Najdi forum

poškodba levega kolena

Spoštovani g. doktor!
01.04.15 sem si poškodovala levo koleno. Do poškodbe je prišlo na ravnem delu, ko sem se obrnila v levo in tudi koleno sem obrnila v to smer. Pri tem mi je počilo in sem klecnila. Naslednji dan sem šla na urgenco, kjer so mi ugotovili, da imam zvin in nateg kolena. Omenili so tudi začetni zlom?. En mesec sem hodila z berglami, potem sem začela opravljati fth v svojem ZD. Na pregledu na polikliniki mi je bilo svetovana in izdana napotnica za MRI. Naročila sem se v Šempeter pri Novi gorici (17.8. sem dobila datum). Koleno je bilo po 6. fth boljše, sicer me je še bolelo, vendar sem hodila že brez bergel. Včeraj pa sem spet stopila malo bolj na “izi”. V kolenu mi je spet počilo in zabolelo. Po tem nisem mogla več normalno stopiti na to nogo. Šla sem na urgenco. Ugotovili so mi abrupcijo distalnega narastišča LCL. Zanima me, kaj to pomeni? Mi lahko prosim to razložite, kaj mi svetujete? Dobila sem spet bergle.
Od druge poškodbe dalje je koleno oteklo, boli in ga ne morem pokrčiti. Boli tudi ko čisto mirujem, ali ko delam vaje v razbremenjenem položaju. Hoja brez bergel – nemogoče. Poskusila sem že hoditi brez njih, toda ne gre. 11.6. imam pregled pri svojem zdravniku, bolniško imam do 20.6. Kako naj grem delat, saj delam v trgovini? Prosim za Vaš nasvet, kaj lahko naredim?
Hvala Vam
Lepo Vas pozdravljam

Spošotvani,

glede na navedeno abrupcijo distalnega nasadišča LCL (odkrhnjenje končnega nasadišča zunanje stranske vezi, pravzaprav gre za zlom začetnega dela mečnice) menim, da bi bilo zelo verjetno koleno najboljše operirati (moral bi pregledati rentgenske slike in Vaše koleno).

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani!
Hvala Vam za odgovor. Naročila sem se na polikliniko, kot mi je bilo svetovano v četrtek, ker sem šla zaradi bolečin in težav do svojega splošnega zdravnika. Na napotnico je napisal: gibljivost v kolenu je omejena, ekstenzija je popolna, fleksija do 100 °, balottement je blago pozitiven. Lateralni stres test je boleč, boleč je pritisk na MCL in boleč iztip sklepne špranje. Mi lahko prosim pojasnite, kaj pomenijo ti izrazi.
Vem samo to, da nogo lahko dvignem od podlage, skrčim pa jo težko.
Hodim še vedno z berglami, pa še tedaj me boli. Koliko časa sem v bolnici, če mi naredijo operacijo?
Hvala Vam
Lepo Vas pozdravljam

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

Vaš zdravnik je pri pregledu ugotovil, da ste popolnoma iztegnila poškodovano koleno, ga skrčila do 100 stopinj, začutila bolečino, ko ga je zvil navzven in pri pritisku na notranji del kolena. Če boste operirana, lahko računate, da boste ostala v bolnišnici 7 dni (+- 5 dni).

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani!
Danes se mi je pojavilo ob strani mravljinčenje kolena (bolj notranja stran kolena, potem pa še na zunanji strani). Če koleno obremenim, me boli in to precej, tudi pokrčim še vedno težko. Je tudi oteklo. Bolečina se stopnjuje, kljub ibuprofenu. Kontrolo na plikliniki imam 19.6.
Zakaj pride do mravljinčenja in ali je to normalno, da se bolečine stopnjujejo?
Prosim za Vaš odgovor in nasvet, kaj lahko storim.
Lepo Vas pozdravljam

Spoštovani,

priporočam nekajdnevni počitek z višjim položajem poškodovane okončine od prsnega koša ter hlajenje kolena z ledom. Če težave ne bodo minile, priporočam takojšnji pregled pri zdravniku.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani!
Hvala Vam za odgovor. Se pravi, da kolena ne smem obremenjevati. In ko ležim, ga moram podložiti z blazino ali odejo? Koliko dni pa naj čakam, preden grem k zdravniku? Ker me skrbi, koleno me boli tudi v mirujočem položaju, pa čeprav imam nogo dvignjeno na kavču.

