Najdi forum

Razlaga izvida CT kolen

Pozdravljeni,

Potrebovala bi razlago CT izvida obeh kolen. Imela sem že 5x izpah desne pogačice v dveh letih, opravila MRI, imela mavec in fizioterapije in še nisem prišla do zaključka, kaj bi mi lahko pomagalo pozdraviti koleno. Opravila sem CT po Lyonskem protokolu, ki ga ne razumem. Glasi pa se tako:

CT kolen (Lyonski protokol – po protokolu za nestabilno patelo).

Višina patel obojestransko primerna (Caton-Deschaps index pod 1,5).
Nagib patele pri relaksiranem kvadricepsu obojestransko povečan (desno 21 st, levo 18 st).
TT-TG razdalja (tibialni tuberkl – tibialni sulkus) desno 13 mm, levo 15 mm.

Plitvejša trohleja femurja obojestransko, blaga trohlearna displazija (klasifikacija po Dejouru tip A).

Mnenje: Blaga trohlearna displazija (Dejour tip A) z blago lateralizacijo tuberosistasa tibije (predvsem levo) in povečanim nagibom patele.

Kaj to pomeni? In kako naprej? Kaj lahko narediti oziroma kaj svetujete?

Hvala za odgovor in lp!

Spoštovani,

v izvidu navajajo slabo razvit žleb na sprednjem delu stegnenice, prekomerno nagnjenost obeh pogačic, bolj desne) navzven ter nekoliko navzven pomaknjena prirastišča pogačične vezi na golenico.

Za desno koleno priporočam operativno zdravljenje: nadomestitev (rekonstrukcijo) notranje pogačično stegnenične vezi. Če z levim kolenom nimate težav, priporočam le usmerjeno okrepitev notranje glave štiriglave stegenske mišice s pomočjo elektrostimulatorja (priporočam posvet pri sodelavki doc. dr. Renati Vauhnik, dipl. fth. – [email protected] ali 041 753 913).

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni!

Prejela sem izvid CT kolena po Lyonu.

PTA desno koleno 27 stopinj
PTA levo koleno 30 stopinj
PCGT desno koleno 1mm
PCGT levo koleno 8mm
TAGT desno koleno 15 mm
TAGT levo koleno 12 mm

Naj povem še to, da sem 17.1. imela poškodbo pri delu. Na urgenci niso ugotovili nič, napotena sem bila na MR, ki je pokazal osteohondralno poškodbo,….. izpah in artrozo levega kolena. Nato sem bila napotena se na CT.

Zanima me kaj pomeni izvid CTja? Kaj po vašem sledi?
Bolniška se mi že predolgo vleče. Rada bi se tega čimprej rešila da grem nazaj v službo.

Hvala za odgovor, Alenka Lozar

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

glede na ugotovitve CT slikanja po Lyonskem protokolu menim, da operativno zdravljenje s strani sprememb položaja pogačice zelo verjetno ne bo potrebno. Mogoče je sicer, da bo operativno zdravljenje potrebno zaradi poškodovanega sklepnega hrustanca, kar pa je le malo verjetno.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,

Zanima ne razlaga slik ct po Lyonu in mr kolena, ki sem ju opravil. Naj povem, da imam probleme s koleni že vse od 2013 ko sem imel izpah pogačice v desnem kolenu pri košarki, od takrat ni nikoli več ok, kasneje se mi je izpah se ponovil zato sem imel leta 2017 operacijo po fulkersonu in lateralni realase. A razen stabilnosti se ni kaj veliko izboljšalo, oz bolečine in še bolj otežena hoja sta se še poslabšala. Zato sem šel ponovno ortopedija, tokrat drugemu iz druge ustanove, kateri ne je sedaj poslal na mr in ct po lyonu. Prosim za mnenje slikanja. Hvala.
https://ibb.co/K99qG6n
https://ibb.co/wYQBLWS

Spoštovani,

položaj desne pogačice v desnem kolenu je vsekakor slabši kot v levem. Mogoče je, da bo potrebno dodatno narediti še rekonstrukcijo notranje pogačično-stegnenične vezi in oskrbeti tudi strgan meniskus. Odločitev je odvisna predvsem od ugotovitev pri kliničnem pregledu kolena!

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Najlepša hvala za odgovor! Da, ortoped je pri pregledu dejal, da bo potrebna rekonstrukcija mpfl in mi tudi predstavil zadevo, predvidevam, da je to isto kar ste vi napisali. Vendar je želel, da se prej opravi slikanje. Sedaj pa imam ponovni pregled z slikami čez mesec dni. Upam, da bo po tej operaciji končno bolje in da bom lahko kolikortoliko normalno užival življenje . Hvala še enkrat.

Prosim. Da, MPFL = medialni patelo -femoralni logament = notranja pogačično-stegnenična vez. Držim pesti…

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni!
Ze pred 2 letom sem imel izpah kolena, nato pa lani spet izpah in dodatno se zlom pogacice (ni bilo nesposrednega udarca v koleno). Sedaj imam res nestabiln obcutek v kolenu, kot da mi hoce zmeraj izklecnit pogacica. Zmeraj pogosteje se mi pojavlja bolecina v koleni (sploh po stojecem delu), krepitacije ob aktivnih gibih, ob pasivnih precej manjse.
Rezultati ct po lyonu
Visina patel obojestransko povecana (caton-deschaps index pod 1,5)
Nagib patele pri relaksiranem kvadricepsu obojestransko primeren (desno 14,9 st, levo 12 st)
TT-TG razdalja obojestransko povecana:
Desno 21,9 mm
Levo 20,2 mm
Plitvejsi trohlearni zleb fumurja obojestransko.
Fragmentacije medialnega roba patele desnega kolena.
Ovalni vrjetno kostni fragment intrartikularno v med. recezusu des. Kolena.
Patelofemoralne artroze ni.

Hvala za Pomoc!

Pozdralvjeni,

priporočam kombinirano artroskopsko in odprto operativno zdravljenje desnega kolena – odstranitev protega telesa, rekonstrukcijo (nadomestitev) notranje pogačično-stengenične vezi ter zelo verjetno tudi premik grče golenice navznoter ter navzdol.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close