Najdi forum

poškodovano koleno

Pozdravljeni! Dobila sem izvide MR LEVEGA KOLENA.Prosim če mi lahko pomagate kaj to pomeni in kako je z mojim kolenom.Preiskava je narejena v običajnih sekvencah kot ravninah. V srednjem rogu medialnega meniska se nakazuje susp. horizontalna fisura ,ki sega v centralnipredel meniska.Posteriorni rog izgleda intakten.Lateralni meniskus izgleda primeren.Oba koleteralna lig. sta primerna.Signal posteriorne križne vezi je primeren ,signal prednje križne vezi je v proximalnem poteku v celoti zabrisan ,najverjetneje gre za lezijo te vezi z nakazno retrakcijo vlaken.Patelarna vez je na višini insercije na na tuberozitas tibije spremenjene intezitete signala-entezitis? Debelina sklepnega hrustanca kondilov femorja kot tibije je zadovoljiva.Retropatelarni hrustanec je primerne debeline,ostro razmejen.Obsežni izliv v recezusih suprapatelarne burze.Signal prikazane kostnine je v mejah običajnega.

Spoštovani,

v izvidu navajajo popolno strganje sprednje križne vezi v zgornjem delu, zelo verjetno vodoravno raztrganino notranjega meniskusa, okvaro pogačične vezi v končnem delu ter veliko prekomerne tekočine v kolenu (znak draženja).

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani! Najprej bi se vam rada zahvalila za odgovor.Zanima pa me kakšno sledi zdravljenje kajti pregled v travmatološki ambulanti še imam komaj 28.6.2017.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

zelo verjetno artroskopsko operativno zdravljenje – nadomestitev sprednje križne vezi in oskrba strganega notranjega meniskusa (popravilo ali delna odstranitev).

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani,

Prejel sem MR izvid desnega kolena. Preden imam kontrolo, bi rad malo vedel kaj točno navajajo v izvidu. Izvid je sledeči:
V kolenskem sklepu je izliv. Tetiva kvadricepsa, ligament patele, zadnja križna vez kot tudi medialni in lateralni kolateralni ligament ne kaže znakov večje rupture. Medialni meniskus je v anteriornem delu nekoliko hiperintenzivnega signala, stanje po sistenziji, lahko minimalna ruptura. Popolna ruptura sprednje križne vezi. Prepričljivih MR znakov za rupturo meniskov ne vidim. BRez večje žariščne poškodbe sklepnega hrustanca tako tibiofemoralnega kot patelofemuralnega sklepa. Po poškodbeni edem kostnine posteriornih delov tibialnega platoja ter anteriornega dela lateralnega femoralnega kondila, manjši edem tudi v povsem medialnem delu medialnega femoralnega kondila. V predelu medialnega meniskusa je ob zadnjem rogu ob narastišču posteriornega ligamenta hiperintenziven signal, ki sega praktično do korpusa, lahko anatomska varianta, lahko ruptura meniskusa ob narastišču ligamenta.

Približno veste, kaj mi bodo predlagali?

hvala za odgovor.

Spoštovani,

navajajo: prekomerno količino proste tekočine v kolenu (zelo verjetno kri ali njen ostanek, lahko pa tudi znak draženja), popolno raztrganje sprednje križne vezi, verjetno strganje notranjega meniskusa ter otekline podhrustančne kosti v področju kolena, ki običajno spremlja poškodbe sprednje križne vezi.

Po pregledu (najpomembnejše so ugotovitve kliničnega pregleda) bi zelo verjetno predlagal artroskopsko operativno zdravljenje: nadomestitev (rekonstrukcijo) sprednje križne vezi ter popravilo notranjega meniskusa (če je ta res strgan).

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni!
Pred mesecem in pol sem se spotaknila in padla vendar se direktno na koleno nisem udarila ampak mi je v počepu zaskočilo. Ko sem ga nekako iztegnila mi je zaškrtalo…od takrat ga ne morem popolnoma iztegniti in ne skrčiti.
Problem je hoja po stopnicah, predvsem navzdol, ne morem kolesariti, s težavo pritisnem na sklopbolipri sedenju moram imeti nogo dvignjeno,
koleno me v glavnem boli
Dg:
Murray jasno pozitiven, izliva nu, skrajna ekstenzija zavrta, fleklesija
le do 90′ z bolečino v sklepni spranji.
Zelo sumljivo na inkarcenacijo.
Sprejem na artroskopijo.

