Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem Klinika za sklepe, hrbtenico in poškodbe Operacija desnega kolena – razlaga

Operacija desnega kolena – razlaga

Pozdravljeni

Marca 2015 sem si strgal sprednjo križno vez v desnem kolenu(nogomet), v Aprilu 2015 so mi jo artroskopsko odstranli(rekonstrukcija takrat ni bila narejena – ker se je smatralo, da ni potrebe). Koleno je bilo stabilno, bolečine ali kaj podobnega pa tudi ni bilo pri športu.
V Juliju 2016 sem pa pri nerodnem zasuku(šport – nogomet), začutil močno pekočo bolečino v notranjem delu kolena, in sem prenehal z vsemi aktivnostmi in šel na slikanje, kjer so ugotovili, da poškodbe sklepa ni, je pa možnost poškodbe meniskusa(vendar se je koleno izboljšalo, le da ni bil možen tek – bolečina) in me naročili na rekonstrukcijo prednje križne vezi v desnem kolenu. Maja 2017 sem opravil MR, pred operacijo kjer so ugotovili rupturo medialnega meniskusa, in totalno rupturo prednje križne vezi(že znano). Po operaciji 19.5.2017 sem dobil rekostrukcijo sprednje vezi z Semi T in Gracilis, parcialno resekcijo medialnega meniskusa(povzroča inkarceracije v sklep), in minimalno resekcijo v sprednjem delu lateralnega meniskusa. KAj to pomeni?
Po 6 dnevu sem lahko že hodil brez bergel – šepanje (wc in dnevna), sedaj po 3 tednih(danes je 3 dan) izvajam le sobno kolo 3x po 15 minut na dan… od petka naprej pa grem na FTH v zdravilišče Radenci(10dni).
Kako je z nadaljnim športom(nogomet), sicer nisem aktivni športnik(bolj rekreacijsko 2x na teden po 2uri), fitnesom in kdaj lahko presedlam na pravo kolo(raven teren).
Hvala za odgovore.

Spoštovani,

Po operaciji 19.5.2017 sem dobil rekostrukcijo sprednje vezi z Semi T in Gracilis, parcialno resekcijo medialnega meniskusa(povzroča inkarceracije v sklep), in minimalno resekcijo v sprednjem delu lateralnega meniskusa. Kaj to pomeni? Imate novo sprednjo križno vez ter zmanjšana oba meniskusa, kar pomeni povečan pritisk na sklepni hrustanec v prihodnosti.

Kako je z nadaljnim športom(nogomet), sicer nisem aktivni športnik(bolj rekreacijsko 2x na teden po 2uri), fitnesom in kdaj lahko presedlam na pravo kolo(raven teren). Z zunanjim kolesom priporočam pričeti po preteku 6 tednov od operacije, varnost igranja nogometa pa je odvisna predvsem od deleža odstranjenega notranjega meniskusa. Če je bil pri operaciji odstranjen pomemben del meniskusa, vam bo pogosto igranje nogometa zelo verjetno nepopravljivo poškodovalo sklepni hrustanec, kar vodi v (pre)zgodnjo obrabo sklepa.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni

Zdaj za meniskus: Pri reviziji je poleg popolnoma degeneriranega pretrganega medialnega meniskusa, ki povzroča inkarceracije v sklep, bilo videti tudi pretrgan lateralni meniskus(sprednji del), medialni meniskus v večjem delu korpusa in posteriornega roglja. (glede kolko je bilo odstranjenega meniskusa).
Šport bom toraj mogel omejiti. Kdaj pa lahko začnem z fitnesom(sedaj še vedno samo sobno kolo), in kdaj je nova križna najbolj ranljiva(vsi mi govorijo o 4 mesecu)?

Hvala za odgovoe in lep dan.

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni

Zdaj za meniskus: Pri reviziji je poleg popolnoma degeneriranega pretrganega medialnega meniskusa, ki povzroča inkarceracije v sklep, bilo videti tudi pretrgan lateralni meniskus(sprednji del), medialni meniskus v večjem delu korpusa in posteriornega roglja. (glede kolko je bilo odstranjenega meniskusa).
Šport bom toraj mogel omejiti. Kdaj pa lahko začnem z fitnesom(sedaj še vedno samo sobno kolo), in kdaj je nova križna najbolj ranljiva(vsi mi govorijo o 4 mesecu)?

Hvala za odgovoe in lep dan.

Spoštovani,

sprednja križna vez je najbolj ranljiva med 3. in 12. tednom po operaciji. S fitnesom lahko sicer začete prej kot pred pretekom 12 tednov po operaciji, vendar le omejene vaje (priporočam posvet s fizioterapevtom).

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close