Najdi forum

Obraba hrustanca v kolenu

Pozdravljeni,

prosim za napotke kako naprej pri obrabi hrustanca. Izvid se glasi:

Nekoliko ožji sklepni špranji obeh kolen medialno, s subhondralno sklerozo na obeh straneh sklepa in z neznatno robno naplastitvijo levo medialno – gonartroza obojestransko.
Entezopatija na obeh polih obeh patel ter na tiberositas obeh tibij.

Do tega je prišlo zaradi prevelike teže. Sem jo že zmanjšala za 25 kg, pa še jo bom. Občasno imam bolečine pod pogačico na obeh kolenih in na notranji strani sklepov.

Svetovano mi je bilo, da okrepim kvadricepse. Hodim na fitnes in me zanima kakšne vaje lahko delam in katere za okrepitev kradricepsov.

Hvala in lep pozdrav !

Spoštovani,

priporočam, da opravite še slikanji obeh kolen z magnetno resonanco (MR), ki lahko prikaže, katere strukture v kolenu so prizadete (meniskusi, sklepni hrustanec) ter obseg poškodb. Nato priporočam pregled v naši ambulanti s posnetki MR, na osnovi česar Vam lahko nato priporočim zdravljenje.

Splošni ukrepi pri pri obrabi kolen so:
1. zmanjšanje obremenitev (prenašanja bremen, vključno s telesno težo), predvsem sunkovitih (hoja navzdol, tek, skoki)
2. skrb za dobro delovanje mišic, ki poskrbijo za enakomernejšo razporeditev sil v kolenu
3. jemanje glukozamina (upočasnjuje propadanje sklepnega hrustanca)
4. injekcije hialuronske kisline (pri nas imamo na zalogi Crespine gel, Synocrom Forte One in Synvisc One)
5. injekcije plazme bogate s trombociti (pri nas uporabljamo sistem Regen Plasma).

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani dr. Pilih,

zanima me, kaj je razlika med omenjenimi injekcijami hialuronske kisline, ki ste jih naštel?

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

navedene injekcije hialuronske kisline se razllikujejo po trajanju delovanja in ceni :Synocrom Forte One učinjkuje 6 do 12 mesecev (cena 150 EUR), Synvisc One učinkuje 1 do 2 leti (cena 300 EUR) in Crespine Gel učinkuje 2 do 3 leta (cena 300 EUR).

Vse navedene injekcije so prilagojene enkratnemu injiciranju. Obstajajo tudi injekcije hialuronske kisline, ki se dajejo po 5 x ali 3 x v tedenskih presledkih. Njihova cena se giblje med 100 in 130 EUR. Delujejo 6 do 12 mesecev.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani,

Zanima me še, glede delovanja injekcij oz vaše mnenje glede določene vrste/proizvajalca injekcije hialuronske kisline. Predlagate rajši za krajše ali daljše obdobje (2-3 leta)? Moj oče ima namreč obrabo kolena 3-4 stopnje, kar je veliko.
Kakšno je vaše mnenje, glede injekcij z lastno krvjo oz plazmo? Je sploh kakšna metoda, ki omogoča tudi, da se hrustanec mogoče vsaj malo obnavlja ali to pri starosti 58 let ni več mogoče?
Še enkrat hvala za vaš odgovor in vse dobro še naprej.Lp

Spoštovani,

neoperativne metode, ki bi dokazano obnavljala sklepni hrustanec, ne poznam. Obetajo metode vbrizganja koncentriranih matičnih celic, ki pa še vedno nimajo trdnih tovrstnih dokazov in se trenutno še tudi zelo drage (nekaj tisoč EUR). Tudi te izvajamo, vendar le v izbranih primerih.

Injekcije hialuronske kisline in plazme bogate s trombociti le omilijo težave povezane s poškodbami in/ali okvarami sklepnega hrustanca. Zmanjšanje težav je pri različnih injekcijah hialuronske kisline podobno, razlikujejo se le po trajanju delovanja.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni!
Stara sem 15 let. Pred 9 meseci sem imela rekonstrukcijo ACL na levem kolenu, pred 4 meseci pa še artroskopijo z odstranitvijo prostega telesa na desnem. Dodaten MRI je pokazal defekt na trohleji desnega kolena, kjer manjši del (0,5x1cm) sega do kosti okrog tega pa še 2x2cm, kjer je hrustanca še 1/3. Sedaj se odločam za naslednji korak. Pred poškodbo sem trenirala košarko, ki pa sem jo opustila. Sedaj delam predvsem v fitnesu vaje za kvadriceps in zadnjo ložo, kolesarjenje in tek. Bolečine praktično ni, gibljivost je popolna.
Dva kirurga sta mi ponudila naslednje možnosti; čakati na močno bolečino in potem ukrepati, mikrofrakturo z morebitnimi injekcijami matičnih celic in odprto preplastitev hrustanca z membrano (AMIC). Sedaj sem pred odločitvijo kako naprej, vsak pa mi svetuje drug pristop.
Zanima me vaše mnenje.

Hvala in lep pozdrav.

Spoštovani,

glede na mladost priporočam operativno preplastitev: bodisi le mikrofrakturiranje, ki je artroskopska tehnika ali pa z membrano, v katero so vložene matične celice, ki je odprta operacija.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close