Najdi forum

Spoštovani,

že vnaprej se opravičujem za ta moj “spis”. 1. 2. letos sem pri globokem počepu začutila pekočo bolečino na notranji strani desnega kolena. Ob tem je v kolenu tudi nekaj glasno počilo. Ko sem se iz počepa dvignila, se je v kolenu slišalo trenje, kot bi se notri nekaj drobilo. Koleno me ni bolelo, le nekakšen čuden občutek sem imela. Naj povem, da sem imela blage težave s tem kolenom že cca. 2 meseca (bolečina pri hoji navzdol in navgor po stopnicah). Redno se ukvarjam s športom (crossfit).

5. dan po poškodbi sem šla na UZ kolena. Citiram iz izvida: “Tetiva kvadricepsa je regularna nad narastiščem na zgornji rob pogačice. V suprapatelarnem recesusu je videti anehogeno tekočinsko vsebino, hipertrofirane resice, kar kaže na posttravmatski sinovitis. Ligament patele je ohranjen in primeren. Medialno protrudira medialni meniskus in je bolj hipoehogen, stanjšan medialni kolateralni ligament. Lateralno je dobro vidna kontura lateralnega meniskusa in ohranjen lateralni kolateralni ligament. / Pri pacientki ugotavljam možnost poškodbe medialnega meniskusa in delno natrganino medialnega kolateralnega ligamenta s posttravmatskim sinovitisom in izlivom v desno koleno.”

6. in 7. dan po poškodbi je koleno močno oteklo. Bolelo je tako močno, da na nogo nisem mogla stopiti. V kolenu je klikalo in pokalo, ob hoji se je zaustavljalo. Imela sem občutek nekakšnega “vrenja” v kolenu. Šla sem na urgenco. Zapisali so: “Desno koleno je difuzno oteklo, Ballotement je +-. Gibljivost je zaradi bolečine omejena na 50%. Popolna ekstenzija je možna. Boleča je palpacija MSŠ, LSŠ je neboleča. Kolateralna ligamenta sta čvrsta in palpatorno neboleča. Pacietki svetujem pregled pri ortopedu.”

Na pregled pri ortopedu sem čakala do 3. 3. Vmes sem koleno razbremenjevala, veliko počivala z dvignjeno nogo in izvajala vaje za krepitev kvadricepsa (mišica je precej atrofirala, izgubila je cca. 6 cm na obsegu).

6 tednov po poškodbi je oteklina majhna, bolečina je prisotna samo, če predolgo stojim na nogah in več hodim (na notranji strani kolena in ob spodnjem notranjem robu pogačice), hoja po stopnicah navzdol in navzgor še vedno ni možna, prav tako ni možno spanje na trebuhu. Se mi je pa pojavila tudi bolečina na zunanjem delu kolena, ki je konstantna. Ortoped je koleno pregledal, rekel, da me “heca tudi hrustanček”, naredil teste za poškodbe meniskusa in sklenil, da je potrebna artroskopija. Ko sem predlagala MR, je rekel, da zadošča že klinični pregled. Citiram iz izvida: “Desno koleno hladno, prazno, boleče na pritisk in pri manipulaciji v predelu MSŠ, test MM +, vezi čvrste, gibljivost 0/135 stopinj; NC izpadov nima. V primeru vztrajanja težav se dogovoriva za artroskopijo.”

Koleno v ležečem položaju popolnoma iztegnem, ko stojim pa imam občutek nestabilnosti v kolenu, ko ga hočem popolnoma iztegniti (kot bi hotelo klecniti). Fleksija je skoraj popolna, le da me od 100 stopinj dalje začne močno vezati na notranji strani nad kolenom in na zunanji strani pod kolenom. Fizioterapij nisem dobila … ortoped je rekel, da mi jih bo predpisal po operaciji. Kaj pa, če se za operacijo ne odločim? Zanima me, če bi bilo vseeno smiselno opraviti MR. Nekako bi rada bolj natančno vedela, kaj se v kolenu dogaja še predno grem na artroskopijo. Morda pa poškodba ni tako huda in artroskopija ni nujno potrebna. Ali pa vsaj ni še nujno potrebna. Morda bi bilo smiselno poskusiti meniskus “popraviti” s fizioterapijo? Naj povem, da sem sicer športno zelo aktivna. Slišala sem, da koleno po artroskopiji ni nikoli več 100%, nekateri tožijo o slabši stabilnosti in gibljivosti kolena. Tega pa absolutno ne želim ….

Lepo prosim za nasvet, saj sem popolnoma zbegana.
Najlepša hvala.