Hvala Vam
Lepo Vas pozdravljam.

Spoštovani,

pomembno je, da je koleno VIŠJE od prsnega koša (lahko prešita oddeja ali 2 do 3 vzglavne blazine). Priporočam počakati 3 dni.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani!
Hvala Vam za odgovor in nasvet. Bom upoštevala. Ali velja sedaj tudi počakati z fizioterapijo in do kdaj? Imam namreč še 4 x za it na fth v ZD, Splošni zdravnik je mnenja, da naj počakam do kontrole v Ljubljani.
In še eno vprašanje: namreč, zelo rada plavam. Pa tudi sobno kolo bi si rada omislila, vendar sem v dilemi, je to dvoje v redu, ali je bolje počakati in vprašati v petek zdravnika v Ljubljani? Ne bi si rada naredila dodatne škode.
Prosila bi Vas za nasvet glede tega.
Hvala Vam
Lepo Vas pozdravljam

Spoštovani,

z vsem priporočam počakati do kontrolnega pregleda.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani!

Hvala Vam za odgovore in nasvete.
Lepo Vas pozdravljam.

Prosim.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani!
Za mano je pregled pri travmatologu. Prepisujem izvid:
Levo koleno jo boli na pritisk bolj na medialni strani in spredaj. Pri hoji še uporablja bergle. Upogib do 90°, boleč. Na palpacijo še boleč proksimalen del MCL. in pa predel korpus Hofovega telesa. Ni pa izliva v sklepu.
Zanima me, kaj to pomeni? Svetoval mi je, naj opravim fth do konca. Koleno naj obremenim do bolečine, vendar pa naj še uporabljam bergle. MRI imam 17.8.
Mi lahko razložite ta izvid, hvala Vam.

Lepo Vas pozdravljam

Spoštovani,

navajajo bolečino v predelu stegneničnega narastišča notranje stranske vezi in v predelu maščobne blazinice v sprednjem delu kolena (Hoffovo telo). Niso tipali tekočine v sklepu, koleno pa ste pokrčili do pravega kota (90 stopinj).

Do slikanja z magnetno resonanco priporočam nadaljnje razgibavanje in obremenjevanje kolena le do meje bolečine.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani!
Hvala Vam za Vaš odgovor. Zanima me, zakaj enkrat tipajo, da je v kolenu “voda”, drugič pa spet ne? Zadnjič mi je rekel, da je v kolenu malo vode, in da še ni za punkcijo. Se lahko zgodi ponovna poškodba, če koleno ni stabilno?
Kolko časa traja, da se stanje normalizira, da bi lahko koleno polno obremenjevala? Ali se bo to zgodilo brez operacije?
Se opravičujem za vprašanja, prosila bi Vas za Vaše odgovore. Mislila sem, da bom nekaj časa odsotna z dela, sedaj pa sem doma že 2,5 meseca in nič ne kaže, da bom lahko kmalu začela delati, če bo šlo tako naprej.

Hvala Vam že vnaprej za nasvete in odgovore.
Lepo Vas pozdravljam.

Spoštovani,

Zanima me, zakaj enkrat tipajo, da je v kolenu “voda”, drugič pa spet ne? Zadnjič mi je rekel, da je v kolenu malo vode, in da še ni za punkcijo. KOLIČINA TEKOČINE V KOLENU SE LAHKO SPREMINJA, PRAV TAKO JE LAHKO RAZLIČNO ZAZNAVANJE TEKOČINE MED RAZLIČNIMI ZDRAVNIKI.

Se lahko zgodi ponovna poškodba, če koleno ni stabilno? DA.

