Najdi forum

Počkodba kolena…

Dober dan,
Ka naj rečem, gre se za desno koleno katero sem načel z daljšim tekom. Med tekom ni bilo bolečin, naslednji dan pa me je res čisto čisto malo bolelo na sprednjem delu pod pogačici. Imel sem 3 dni počitka in odšel na priprave v toplejše kraje vozit kolo. Prvi dan po furi je bila bolečina večja, drugi dan še večja, tretji dan sem pa že šepal…
Zanimivo se mi zdi, ker koleno sem takrat ko je najbolj bolelo lahko obremenil na 150%, bolečina se ni stopnjevala ….enko močno me je bolelo pa ali sem gonil ali pa sem šel po ravnem peš…
Občutek je bil kot da bi bilo vse zategjeno…
Obiskal sem fizioterapevta kateri je v 10s ocenil da je v kolenu tekočina in da naj obiščem travmatologa…kateri je rekel da je tekočine minimalno in da naj par dni počivam, mažem, pa neke protivnetne tablete mi je dal…
Stvar zdaj je pa takšna, počival sem 1teden in bolečine več ni bilo…Edino malenkost otrdelo koleno je bilo če sem predolgo imel nogo pokrčeno…Seveda sem se spravil nazaj na kolo, res lahko pedaliranje po ravnini in večino časa sem itak bolj na levo nogo pritiskal, desna je bolj kot ne samo plapotala zraven…Občutek ni bil OK, predčasno sem prekinil trening, prišel domov hladil z obkladki…nasledji dan če spet znana bolečina a v veliko manjši meri…
Koleno zdaj ne boli pod obremenitvijo niti na dotik…Samo rahlo otrdelo je če nogo čist pokrčim, nemoteč občutek sicer…Na kolo ne upam it, ker nebi rad zadeve še poslabšal…

Zaj kako je z tem? Vnetje? Ali je kaj mehanskega narobe kot poškodovan meniskuskus?
Kaj priporočate? Magnetno imam šele konec meseca in do takrat ne vem kaj naj delam oz. ka sploh lahko delam..

Najlepša hvala..
LP

Spoštovani,

priporočam čimprej opraviti slikanje kolena z magnetno resonanco in nato pregled s posnetki. Do pregleda priporočam le takšne obremenitve, pri katerih ne boste občutili bolečin in/ali otekanja.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani,
pred dobrim mesecem sem na klančini zdrsnila na ledu, še preden sem dokončno sanirala poškodbo mišične raztrganine na prehodu medialne glave m.gastrocnemisa v tetivni del. Po zdrsu (lovila sem se, vendar nisem padla) sem imela hude bolečine. Začelo me je boleti tudi koleno in ob pregledu v travmatoloski ambulanti je bil podan sum za poškodbo medialnega meniskusa, zato sem opravila MR. Izvid se je glasil, da so kolateralni in patelarni ligamenti v redu, nekaj izliva, zadnji krizni blago distendiran, vendar se dokaj homogen, sprednji pa ne homogene strukture, ponekod razslojenost in v tibialnem delu natrgan, vendar ni popolnoma prekinjen, začetne degenerativne spremembe meniskov s subtilno lezijo v zadnjem krogu medialnega meniska in začetna hondropatija. Bolečine so prisotne praktično venomer, hodim težko, po stopnicah navzgor težko stopim na stopnico naprej, navzdol pa ne morem normalno stopiti na to nogo. Bolečine so prisotne praktično cel dan in se v dnevu stopnjujejo, težave imam tudi pri spanju, ker ne najdem položaja brez bolečine. V kolikor vzamem Naklofen duo, mi ne prekine bolečine.
Nogo sicer iztegnem, vendar v primerjavi z drugo nogo ne gre tako nazaj, jo tudi skrčim, vendar imam občutek napetosti, v kolenu mi tudi poka. Na notranji strani kolena se mi zdi da noga malo zateka, hlajenje z ledom mi paše in malo omili bolečino, a ne za dolgo.
Vas lahko prosim za mnenje, kaj se z mojim kolenom dogaja in kaj delati za čimprejšnje okrevanje?
Že naprej se vam zahvaljujem za odgovor.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

v izvidu navajajo delno poškodbo obeh križnih vezi, okvare obeh meniskusov z manjšo raztrganino notranjega ter začetne okvare sklepnega hrustanca. Bolečina, ki jo navajate, najverjetneje izvira iz meniskusov in/ali okvarjenega sklepnega hrustanca.