Sedaj dobim MR izvid, kjer piše :
ni sigurnega znaka sveže poškodbe.
Patelarna vez je na višini insercije na tuberositas tibije nekoliko spremenjene intezitete signala-entezitis?
Vse ostalo v izvidu je primerno, signal kostnine v mejah običajnega.

Bo torej potrebna artroskopija?
In kako ni sveža poškodba če pa prej nisem imela nobenih težav?

Lp, Neli

Spoštovani

glede na način poškodbe, težave in ugotovitve pri pregledu, je verjetnost strganja in vkleščenja meniskusa zelo velika. Takšno stanje običajno zahteva artroskopsko operativno zdravljenje. Presenetljivo tega v izvidu magnetne resonance (MR) ne potrjujejo.

Priporočam, da pridete na pregled in da s seboj prinesete tudi posnetke MR. Najboljši način, da se ugotovi, kaj v kolenu je narobe, je hkratni klinični pregled in pregled posnetkov slikanja z magnetno resonanco.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni! Bila sem na magnetni resonanci zaradi tekocine v kolenu izpred treh let pa sem si isto koleno poškodovala.izvid je takšen. Posteriorni rog medialnega meniska je nekoliko reduciran v svoji višini,na bazi zmerno degenerativno spremenjen s susp.fisuro,ki sega v prosti rob.Sprednji rog izgleda intakten.Lateralni meniskus je primerne oblike kot velikosti ter intenzitete signala.Intenziteta signala kolateralnih vezi izgleda primerna,posteriorna križna vez je primernega signala medtem ko je sprednja križna vez zabrisanega neostro razmejenega signala.Najverjetneje parc.lezija te vezi.Patelarna vez je primerna ,nekaj tekočine v infrapatelarni burzi.Kita kvadricepsa je primerna.Sklepni hrustanec kondilov femorja kot tibijeje rahlo reduciran brez sigurnega znaka sveže poškodbe.Rretropatelarni hrustanec je primerne debeline ter ostro razmejen.sled tekočine v recesuzih suprapatelarne burze. Večja Backerjeva cista deloma septirana na tipičnem mestu.Signal kostnine je zadovoljiv.

Pozdravljeni!Prosim,če mi lahko poveste kakšen je izvid magnetne ker še nimam datuma pregleda.
Posteriorni rog medialnega meniska je nekoliko reduciran v svoji višini,na bazi zmerno degenerativno spremenjen s susp.fisuro,ki sega v prosti rob.Sprednji rog izgleda infakten.
Lateralni meniskus je primerne oblike kot velikosti ter intenzitete signala.Intenziteta signala kolateralnih vezi izgleda primerna,posteriorna križna vez zabrisanega neostro razmejenega signala.Najverjetneje parc.lezija te vezi.Patelarna vez je primerna,nekaj tekočine v infrapatelarni burzi.Kita kvadricepsa je primerna.Sklepni hrustanec kondilov femorja kot tibije je raglo reduciran brez sigurnega znaka sveže poškodbe.Retropatelarni hrustanec je primerne debeline ter ostro razmejen.Sled tekočine v recesuzih suprapatelarne burze.Večja Backerjeva cista deloma septirana na tipičnem mestu.Signal kostnine je zadovoljiv.

Pozdravljeni,

Navajajo zmanjšanje zadnjega dela notranjega meniskusa, ki je obrabno sprememnjen in verjetno tudi strgan, najverjetneje delno raztrganino zadnje križne vezi, nekaj tekočine v podpogačični sluzni vrečki, nekoliko stanjšan sklepni hrustanec na končnih delih stegnenice in začetnih delih golenice (obraba), nekaj prekomerne tekočine v kolenu (znak draženja v kolenu) ter večja zakolenska cista (prostor napolnjen s tekočino za zadnjim delom kolena – znak dolgotrajnega draženja v kolenu).

Zelo verjetno bo zadoščalo neoperativno zdravljenje – fizioterapija in kinezioterapija. Odločitev je sicer odvisna predvsem od ugotovitev pri kliničnem pregledu! Zelo verjetno bi po pregledu priporočil tudi prejetje 1 do 3 injekcij plazme bogate s trombociti ter nato še hialuronske kisline z dolgotrajnim delovanjem.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni! Najlepša hvala za odgovor!

Prosim.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close