Kolko časa traja, da se stanje normalizira, da bi lahko koleno polno obremenjevala? Ali se bo to zgodilo brez operacije? NA OBE VPRAŠANJI VAM LAHKO ODGOVORIM ŠELE PO KLINIČNEM PREGLEDU KOLENA IN PO PREGLEDU POSNETKOV MAGNETNE RESONANCE, KI JO BOSTE OPRAVILA.
S SAMIM PREGLEDOM LAHKO IZKUŠEN PREGLEDOVALEC UGOTOVI OKROG 70% POŠKODOVANIH ALI OKVARJENIH STRUKTUR, Z MAGNETNO RESONANCO PA SE TA ODSTOTEK POVEČA NA DO 95%, ODVISNO OD VPLETENE STRUKTURE.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani!
Z tem kolenom imam težave. Če ga iztegnem ali malo,pokrčim začutim ” škrtanje” v kolenu. Tudi bolečine so še precej prisotne. Ne vem, kaj to zdaj pomeni. Z fth še nisem nadaljevala, saj se bojim, da mi bo koleno še bolj škrtalo. Zakaj se je to sedaj pojavilo, prej tega nisem zasledila Doma skušam hoditi brez bergel, potem pa spet uporabljam. Kaj je bolje? Dejali so mi, da naj obremenim koleno do bolečine., kaj to pomeni? Če sem brez bergel, koleno ni tako stabilno in me po nekaj korakih začne boleti. Ali lahko vozim avto, ali je to odsvetovano.
. In še nekaj me zanima: namreč, ali lahko uporabljam bandažo za koleno, ali moram povijat? Pri vajah doma se pojavljajo bolečine, ko koleno čisto stegnem, ali ga pokrčim, vendar ne gre do 90 °. Ne bolijo me mišice, temveč v kolenu in ob straneh, kjer naj bi bile vezi.
Prosim za Vaše odgovore in nasvete.
Hvala Vam
Lepo Vas pozdravljam

Spoštovani,

škrtanje je najverjetneje posledica oslabelosti štiriglave stegenske mišice, kar je pričakovana posledica poškodbe in/ali operacije.

Doma skušam hoditi brez bergel, potem pa spet uporabljam. Kaj je bolje? Dejali so mi, da naj obremenim koleno do bolečine., kaj to pomeni? Če sem brez bergel, koleno ni tako stabilno in me po nekaj korakih začne boleti. Dokler imate bolečine pri hoji brez bergel, jih priporočam še uporabljati. Takoj ko bolečin pri hoji brez bergel ne boste več čutila, priporočam da jih opustite.

Ali lahko vozim avto, ali je to odsvetovano? Dokler ne boste normalno hodila, vožnjo avta odsvetujem.

. In še nekaj me zanima: namreč, ali lahko uporabljam bandažo za koleno, ali moram povijat? NE PRIPOROČAM. Pri vajah doma se pojavljajo bolečine, ko koleno čisto stegnem, ali ga pokrčim, vendar ne gre do 90 °. Ne bolijo me mišice, temveč v kolenu in ob straneh, kjer naj bi bile vezi. Priporočam čimprej nadaljevati s fizioterapijo v smeri asisitranega aktivnega razgibavanja ter krepitve stegenskih mišic (vaje + mišična elektrostimulacija!).

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani!
Hvala Vam za hitri in izčrpni odgovor in nasvete. Jutri bom nadaljevala z fizioterapijo, vendar pa me zanima, ali bi Vi priporočilii sobno kolo, ali je bolje, da ga ne uporabljam, ker kolena ne morem pokrčiti, za povrhu vsega še to škrtanje v kolenu. Saj verjetno ne bodo predlagali teh vaj na sobnem kolesu. Ko sem začela z fth, sem imela uz proti bolečinam, vaje za krepitev mišic, v razbremenjenem položaju, ter stimucijo z tensom. Zadnje dva dni sem imela tudi sobno kolo, vendar pa takrat nisem imela težav in tolko bolečin in sem koleno lažje pokrčila. Potem se je zgodila nova poškodba in sedaj je stanje najbrž drugačno. Bodo pa vedeli več, ko bo mri za mano.
Hvala Vam
Lepo Vas pozdravljam

Spoštovani,

poganjanje sobnega kolesa brez obremenitve Vam zelo verjetno ne bo povzročilo dodatnih poškodb. Bodite pa pozorni na bolečine (škrtanje samo ni problem). Če se bodo pojavile, prenehajte s kolesarjenjem.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close