zanj odločila?
Vnaprej hvala za odgovore.

Spoštovani,

– S kakšnimi obremenitvami kolena lahko nadaljujem v času okrevanja, da si ne naredim še večje škode? Že čutim namreč bolečine v drugem kolenu in kolku ter križu zaradi prisilne obremenitve druge noge.
Le s takšnimi, ki Vam ne povzročajo bolečin – to velja tako za ragibavanje kot za obremenjevanje.

– Kakšne so perspektive zdravljenja te situacije in kaj je Vaš nasvet glede na to, da bi rada povrnila normalno in nebolečo funkcijo kolena? Nisem neka športnica, rada pa plešem, hodim in občasno se rekreiram v fitnesu.
Menim, da je edina dobra pot, hitra artroskopska operacija – nadomestitev sprednje križne vezi in, če bo le mogoče, popravilo (zašitje notranje stranske vezi).

– Koliko bi morala čakati na pregled pri vas in koliko bi me stal celoten samoplačniški tretma, eventuelno poseg, če bi se zanj odločila?
Prva možnost za pregled je ta petek, 16.6. popoldan v Ljubljani (za termin se prosim dogovorite s tajnico na telefonu 041 654 330). Cena prvega pregleda je 100 EUR. Operacija bi stala med 2500 in 3500 EUR (spodnja meja, če bi bilo potrebno meniskus delno odstraniti, zgornja meja, če bi bilo meniskus mogoče zašiti, kar je dogoročno bistveno boljša rešitev). Izvedba operacije bi bila mogoča v teku 14 dni od odločitve zanjo.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close