Lep pozdrav,
Anja

Spoštovani,

glede na napisano, je raztrganina notranjega meniskusa sicer zelo verjetna, vendar pa ne glede na to, PRED sicer verjetnim artroskopskim operativnim posegom, priporočam slikanje kolena z magnetno resonanco in nato pregled s posnetki.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani,

najlepša hvala za odgovor in vaše mnenje.
Nedvomno grem na magnetno resonanco, saj imam zadnja dva dneva spet hujše bolečine na notranji strani kolena. Verjetno je to posledica tega, da se po 5 tednih počivanja počasi vračam v “normalno” življenje. Včeraj sem šla prvič kolikor toliko normalno po stopnicah v 5. nadstropje. Hodila sem počasi, previdno, se držala za ograjo. Bolečin ob hoji nisem čutila, se je pa čez nekaj ur pojavilo tisto tipično zbadanje na notranji strani, prav zatipala sem boleče mesto. Bolelo me je tudi na notranji zadnji strani kolena. Očitno je koleno takoj odgovorilo na “napor”.

Ko dobim izvid MR, se oglasim. Še enkrat najlepša hvala!

Prijeten dan vam želim,

Anja

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

velja.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani,

opravila sem MR, ki ni pokazal poškodbe medialnega meniskusa. Je pa pokazal hondromalacijo patele.
Citiram: “Fisure hrskavice medijalne fasete patele (hondromalacija 2. stupnja prema ICRS klasifikaciji) žarišna malacija hrskavice lateralne fasete patele održanog kontinuiteta hrskavice (hondromalacija 1.B stupnja prema ICRS klasifikaciji). Artikulacijske hrskavice ostalih prikazanih zglobnih tijela uredne su širine i intenziteta signala.” – se opravičujem, ker je izvid v hrvaščini.

Kakor razumem, gre za obrabo hrustanca pod pogačico. Mi lahko, prosim, poveste, kako hudo je? Koleno me še vedno boli. Bolečina je bolj kot ne konstantna, včasih močno zaboli “v intervalih”. Zaboli tudi ob zasuku vstran, in sicer na notranji strani kolena. Kako bi lahko bolečino (in obrabo hrustanca) omilila? Jemljem glukozamin, delam vaje za jačanje kvadricepsa in vastus medialisa. Dobila sem tudi fizioterapije, a pridem na vrsto šele 17. 5. Kaj naj naredim, da se bom lahko čim prej spet posvetila športu? Od poškodbe je že 8 tednov, stanje se izboljšuje, a koleno je še daleč od dobrega.

Še to – ortoped mi je omenjal zdravljenje z injekcijami hondroitin sulfata. Mi lahko, prosim, poveste kaj več o teh injekcijah?

Najlepša hvala za vaše mnenje.

Lep pozdrav,
Anja

Spoštovani,

v izvidu navajajo poškodbe sklepnega hrustanca pogačice, ki segajo na zunanjem delu čez polovico debeline. Injekcij hondroitin sulfata ne poznam. Sam v takih primerih uporabljam injekcije hialuronske kisline in plazme bogate s trombociti. Zelo pomembno je dobro delovanje štiriglave stegenske mišice!

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani,

najlepša hvala za vaš odgovor.

Zanima me še, če je možno, da je do poškodbe hrustanca prišlo ob tistem nesrečnem počepu, kjer sta se poškodovala tudi meniskus in MCL. Brala sem, da lahko poškodovan meniskus povzroči poškodbo hrustanca. Če bi slednje veljalo za moj primer, bi verjetno MR pokazal poškodbo meniskusa, mar ne? Sicer ortoped pravi, da MR ni 100% pa vendar … Ni mi jasno, kako je lahko hrustanec tako obrabljen (prav grozno se bere, da sega polovice debeline).

Kaj to pomeni za ukvarjanje s športom? Verjetno lahko kar pozabim na poskoke, počepe in tek, mar ne?

Še enkrat najlepša hvala za vaše mnenje.

Lep pozdrav,
Anja

Spoštovani,

poškodba hrustanca na pogačici zelo verjetno ni povezana s poškodbo notranje stranske vezi in meniskusa. Povezava je lahko le med poškodbo meniskusa in poškodbo sklepnega hrustanca v predelu meniskusa.

Za vaše stanje so na voljo številne možnosti zdravljenja, vključno z matičnimi celicami. Priporočam, da se oglasite v naši ambulanti, kjer se bova lahko pogovorila o možnih rešitvah.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni

Star sem 25 let in imam tezave z kolenom.
Na MRI so ustanovili raztrgnino meniskusa oz bakerjevo cisto.Po pregledu pri ortopedu so mi povedali da operativni poseg še ni potreben oz naj probam z nekirurskim zdravljenjem.V sluzbi kjer sem na dan tudi do 5x sel po stopnicah na peto nadstropje in nazaj dali drugo delovno mesto kjer upravljam z zerjavom z tal in prehodim v sluzbi na dan tudi do 15 kilometrov, bolecine v kolenu so pa prisotne vedno.Kar me zanima je sledece ali je mozno na podlagi poskodbe kolena dobiti omejitev za toliksno obremenjevanje kolena ali se koleno pozdravi do te mere da ga bom lahko normalno obremenjeval.Teren v sluzbi je neraven.
Hvala za odgovor
Lp Milan

Spoštovani,

menim, da bi se z artroskopskim operativnim posegom zelo verjetno dalo doseči stanje, ki Vam bi omogočilo delo brez težav.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close