Najdi forum

izvid mr kolena

Pozdravljeni!

Prosim za mnenje glede izvida MR.:

Brez izliva.
Majhna ruptur zg. Ploskve zadnjega roga medialnega miniskusa tik ob narastišču.
Hrustanec sosednjega medialnega femoralnega kondila posteriorno je neraven, gre za okrog 8 mm široko področje, kjer je stanjšan na polovico normalne debeline.
Lateralni miniskus in hrustanec v lateralnem kompartmentu sta ohranjena.
Križna lig. sta vredu.
Kolateralna lig. kompleksa sta ohranjena.
Blaga tendinoza tetive kvadricepsa.
Lig. patele je vredu.
Zmerno strukturno spremenjen in nekoliko neraven hrustanec patele centralno, na strani trohleje je hrustanec ohranjen.
Skelet ima normalen signal.

Mnenje:
Majhna ruptura zadnjega roga medialnega miniskusa tik ob narastišču s stanjšanim hrustancem na femoralni strani.
Hondromalacija patele stpnje I. do II.

Težave imam približno leto in pol. Imam bolečine v sklepni špranji ob pokrčenju kolena. Ko ob stegnitvi noge po mojem občutku nekaj glasno preskoči, začutim bolečino, nato pa olajšanje in občutek stabilnosti sklepa.

Hvala za vaš čas!

Spoštovani,

v izvidu navajajo majhno raztrganino zadnjega dela notranjega meniskusa in poškodbe/okvare sklepnega hrustanca na strani stegnenice ter poškodbe/okvare sklepnega hrustanca na pogačici, ki segajo do polovice njegove debeline.

Glede na opis težav, priporočam operativno zdravljenje (polnovreden nasvet lahko dam le na osnovi kliničnega pregleda).

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Prosim še za kakšen poseg gre v tem primeru in kakšno je okrevanje, tudi odsotnost z dela,

hvala za vaštrud in lep pozdrav.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

najverjetneje (dokončno odločitev o operaciji običajno sprejmem šele med samo operacijo, ko lahko poškodovane strukture natančno ocenim) delna odstranitev notranjega meniskusa in zgladitev okvarjenega/poškodovanega sklepnega hrustanca. Okrevanje in bolniški stalež (ta je odvisen predvsem od vrste dela, ki ga opravljate) po takšnih operacijah traja običajno od nekaj dni do nekaj tednov.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani,
Hvaležna sem, da ste moderator na tem forumu in da svoje znanje prevedete v nam laikom razumljiv jezik.

Naprošam vas za mnenje glede izvida MRI.
Izvid:
Bucket handle ruptura MM (s “ubacivanjem” dijela M v notranjost kolena)
Istegnuće (nateg?) MCL
Hrskavična oštećenje zglobnih tijela (fisure hrskavice unutarnjeg dijela m kondila femura (hondromalacija 2.stopnje))
Izliv v kolenu. Poplitealna cista

Predvsem me zanima glede kombinacije poškodbe-je potrebno operativno zdravljenje? Če da, kako dolga je rehabilitacija?

Do letos nisem imela nobenih težav s kolenom, rekreativno igram odbojko, tenis in plavam.To bi želela tudi v prihodnje. Stara sem 34 let.
Pred časom sem pri sprejemu žoge slišala pok v kolenu, obenem mi je nekako zmanjkalo moči v nogi. Čez čas so se pojavile velike bolečine, ko se je noga nekajkrat zaskočila, a vedno nekako vrnila v svoj položaj. Z odbojko in tenisom sem prenehala, obdržala le plavanje. V začetku maja pa se je pri gibu pod določenim kotom koleno dokončno zaskočilo. Ne morem je skrčit, stegnit, niti obremenit,hodim s pomočjo bergel, koleno je oteklo, na trenutke imam občutek, kot da mi je premajhno, boli tudi na dotik (spanje je možno le na hrbtu).

Kaj lahko v vmesnem času do pregleda pri ortopedu, ki ga imam čez 14 dni, naredim, da se stanje ne poslabša in da bo rehabilitacija čim hitrejša?
Zanima me tudi, če je obraba hrustanca lahko dedna?

Vnaprej se vam zahvaljujem za odgovor in vam želim lep vikend!

Spoštovani,

v izvidu navajajo raztrganje notranjega meniskusa tipa ročaja vedra (strgan del meniskusa je premaknjen v sredino kolena), poškodbe sklepnega hrustanca notranjega dela stegnenice, ki segajo do polovico debeline, prekomerno tekočino v kolenu in izbočenje sklepne ovojnice v zadnjem delu kolena (poplitealna, zakolenska ali Bakerjeva cista).

Kaj lahko v vmesnem času do pregleda pri ortopedu, ki ga imam čez 14 dni, naredim, da se stanje ne poslabša in da bo rehabilitacija čim hitrejša? Priporočam izvajanje osnovnih vaj za krepitev stegenskih mišic in razgibavanje kolena do meje bolečine, enako priporočam tudi za obremenitve. Priporočam obisk naše fizioterapevtke dr. Renate Vauhnik, dipl. fth. – 041 753 913 ali [email protected].

Zanima me tudi, če je obraba hrustanca lahko dedna? Nagnjenost k obrabi je lahko, ne pa samo obraba.

Priporočam čimprejšnje artroskopsko operativno zdravljenje – če bo le mogoče ohranitev meniskusa s popravilom (zašitjem).

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Tudi jaz prosim za razlago izvida MR desnega kolena.

V lateralnem patelofemoralnem sklepu so vidni večji defekt hrustanca, največja poka sega skoraj do kosti in meri v dolžino 4 mm, in v širino 2 mm – hondromalacija hrustanca IV. stopnje.
V predelu medialnega in lateralnega kondila femurja in v predelu platoja tibijedefektov hrustanca ni videti.Anteriorni in posteriorni križni ligament nista prekinjena, prav tako ne oba kolateralna ligamenta.Oba kolateralna ligamenta sta primernega poteka.Nekaj tekočine v kolenskem sklepu, večjega izliva ni.
Povišan signal v medialni menisku, nekoliko tudi v lateralnem-zanesljive prekinitve površine meniskov ni videti.
MNENJE: iZRAZITA HONDROMALACIJA HRUSTANCA PATELE(IV.STOPNJE)

Zanima me, ali bo potreben kakšen poseg ali se lahko to popravi z fizioterapijo in telovadbo. Zelo rada planinarim in upam da bom lahko še naprej.

Hvala za odgovor…

Spoštovani,

v izvidu navajajo poškodbe/okvare sklepnega hrustanca pogačice, ki segajo skoraj do same podhrustančne kosti. Če bi ugotovil nestabilne poškodbe sklepnega hrustanca (moral bi videti slike magnetne resonance in klinično pregledati koleno), bi priporočil artroskopsko operativno zdravljenje, sicer pa bi priporočil neoperativno zdravljenje: injekciji plazme bogate s trombociti in hialuronske kisline, skrb za dobro delovanje predvsem štiriglavih stegenskih mišic ter redno jemanje pripravka, ki vsebuje 1500 mg glukozamin sulfata v dnevni dozi.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close