Najdi forum

Zlom navikularne kosti

Pozdravljeni,

Dne 6.3. sem si pri bordanju poškodoval lovo zapestje. Kljub temu da bolečine niso bile nevam kako velike in zapestje je bilo le minimalno oteklo sem obiskal zdravnika še isti dan. RTG iz tega dne: zlom čolnička brez večje premanknitve. Navikulare longeta kontrola čez en teden. Kontola z dne 13.3.:Težave so nekoliko izzvenele, levo zapesje nekoliko otečeno, aksialni pritisk na skafoid neboleč. Rtg:prečni zlom čolnička v srednjem delu, skoraj da brez dislokacije. Plastični navikulare mavec kontola čes 6 tednov. Kontrola z dne 22.5.: normalne konfiguracije brez palp. bolečnosti. Na plap. fosanavikularis neboleča. RTG: Zlom celi v dobrem položaju. TH: Plastična navikulre longeta na odvzem + FTH. Kontola čez 4 tedne.

Moje vprašanje sedaj je, ali je to normalni postopek ,da kljub temu da se zlom še ni zacelil, pričnemo s fizioterapijo? Zanima me predvsem zato ker je bilo na zadnjem pregledu najprej rečeno da se zlom še ni zacelil in da dobim longeto še za 3 tedne. Nato sem prosil če je možnost dobiti takšno na odvzem ker imam namen iti v toplice in bi jo lahko odstranil za v vodo. To željo so upoštevali vendar so takoj dodali še fizioterapijo. Kakšne so možnosti, da bi se med fizioterapijo kost ponovno poškodovala?

Najlepša hvala za odgovor in lep pozdrav.

Spoštovani,

če bo potekala fizioterapija znotraj mej brez bolečin (to priporočam), dodatna škoda ne bo nastala. Tak zlom, ki se sicer nerad celi (pogosto ostnejo takšni zomi tudi nezaceljeni in je pozneje potrebna operacija), potrebuje za čvrsto zacelitev okrog 3 mesece. Običajno trajanje imobiliacije je običajno od 6 do 12 tednov (odvisno od ocene napredovanja celjena na rentgenskih slikah).

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,

Danes sem si pri padcu poškodovala levo zapestje.
ST: levo zapestje oteklo, boleče, občutljivost izrazita dorzalno in v predelu navikularne kosti.
RTG: fisura navikularne kosti
Diagnoza: Contusio carpi sin in fissura ossis scaphoidei lat. sin. i.o.
TERAPIJA: Navikulare mavčeva longeta
Kontrola: 12. 10.2017

Glede na to, da sem precej aktivna rekreativka me zanima potek zdravljenja in kdaj lahko pričakujem polno gibljivost roke?

Hvala, Petra

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

na pregledu so posumili na poko navikularne (pravilneje skafoidne) kosti levega zapestja (čolnička). Če bo sum potrjen, pričakujte 6 tedensko imobilizacijo (longeto ali mavec) in nato še enako obdobje do dosega polne gibljivosti. Če sum ne bo potrjen, bo zdravljenje zelo verjetno krajše.

Obstaja majhna možnost (če gre res za poko), da se ta ne bo zacelila sama in bo potrebno operativno zdravljenje. V tem primeru se lahko zdravljenje zavleče tudi na 6 mesecev.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,
V četrtek sem imela kontrolo. Rentgen je potrdil zlom. Spodnje je prepisano z izvida. Kaj lahko pričakujem glede poteka zdravljenja. Ne bi rada bila operirana.

ST: levo zapestje je nekoliko oteklo, boleče, občutljivost izrazita dorzalno in v predelu navikularne kosti.
RTG: fraktura navikularne kosti
Diagnoza: fractura ossis scaphoidei lat. sin.
TERAPIJA: mavec navikulare
Kontrola: 23. 11.2017

Spoštovani,

kot sem navedel že zgoraj, lahko pričakujete “pričakujte 6 tedensko imobilizacijo (longeto ali mavec) in nato še enako obdobje do dosega polne gibljivosti”. Možnost zacelitve poveča le mir na mestu zloma, kar pomeni, da morate s poškodovano okončino čimbolj mirovati.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,
lani me je začelo boleti desno zapestje, zato sem obiskal zdravnika. RTG je pokazal psevdoartrozo navikularne kosti. Bil sem tudi na CT in MR. Izvid MR je sledec:

Fraktura srednjega dela skafoida, ki ni zaceljena – psevdoartroza. Proksimalni fragment difuzno nekoliko nižjega signala na T1 – najverjetneje gre za avascularno nekrozo. Morebitne fragmentacije fragmenta ni. Na strani distalnega fragmenta je ob psevdoartrozi videti manjše sibhondralne kostne ciste. V centralnem delu distalnega fragmenta pa je intraosalni ganglion. Verjetno gre za drobne poškodbe sklepnega hrustanca na stiloidnem odrastku radiusa, sicer poškodb hrustanca v ostalih delih ne vidim.

Zanima me, ali mislite da bodo lahko skafoidno kost fiksirali z vijakom, ali bo treba zaradi nekroze odstraniti koščico in zapestje zatrditi.

Hvala že v naprej, Marko

Pozdravljeni,

ovbičajno se da takšne zlome učvrstiti z vijakom, vendar pa je potrebno pogosto dodati kostni presadek.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close