Najdi forum

Pozdravljeni,
star sem 48 let in se ukvarjam s tekom in kolesarjenjem. pred desetimi dnevi sem na Istrskem maratonu tekel 21 km. Po teku nisem imel nobenih težav. Te so se pojavile po dveh dnevih počitka. V kolenu je prišlo do izliva tekočine, ki kljub počitku in hlajenju po tednu dni ne mine. Koleno je stabilno in neboleče, vendar nabreklo, kar delno omejuje gibljivost. Pri zdravniku še nisem bil. Prosim za nasvet če še malo počakam ali pa se takoj odpravim k osebnemu zdravniku ali samoplačniško k ortopedu. Vnaprej se zahvaljujem za odgovor.

Spoštovani,

oteklina je zelo verjetno posledica mehanskega draženja v kolenu. Običajno sta vzrok okvara/poškodba sklepnega hrustanca in/ali meniskusa(ov).

Priporočam čimprejšen pregled pri kirurgu ali ortopedu, lahko tudi v naši ambulanti. Dobro bi bilo, da že pred pregledom opravite slikanje kolena z magnetno resonanco in da pridete na pregled že s posnetki. Tako se bo lahko že pri prvem pregledu z veliko verjetnostjo ugotovilo, kaj je v kolenu narobe.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni!
Danes mi je v službi zdrsnilo in sem padla na levo koleno. Bila sem pregledala na urgenci, ni znakov nestabilnosti, na rtg ni znakov poškodbe. To je bilo 1 h po poškodbi in koleno je bilo minimalno zatečeno in boleče. Zdaj je cca. 8 ur po poškodbi. Bolečina se stopnjuje in tudi oteklina. Koleno ne morem iiztegniti ali noge delno iztegnjene dvigniti od podlage. Naj počakam in je to nekaj normalnega ali naj se ponovno odpravim na pregled in mogoče punkcijo? Hvala in lp

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

priporočam vsaj tridnevni počitek z višjim položajem poškodovane okončine od prsnega koša ter hlajenje otečenega področja z ledom po 20 minut z urnim presledki in razgibavanje ter obremenjevanje kolena le do meje bolečine. Če oteklina in bolečine ne bodo minile (v primeru močnih bolečin takoj), priporočam ponoven pregled.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni, bil sem na MR in dobil mnenej da je prislo do izliva vkolenskem sklepu in do rupture lateralnega meniskusa. Od poskodbe je minilo ze stiri mesece ,pa se ze ob normalnem teku pojavijo bolecine. Ali naj kljub bolecinam izvajam razne vaje ali je potreben dodatni pregled.
Hvala lp

Spoštovani,

priporočam, da pridete na pregled in da s seboj prinesete posnetke opravljenega slikanja kolena z magnetno resonanco. Zelo verjetno bom predlagal artroskopsko operativno zdravljenje.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani.

Star sem 29. let in se že od osnovne šole ukvarjam s športom. Zaradi občasnih bolečin v desnem kolenu v zadnjem letu in pol, ki so se pojavljale predvsem ob daljših tekih ali hoji navzdol (hribi), sem opravil MR.

Izvid je sledeč:
Manjši izliv v kolenski sklep.
Primerno široka kolenska sklepna špranja.
Hrustančne površine so še primerne.
Meniskusa imata primerno inteziteto signala.
Sprednji in zadnji križni ligament sta primerna.
Koleteralna ligamenta sta prav tako primerna.
Ligament patele ne kaže posebnosti.

Mnenje:
Manjši izliv v kolenski sklep, brez zanesljivihznakov za poškodbo pomembnih struktur.

Izjemno sem vesel, da izvid izgleda ok, vendar me vseeno zanima, zakaj pride do izliva in če je to lahko vzrok za bolečine? So kakšne omejitve pri športu? Zadnja dva meseca sem sicer vse aktivnosti postavil na stranski tir in se osredotočil predvsem na krepitev mišic nog (zaenkrat samo lastna teža in elastika).

Najlepša hvala za odgovor.

LP

Spoštovani,

izliv v sklepu je znak draženja. Običajno so v ozadju okvare ali poškodbe sklepnega hrustanca, ki na posnetkih magnetne resonance niso očitne.

Priporočam, da pridete na pregled in da s seboj prinesete posnetke opravljenega slikanja z magnetno resonanco. S primerjavo ugotovitev pri pregledu in pri pregledu posnetkov magnetne resonance bo veliko lažje ugotoviti vzrok Vaših težav.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,prosim za razlago izvida,minimalni izliv v infrapatelarni burzi,debelina sklepnega hrustanca kondilov femorja kot tibije je zadovoljiva,hrustanec izgleda ostro razmejen,retropatelarni hrustanec je primerne debeline ter je ostro razmejen,sled tekočine v receusih suprapatelarne burze,vse ostalo je v mejah običajnega,hvala za odgovor…..

Spoštovani,

navajajo prekomerno količino tekočine v podpogačični sluzni vrečki ter v kolenu nad pogačico. Oboje je znak draženja, vzrok katerega pa je potrebno še ugotoviti. Priporočam pregled s posnetki opravljenega slikanja z magnento resonanco.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni!

Opravila sem MR desnega kolena in bi prosila za razlago.

