Najdi forum

Kortikosteroidi v sklep

Spoštovani,

v kratkem mi bodo zaradi že kar kroničnih bolečin v kolku (po opravljenih fizioterapijah in artroskopiji) zaradi stalnega vnetja iliopsoasa in drugih obkolčnih mišic pri ortopedu prvič injicirali kortikosteroide. Ali bo bolelo? Bo podobno potekalo, kot sicer MRA? Brala sem, da je potrebno po tem 48 ur počivati – je mišljeno strogo ležanje? Kaj pa potem – ali lahko grem takoj na pilates in na večurno hojo? Čaka me namreč službena pot.

Zanima me pa tudi, zakaj je injekcija v kolk (pod nadzorom rentgena) in ne v mišice? Predstavljam si, da zaradi mojega ne dokazanega, vendar tudi ne ovrženega suma na revmatoidni artritis. Je to vedno praksa, da se injicira v kolk? Ali se s tem doseže več mišičnih narastišč in bolj obsežno ustavi vnetje?

Lepa hvala za odgovore.

Spoštovani,

ali bo bolelo? Bo podobno potekalo, kot sicer MRA? DA.

Brala sem, da je potrebno po tem 48 ur počivati – je mišljeno strogo ležanje? NE. (Običajno po injiciranju v sklep priporočamo 48 urni pretežni počitek. To ne pomeni, da ne smete hoditi, odsvetujemo pa dolgotrajnejše in velike obremenitve injiciranih sklepov.)

Kaj pa potem – ali lahko grem takoj na pilates in na večurno hojo? Čaka me namreč službena pot. LAHKO PO PRETEKU 48 UR.

Zanima me pa tudi, zakaj je injekcija v kolk (pod nadzorom rentgena) in ne v mišice? ZELO VERJETNO SE ŽELI VPLIVATI NA SAM SKLEP.

Predstavljam si, da zaradi mojega ne dokazanega, vendar tudi ne ovrženega suma na revmatoidni artritis. Je to vedno praksa, da se injicira v kolk? Ali se s tem doseže več mišičnih narastišč in bolj obsežno ustavi vnetje? INJEKCIJA V SKLEP DELUJE PREDVSEM V SAMEM SKLEPU.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani dr. Pilih,

najlepša hvala za odgovore. Bi vas še tole vprašala, ali se lahko v istem dnevu da injekcijo v oba kolka ali so kaki morebitni zadržki za to?

Hvala lepa za odgovor.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

menim, da za to ni zadržkov.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani,

dobila sem injekcijo v oba kolka, po tem počivala 3 dni, nato sem pa imela zelo naporen podaljšan 4 dnevni vikend z zelo veliko vožnje v avtu in hoje po asfaltu. Kolka sta me kljub največjemu odmerku NSAR zelo bolela, tudi ponoči v mirovanju, bolečine so vztrajale še naprej. Zdaj par dni spet počivam, saj me je bolelo tudi med telovadbo – planki in dvigi medenice, medtemko sem vse vaje z dvigi nog povsem opustila, saj jih “krivim” za ponovno vnetje v kolku. V bistvu si ne upam ne telovadit ne preveč hodit, razen kar je te normalne hoje okrog hiše, po trgovini,… Zdaj med tem novim počitkom čutim mnogo manj bolečine, nisem pa stestirala, kaj bi pomenila hoja nekaj km ali zahtevnejša telovadba. Ali lahko pričakujem izboljšanje in pripišem tiste hude bolečine že po aplikaciji blokade in 3 dnevnemu počitku temu, da sem zelo obremenila kolke? Je tudi možno, da se je zaradi kroničnega vnetja učinek kortikosteroidov pokazal kasneje kot pa je bilo pričakovano? Če se bo bolečina povsem umirila, vem, da ni ovir za ponovno rekreacijo, kaj pa, če se ne bo? Pa še to vas prosim za mnenje, ali mi priporočate, da pri telovadbi povsem opustim dvige nog in vse podobne vaje, ki so mi do zdaj vedno povzročali vnetja tetiv in drugih obkolčnih tkiv? Se bo to sploh kdaj izboljšalo?

Hvala vam za vaš odgovor.

Spoštovani,

priporočam, da PRED naslednjimi “koraki” opravite slikanje obeh kolkov z magnetno resonanco (brez barvila/kontrasta). Takšno slikanje lahko najboljše pokaže mesta morebitnega draženja.

Poleg tega priporočam, da opravite dinamično ultrazočno preiskavo kolkov (Janja Škerjanec, dr. med., spec. radiolog – http://www.ultrazvok.net) in da pridete nato na preged s posnetki in izvidoma obeh priporočenih preiskav.

Do nadaljnjega odsvetujem vse boleče obremenitve.

Pa še vprašanje: so vam dali injekciji v kolk ultrazvočno vodeno?

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,

injiciranje je bilo vodeno rentgensko, blokada pa opravljena 5 mesecev oz 10 mesecev po artroskopiji in reseciranju labruma obeh kolkov. Na enem je bila opravljena tudi robna sinevektomija s precejšnjim vnetjem, na obeh pa imam začetno artrozo. Težave pa imam ves čas tudi z vnetjem obkolčnih mišic in fascij. Nazadnje sem delala MRA pred letom in pol za oba kolka, s podobnimi težavami, no takrat niti hoditi nisem mogla, vendar na izvidih ni bilo nič napisanega o kakršnem koli vnetju, bi zdaj MR to pokazal?

Lepa hvala in lep pozdrav.

Spoštovani,

da, če gre za vnetno dogajanje, bi slikanje z MR (brez barvila) zelo verjento pokazalo mesto draženja. Enako velja tudi za ultrazvočni pregled v izkušenih rokah.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani,

hvala lepa za odgovor. Moja zdravnica mi ne da napotnice za nobeno od predlaganih preiskav, zato bom šla samoplačniško, vendar sta mi obe prevelik strošek. Razmišljam, da bi opravila za začetek samo eno in vas prosim za mnenje, s katero bi startala?

Hvala in lep pozdrav.

Spoštovani,

priporočam slikanje kolkov z MR.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close