Najdi forum

Pozdravljeni,

Pred letom dni sem imela artroskopijo kolena, zaradi poškodbe pri smučanju (samo meniskus). Vendar so se naredile brazgotine v kolenu. Bolečine so bile praktično prisotne ob kakršnem koli gibanju kolena, hoja je bila ovirana, saj nisem mogla popolnima iztegniti kolena niti pokrčiti. Mišice so precej atrofirale, pogačica leži bolj medialno kot na drugi nogi. Letos maja so mi artroskopsko odstranili brazgotine. Izvid se glasi:

V sprednji kolenski loži predvsem med. fibroza, ki sega od sredine sprednje kolenske lože do med. kapsule in je napeta. Naredimo scheving sprednje kolenske lože, reseciramo fibrozo.

Razen teh brazgotin koleno ni bilo poškodovano. Sedaj je problem, da brazgotine nazaj rastejo. Pod pogačico je boleče na otip in med vajami, bolečina se pojavlja tudi po notranji strani kolena. Koleno je rahlo otečeno in toplo, predvsem zvečer in zjutraj. Imela sem fizioterapijo, vsak dan delam vaje, hladim koleno in masiram.

Prosila bi za vaše mnenje. Ali pomagajo kakšne kreme, obliži za mehčanje brazgotin?

Spoštovani,

zakaj pri nekaterih nastajajo po poškodbah in/ali operacijah močne in velike brazgotine ni jasno. Kreme in trakovi nimajo dovolj globinskega učinka, da bi lahko vplivali na brazgotinjenje v samem kolenu.

Priporočam:
1. redno jemanje močnega nesteroidnega protivnetnega zdravila v največji dovoljeni dnevni dozi vsaj 6 tednov (najboljše Indometacin Belupo, če tega ne boste prenašali, pa Arcoxia 120 mg prvi teden, nato pa 90 mg tablete)
2. injekcijo hormonskega protivnetnega zdravila v koleno (npr. Kenalog)
3. intenzivno fizioterapijo (mobilizacijo pogačice in samega kolena – priporočam predvsem ročne tehnike!) – lahko se obrnete na našo sodelavko dr. Renato Vauhnik, dipl. fth. – 041 753 913 ali [email protected]
4. pogosto razgibavanje in izvajanje vaj za krepitev mišic samostojno doma.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Artrofibroza je zelo zoprna rec. Tudi sama se spopadam z njo, in sicer ze dve leti. Pojavila se je po operaciji ACL, nato sem imela še eno operacijo, s pomočjo katere naj bi odstranili brazgotine in nato naj bi bilo ok. Dva tedna po drugi operaciji so se mi ponovno pricele pojavljati bolecine pod pogacico, izgubljala sem ekstenzijo. Imela sem redne fizioterapije v soci in se privat…pa niso mogli preprecit novih brazgotin…ortoped sprva ni verjel, da se ponavlja ista zgodba, a je MRI pokazal, da gre zopet za artrofibrozo. Najbolj mi je pomagala manualna terapija, torej rocno masiranje, premikanje pogacice…ampak najvecji problem pri artrofibrozi je zatekanje. Takrat se namrec tvorijo brazgotine. Zelo redki so fizioterapevti, ki vedo kako se spopadati s takim stanjem. Zelo zelo pomembno je, da se ne dela agresivne fizioterapije, kot pri acl, saj to se povecuje otekanje. S takim stanjem je treba res v rokavicah. Sama sem usposobila koleno do te mere, da sedaj lahko normalno hodim. Imam polno gibljivost, vendar me se vedno boli ob popolnem iztegu. Glede na ostale, ki imajo artrofibrozo, je moje koleno super. Srecna sem, da lahko normalno hodim…ceprav je bil sprva cilj, da bom lahko smucala, itd. Vec o artrofibrozi in o tem kako se spopadati z njo si lahko preberes v facebook skupini arthrofibrosis? What’s that? https://www.facebook.com/groups/AFwhatsthat/.
Moje stanje se je mocno izboljsalo z zanositvijo, verjetno zaradi relaxina in pa ko sem popolnoma opustila vse treninge in pustila kolenu, da se spocije. Srecno!

New Report

Close