PD FS sekvenca v treh ravninah, T1 sekvenca v sagitalni ravnini

Velik izliv v kolenskem sklepu.

V križna ligamenta sta v mejah normalnega.

Tanka plast tekočine nad medialnim kolateralnim ligmentom. Anteriorno vlakna medialnega kolateralnega ligamenta so zadebeljena in razslojena. Brez posebnosti v področju lateralnega kolateralnega kompleksa.

Majna Bakerjeva cista.

Kratka vertikalna ruptura perifernega dela medialnega meniska v področju prehoda telesa v posteriorni rog.

Številne globoke fisure hrustanca centralnega dela patele, prisoten je tudi defekt v velikosti 3mm v zadnjem subhondrale kostnine.

Prosto telo velikosti 5mm v medialnem suprapatelarnem recesusu. Prosto telo je denzitete hrustanca – lahko z defekta patele.

MNENJE:

Hondromalacija patele gradus 4 Prosto telo. Stanje po parcialni rupturi medialnega kolateralnega ligamenta. Ruptura medialnega meniska

 

Hvala za vaš odgovor

Pozdravljeni,

v izvidu navajajo okvare/poškodbe sklepnega hrustanca pogačice, ki segajo do same podhrustančne kosti, ki je na manjšem področju izpostavljena, najverjetneje hrustančno prosto telo, veliko prekomerne tekočine v kolenu in zakolensko cisto (oboje znak draženja), raztrganino notranjega meniskusa ter delno raztrganino notranje stranske vezi.

Priporočam artroskopsko operativno zdravljenje – odstranitev prostega telesa, oskrbo okvarjenega/poškodovanega področja sklepnega hrustanca, najverjetneje zgladitev ter popravilo (zašitje) notranjega meniskusa, če bo to glede na tip ter mesto raztrganine in na kvaliteto tkiva le mogoče/smiselno.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Se vam iskreno zahvaljujem za vaš hiter odgovor in razlago.

Lepo vas pozdravljam!

Prosim.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni

Že več kot pol leta se mi pojavljajo težave z levim kolenom in sicer me boli ob krčenju le tega.  Se pravi ne morem oz. težko hodim po stopnicah, prav tako ne morem počepniti, teči  in podobno.  Dvakrat sem opravil  MR kolena in pa tudi rentgen kolena.  Pri rtg je bil izvid, da skeletne poškodbe ne dokaže, je pa začetna entezopatija ob pateli in tuberostitas tibije. MR izid lanskega leta (osmi mesec), majhen izliv, sicer vse izgleda vse mejah normale. Letošnji izvid MR (marec), ponovni manjši izliv, katerega ob ostalih dokaj ohranjenih strukturah levega kolena ne zna povsem pojasniti – reaktivno/ob blagem sinovitisu? Opravil sem že fizioterapijo (8 obiskov), vendar bolečina na popušča, prav tako predpisana zdravila Brufen ne pomagajo. Napotnice k ortopedu ne dobim, mi pa je bila odvzeta kri za mikrobiološke preiskave, katerih razultate pa še čakam. Bolečina se vleče že od meseca junija lansko leto in razen manjših nihanj ni spremembe.

 

 

Pozdravljeni,

najprej priporočam izključiti najpogostejše bolezenske vzroke – revmatske bolezni, okužbo z borelijo in giht. Če bodo ti izključeni, priporočam, da pridete na pregled in da s seboj prinesete posnetke ter izvid zadnjega slikanja kolena z MR.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,

18 letna hči si je pred mesecem dni na tekmi odbojke pri doskoku poskodovala koleno.

Izvid MR je sledeč:

Sledi izliva v kolenskem sklepu.

Tetivno-ligamentarni aparat je ohranjen.

Medialni meniskus je ohranjene oblike, v posteriorni rog je centralno blago nehomogene strukture-lahko po poškodbi, morebitne rupture medialnega meniska ni.

Leteralni meniskus je primeren.

Hrustancne površine patelofemoralnega in tibiofemoralnega sklepa so videti primerne.

Trohleee femurja je videti plitva, medialna faseta trohlee femurja ne nekoliko manjša. Patela je minimalno majhna navzven.

Signal prikazane kostnine je primeren.

Zakljucek:

Minimalen izliv v kolenskem sklepu

Blaga displazija trohleje femurja in blago navzven nagnjena patela.

Najlepša hvala za odgovor.

Lep pozdrav,

Andreja

 

 

 

 

 

 

Pozdravljeni,

v izvidu navajajo od nepravilnosti le nekaj čezmerne tekočine v sklepu (znak draženja), slabo razvit sprednji končni del stegnenice (zaradi tega je lahko večja nagnjenost k izpahom pogačice) ter nagib pogačice navzven. Priporočam pregled kolena in posnetkov MR.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,

najlepša hvala za tako hiter odgovor.

Se opravičujem za naslednje vprašanje, pregled kolena in MR pa potem predvidevam da opravi  ortoped?

Še enkrat najlepša hvala za pregled in odgovor.

Lep pozdrav,

Andreja

 

Pozdravljeni,

prosim.

Kirurg, ortoped ali travmatolog, ki se ukvarja z zdravljenjem kolenskega sklepa.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close