Najdi forum

Razlaga izvida in svetovanje

Pozdravljeni!

Pred enim tednom sem nazadnje bila športno aktivna (igranje tenisa). Na uri je vse potekalo brez problema, ni bilo nobenega čudnega giba, ne nič takega, vsaj ne da bi čutila. Ko sem prišla domov je bilo vse ok, zvečer, ko sem šla proti kopalnici pa me je nekaj zabolelo v kolenu, natančneje zunanja leva stran levega kolena, malo sem pošepala (po recimo 6ih urah). Normalno sem šla spat, brez bolečin, zjutraj ko sem vstala sem malo šepala, ma bolelo pa me ni nič. Šla sem v službo in tako je bilo še naslednji dan, tretji dan sem se pa zbudila z bolečino na notranji strani levega kolena, najprej sem mislila, da sem se le zaležala, pa me zato boli. Prej sem končala in šla pogledat na urgenco, saj je bila tudi moja hoja bolj omejena. Na urgenci so mi predpisali postopek zdravljenja RICE in diagnozo S83.53 RUPTURA ACL.SIN SUSPECTA. RTG kolena: na področju interkondilarne eminence suspektna avulzija ACL. Po petih dneh so me naročili na kontrolo in dobila sem novo diagnozo S83.40 Distensio MCL gen.sin in če po dveh mesecih ne bo v redu, naj se naročim na nadaljno diagnostiko.
Gibljivost mojega kolena je še omejena, skrčim le do kota nekje 90 stopinj, čutim pa tudi pritisk ko pokrčim koleno, pa tudi iztegnit ga ne morem v popolnosti.
Naj še omenim, da pred leti mi je bilo z MR-jem ugotovljena delna poškodba sprednje križne vezi, po ponovnem slikanju MR 5 let nazaj je bilo vse ok.
Prosila bi vas kaj mi lahko svetujete glede na to, da so podane dve zelo različne diagnoze. Rada bi si bila na jasnem, kaj je z mojim kolenom, da se lahko vrnem nazaj h športanju. Glede na to, da MR ni bil predlagan ali ga lahko predlagam osebni zdravnici, da me pošlje na osnovi dveh različnih diagnoz? Kaj bi mi vi svetovali?
Najlepša hvala za pomoč

Spoštovani,

priporočam, da čimprej opravite slikanje kolena z magnetno resonanco in da pridete nato na pregled s posnetki.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Najlepša hvala za tako hiter odgovor. Prosila bi vas še če mi lahko razložite kaj mi je pozal rentgen
RTG kolena: na področju interkondilarne eminence suspektna avulzija ACL

Najlepša hvala za nasvet, ga bom še kako upoštevala.

LP

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

navedeno pomeni “sum na iztganje goleničnega prirastišča sprednje križne vezi”. To se bo na posnetkih MR še boljše videlo.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Najlepša hvala še enkrat, danes sem prejela npotnico, jutri se pa naročim.

Hvala in lp

Prosim. Velja.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni!

Ponovno se oglašam z izvidom magnetne resonance. Zanima me ali mi lahko obrazložite izvid.

MR levega kolena;
Srednje velik izliv.
Lateralizacija patele s povečanim lateralnim nagibom.
Trohlearna displazija.
Nekoliko edematozna pilka mediopatelaris.

Par milimetrov velika globoka erozija hrustanca posteriorne obremenilne površine lateralnega femoralnega kondila ob posteriornem rogu meniskusa z minimalnim subkortikalnim edemom kostnine ter kratka globoka fisura nasproti ležečega hrustanca tibialnega platoja.
Sprednji križni ligament izgleda nekoliko atrofičen – po parcialni rupturi?

Ostale prikazane strukture izgledajo v mejah normalnega.

Najlepša hvala za obrazložitev, kaj predlagate za nadaljnje zdravljenje?

LP

Spoštovani,

v izvidu navajajo srednje veliko količino čezmerne tekočine v sklepu (znak draženja), pomik in nagib pogačice navzven, slabo izoblikovan sprednji del stegnenice (običajno to pomeni plitkejši žleb), otečeno notranjo obpogačično gubo sklepne ovojnice, nekaj milimetrov veliko poškodbo sklepnega hrustanca zadnjega končnega zunanjega dela stegnenice z oteklino podhrustančne kosti ter kratko, a globoko poko sklepnega hrustanca na nasprotnem delu golenice. Navajajo tudi slabše prikazano sprednjo križno vez, kar bi lahko pomenilo stanje po delni poškodbi.

Priporočam:
1. opraviti slikanje obeh kolen z računalniško tomografijo (CT) po Lyonskem protokolu
2. opraviti meritev delovanja sprednjih križnih vezi obeh kolen z artrometrom GNRB (izvaja sodelavka doc. dr. Renata Vauhnik, dipl. fth. – [email protected])
3. pregled s posnetki in izvidom CT slikanja, z rezultati meritev in s posnetki že opravljenega slikanja z MR.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

NAjlepša hvala za tako hiter odgovor. Vprašala bi Vas, če mi lahko poveste kako resna je tale poškodba? Kaj je priporočljivo delati, kar se športa tiče? Kake razgibalne vaje?

Hvala, LP

Spoštovani,

le na osnovi izvida ne morem zaključiti, kako težka je poškodba. Iz tega razloga sem vam priporočil dodatne meritve in slikanja. Do nadaljnjega priporočam izvajanje le osnovnih vaj za razgibavanje kolena in za krepitev stegenskih mišic (priporočam, da vas vaj nauči fizioterapevt), ki jih izvajajte (enako priporočam za obremenitve) le do meje bolečine. Tako boste na varni strani.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close