Priporočam, da pridete na pregled in da s seboj prinesete tudi posnetke opravljenega slikanja z magnetno resonanco. Le s pregledom je namreč mogoče ugotoviti, katera izmed navedenih poškodb/okvar Vam povzroča težave, od česar je tudi odvisno zdravljenje.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Dober dan,
v Avstriji sem opravil MRI in izvidi so seveda v nemščini.
Ali mi lahko pomagate raztolmačit te izvide?
Lahko poslikam napisano oz. priložim video.

hvala

lp

Spoštovani,

seveda. Najboljše, da pošljete oboje.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

To so izvidi.
Kolikor sem razbral nekaj ni vredu z prednjimi križnimi, hrustancem ter meniskusom…Kaj točno to pomeni mi ni jasno, saj koleno deluje brez bolečin. Problem nastane pri dolgotrajnih obremenitvah, cca 2-3h+…takrat sicer kolesarim brez bolečin samo naslednji dan imam koleno rahlo zaotečeno oz. čutim nekakšno napetost….bolečin vseeno ni…prevntivno počivam oz. kolesarim vsak dan po 10x manj kot ponavadi…
Bil sem pri dveh fizioterapevtih in oba sta rekla da so vezi in meniskus “baje” vredu…
Prosim, razložite mi napisano ter kaj svetujete? Gibanje do neke mere ali počitek?
Imam CD z slikami itd…samo se v programu enostavno ne znajdem in ne znam izvozit slik oz. videa ali karkoli…

Najlepša hvala

[img]https://thumb.ibb.co/b9eqqa/20170405_154725.jpg[/img]

Spoštovani,

v izvidu navajajo vodoravno razcepljenost notranjega meniskusa, nategnitev sprednje križne vezi (delna poškodba), okvaro/poškodbo sklepnega hrustanca na končnem zunanjem delu stegnenice ter nekaj čezmerne količine tekočine v kolenu.

Priporočam:
1. da opravite meritev delovanja sprednjih križnih vezi z artrometrom GNRB (izvaja sodelavka doc. dr. Renata Vauhnik, dipl. fth. – [email protected])
2. da pridete na pregled z rezultati meritev in posnetkih opravljenega slikanja kolena z magnetno resonanco. Le s pregledom je namreč mogoče ugotoviti, kaj od naštetega Vam povzroča težave, na osnovi česar Vam lahko priporočim zdravljenje.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Najlepša hvala za hiter odgovor..
Bom opravil tale GNRB…
Drgače me samo zanima ali se meniskus glede na to da ni raztrgan zaceli sam od sebe?

Glede hrustanca je pa tako..
Ene 3 leta nazaj mi je po teku koleno rahlo zaoteklo in od takrat naprej čutim da se mi tale delček hrustanca(zunanja stran nad pogačico) premika tik pod kožo(se občuti na dotik)…Samo nikoli ni bilo problemov zaradi tega oz. bolečin… Opravljal sem vse špotne dejavnosti brez problema…
Je smiselno to sploh odstranit?

Spoštovani,

prosim.

Drugače me samo zanima ali se meniskus glede na to da ni raztrgan zaceli sam od sebe? Takšna vrsta razcepljenosti je običajno posledica obrabnih sprememb meniskusa in se ne zaceli, vendar pa praviloma ne povzroča velikih težav.

Glede hrustanca je pa tako..
Ene 3 leta nazaj mi je po teku koleno rahlo zaoteklo in od takrat naprej čutim da se mi tale delček hrustanca(zunanja stran nad pogačico) premika tik pod kožo(se občuti na dotik)…Samo nikoli ni bilo problemov zaradi tega oz. bolečin… Opravljal sem vse špotne dejavnosti brez problema… Je smiselno to sploh odstranit?
Zelo verjetno gre za hrustančno prosto telo v kolenu, ki lahko v kolenu povzroča dodatno škodo. Priporočam artroskopsko operativno odstranitev.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani,

v izvidu izstopajo okvare/poškodbe sklpenega hrustanca na pogačici. Te običajno ne zahtevajo operativnega zdravljenja. Za takšne okvare/poškodbe običajno priporočam injekcije plazme bogate s trombociti in hialuronske kisline, optimalizacijo delovanja stegenskih mišic na osnovi izvedenih izokinetičnih meritev (izvaja sodelavka doc. dr. Renata Vauhnik, dipl. fth. – [email protected]) ter jemanje pripravka glukozamin sulfata 1500 mg na dan.

Navajajo tudi poškodbi obeh križnih vezi. Stopnjo poškodbe je mogoče preveriti le s kliničnim pregledom (testiranje stabilnosti kolena).

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close