Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem Klinika za sklepe, hrbtenico in poškodbe Poškodba kolena in interpretacija izvida mri

Poškodba kolena in interpretacija izvida mri

Pozdravljeni,
pred približno štirimi tedni sem si poškodoval levo koleno pri skoku z umetne stene. Sedaj sem dobil izvid mri, kjer piše:
“V kolenskem sklepu je izliv.
Stanje po distenziji tetive kvadricepsa ob narastišču z blagim edemom suprapatelarnega maščevja. Ligament patele je v mejah normalnega.
Popolna ruptura sprednje križne vezi ob proksimalnem narastišču. Zadnja križna vez je ohranjena.
Medialni in lateralni kolateralni ligament sta ohranjena.
Popoškodbeni edem lateralnega tibialnega platoja ter lateralnega femoralnega kondila, minimalno tudi medialnega femoralnega kondila, kjer pa je vidna hondralna lezija velikosti približno 3 mm, ki sega do dubhondralne kostnine.
V povsem zunanjem robu medialnega meniskusa je v zadnjem rogu tanka hiperintenzivna linija, lahko ruptura.
V predelu lateralnega meniskusa je v zadnjem rogu hiperintenzivna linija, ki prekinja zgornjo artikularno ter lateralno površino – ruptura.”

V zadnjem tednu po mri, ko sem čakal na izvide sem normalno hodil, tudi v hrib, kolesaril itd. Razen manjše bolečine ob kakih nenavadnih gibih, spredaj, spodaj desno, drugih težav ni bilo. Koleno pa sem imel ves čas povito z elastičnim povojem.

Mi lahko prosim razložite, kaj sledi? Oz. ali obstaja možnost, da poškodbo pozdravim brez operacije oz. z minimalnim okrevanjem.

Spoštovani,

navajajo: delno raztrganino kite štiriglave stegenske mišice, raztrganino sprednje križne vezi in zunanjega meniskusa, verjetno raztrganino notranjega meniskusa, poškodbo sklepnega hrustanca notranjega končnega dela stegnenice, ki sega do podhrustančne kosti ter otekline podhrustančne kosti v več delih kolena.

Priporočam artroskopsko operativno zdravljenje: nadomestitev (rekonstrukcijo) sprednje križne vezi, popravilo (zašitje) obeh meniskusov ter mikrofrakturiranje defekta sklepnega hrustanca. Menim, da je predlagano edina pot v vsaj približno normalno delovanje kolena.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Najlepša hvala za hiter in obširen odgovor.

Kot sem napisal že v prvem postu, trenutno normalno hodim (brez bolečine). Bolečina (pa še ta šibka), je prisotna le pri kakih čudnih gibih.

Pred približno petimi leti sem imel podobno poškodbo, ko so mi na kliničnem centru punktirali kar nekaj krvi iz kolena. Takrat mri nisem opravil. Koleno je precej bolj bolelo in tudi trajalo je vsaj en mesec preden sem začel normalno hoditi.

Ali je možno, da je vez strgana že od takrat? Vmes sem se zelo aktivno ukvarjal z raznimi outdoor športi in težav nisem imel.

Ali je možno, da poškodbo tudi tokrat pozdravim na tak način in se operaciji ognem?

Ali starost poškodbe vpliva na uspešnost operacije?

Hvala za odgovor še enkrat.

Spoštovani,

Ali je možno, da je vez strgana že od takrat? Vmes sem se zelo aktivno ukvarjal z raznimi outdoor športi in težav nisem imel. Zelo verjetno da.

Ali je možno, da poškodbo tudi tokrat pozdravim na tak način in se operaciji ognem? Ne, saj je gre za kombinacijo poškodb, ki se brez operacije ne more pozdraviti.

Ali starost poškodbe vpliva na uspešnost operacije? Bolj pomembno kot starost, so pridružene poškodbe in možnost oskrbe le teh. Vseh poškodovanih struktur v kolenu se namreč tudi z operacijo ne da pozdraviti.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Hvala za odgovor.

“Bolj pomembno kot starost, so pridružene poškodbe in možnost oskrbe le teh. Vseh poškodovanih struktur v kolenu se namreč tudi z operacijo ne da pozdraviti.”

Če prav razumem, se vseh poškodb, ki so nastale, ne da pozdraviti? In koleno ne bo več ok?

Spoštovani,

s čakanjem na operacijo, se povečujejo možnosti dodatnih poškodb v kolenu, predvsem sklepnega hrustanca in meniskusov, pri katerih se (predvsem pri poškodbah sklepnega hrustanca) tudi z operacijo ne da vedno vzpostaviti predpoškodbenega ali predbolezenskega stanja. To pomeni, da takšne poškodbe lahko zapuščajo trajne posledice.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close