Najdi forum

Izvid MR gležnja

Spoštovani,

pred mesecem in pol sem si poškodovala oz zvila desni gleženj. Gleženj še vedno zateka, sicer lahko hodim-vendar šepam, ostalih obremenitev nisem še zmožna. Ker sem na pregled naročena šele čez 10 dni vas naprošam za razlago izvida magnetne resonance.

Majhen izliv v posteriornem subtalarnem sklepu. Brez izliva v ostalih prikazanih sklepih. Ruptura LTFA. Ruptura kalkaneofibularnega ligamenta. Distenzija LTFP.
Tibiofibularna ligamenta sta ohranjena.
Subtotalna ruptura tibiofibularnega snopa deltoidnega ligamenta. Delna avulzija tibiokalkanearnega snopa deltoidnega ligamenta s kalkanearnega narastišča.
Fleksorske, ekstenzorske tetive, Ahilova tetiva in plantarna fascija so v mejah normalnega.
Izrazit nehomogen edem celotnega Kagerjevega maščevja.
Znakov za hrustančno lezijo ni.
Skelet ima normalen signal.

Mnenje: Ruptura LTFA in kalkaneofibularnega ligamenta. Distenzija LTFP. Subtotalna ruptura tibiofibularnega ligamenta.
Subtotalni rupturi tibiofibularnega snopa in tibiokalkanearnega snopa deltoidnega ligamenta. Edem Kagerjevega maščevja lahko predstavlja distenzijo maščevja ali peritendinitis Ahilove tetive.

Kolikšna je resnost poškodbe? Kakšno zdravljenje lahko pričakujem?

Vnaprej se vam zahvaljujem za dane odgovore in bolj jasno sliko o stanju celotne poškodbe.

Prijazen pozdrav.

Spoštovani,

navajajo obsežno poškodbo vezi desnega gležnja (strganje sprednje vezi med mečnico in skočnico, nateg zadnje, strganje vezi med mečnico in petnico, dlno strganje vezi med golenico in petnico, ki je delno tudi iztrgana s petnice). Glede na obsežnost poškodb pričakujem vztrajanje otekline vsaj 3 mesece od poškodbe.

Priporočam: takojšen pričetek dela s fizioterapevtom v smeri individualnega asistiranega razgibavanja vse do pridobitve polne aktivne gibljivosti gležna, v času otekanja višji položaj poškodovane okončine od prsnega koša, kadar ne hodite ter do nadaljnjega izogibanje velikim, sunkoviti, tveganim in dolgotrajnim obremenitvam gležnja (tek, skoki, hoja po neravnem, dvigovanje in prenašanje bremen, dogotrajna hoja, stoja in/ali sedenje).

Po preteku 3 mesecev od poškodbe priporočam pregled, v okviru katerega bi predvsem preverili stabilnost poškodovanega gležnja. Tedaj bo namreč proces celjenja vezi povsem zaključen.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Najlepša hvala za izčrpen odgovor.
Če prav razumem ne bo potrebno nobenega posega? Torej z ustreznimi fizioterapijami lahko pričakujem, da bodo te vezi “ozdravile”?

Še enkrat hvala za celotno obrazložitev!

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

prosim. Verjetnost, da ne boste potrebovali operacije, ocenjujem na približno 95 %.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spostovani,
minili so ze trije meseci od nastanka poskodbe, jaz pa nisem opravila se nobene fizioterapije. Noga je se vedno precej otecena, lahko kratkotrajno hodim, ob vecjih naporih (npr. daljsi sprehod) me glezenj zacne bolet in se bolj natece.
No problem je v temu, da sem pred nekaj dnevi dobila odlocbo od ZZZS-ja, da nisem upravicena do ambulantnega zdraviliskega zdravljenja. Zdaj sem pa cisto zmedena?! Ves cas je govora samo o tem, da morem opraviti fizioterapije in potem se pregleda gibljivost gleznja, jaz pa nisem upravicena do fizioterapij?
Lececi kirurg je v zadnjem izvidu navedel, da s fizioterapijo lahko pridobim ponovno gibljivost gleznja ter naj sem do koncane fizioterapije v bolniskem stalezu (pisarnisko delo-torej sedim 8ur). Kirurg je bil preprican, da bom v roku tega meseca opravila fizioterapije ter po koncanih FTH imela ponoven MR in kirurski pregled.

Kaj menite vi? Koliko je pomembno, da so fizioterapije cimprej opravljene pri taki poskodbi?

Iskreno sem vam hvalezna za vase mnenje ter vas naprosam za nasvet, saj sem sedaj res ze posteno zmedena in bi zelela cimprejsnje okrevanje. Imam dva majhna otroka in mi poskodba ze tri mesece onemogoca vsakrsno aktivnost z njima! Pa tudi v bolniskem stalezu ne zelim bit toliko casa. V glavnem menim, da sem se znajdla v zacaranem krogu. Ne pripada mi fizipterapija, brez fizioterapije pa naj nebi delala?! Kako so si lahko ta strokovna mnenja toliko nasprotujoca v zvezi iste zadeve? Se enkrat se vam zahvaljujem za vase mnenje.
Prijazen pozdrav.

Spoštovani,

po takšnih poškodbah priporočam fizioterapevtsko zdravljenje, ki je še posebej pomembno po preteku 6-ih tednov od poškodbe (osnovni cilj je pridobitev polne gibljivosti). Priporočam, da si čimprej najdete ustrezno fizioterapevtsko obravnavo. Pri nas se lahko obrnete na sodelavko doc. dr. Renato Vauhnik, dipl. fth. – [email protected].

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close