Najdi forum

Poškodba kolena

Spoštovani,

Včeraj zvečer sem si na treningu nogometa poškodovala koleno, tako da mi je ob hitrem teku koleno obrnilo oz. se mi je na nek način izpahnilo. Takoj po poškodbi sem šla v bolnico na pregled, kjer so mi naredili Rtg slikanje, ki je pokazalo da kosti niso poškodovane. Zdravnik me je naročil v torek na kontrolo in pripisal da me takrat napotijo na magnetno resonanco. To koleno sem mela že poškodovano pred 3 leti, in sicer pretrgano sprednjo križno vez, zato sem imela tudi operacijo rekonstrukcijo sprednje križne vezi. Bolečina pri poškodbi, ko mi je koleno nekako obrnilo, je bila enaka poškodbi pred 3 leti, ko se mi je pretrgala sprednja križna vez. Koleno mam danes veliko bolj zatečeno kot včeraj, predvsem na notranji sprednji strani kolena. Nogo lahko pokrčim le do 90 stopinj, stegnit je pa niti priližno nemorem, ker so bolečine prevelike. Hodim z berglami. Zdravnik mi je včeraj svetoval naj razgibavam koleno, ampak me zelo boli, že ko počasi pokrčim do 90stopinj. Zanima me ali naj se trudim čimbolj krcit pa stegnit, tudi če močno boli? Zdravnik je včeraj rekel, da sumi na ponovno pretrganje križne vezi. Včeraj sem lahko še počasi šepala brez bergel, danes pa več nemorem, tudi fleksija in ekstenzija sta se zmanjšali. Zanima me ali naj kljub bolečini razmigavam koleno, oz. probam čimbolj stegnit in krcit?

Že vnaprej se vam zahvaljujem za odgovor in vas lepo pozdravljam.

Spoštovani,

priporočam razgibavanje in obremenjevanje kolena LE DO MEJE bolečine. Priporočam, da se za nasvet o osnovnih vajah obrnete na fizioterapevta (naša sodelavka je dr. Renata Vauhnik, dipl. fth. – 041 753 913 ali [email protected]).

Priporočam čimprej opraviti slikanje kolena z magnetno resonanco in pregled s posnetki.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,

imel sem artroskopijo kolena ki pa je bila prekinjena saj lokalna anestezija ni v celoti prijela.Naslednjo bodo opravili v splošni anesteziji.Kirurg mi je poseg sicer začel a sem vse čutil.Dobil sem en šiv naslednji poizkus pa bo baje sele maja ali pa junija.Je to da bom moral tako dolgo cakati zgolj zaradi cakalnih vrst al pa je problem da se ponovna artroskopija ne sme izvajati tako kmalu?

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

menim, da za takojšen artroskopski operativni poseg ni strokovnih zadržkov.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani,

10.4 sem si na treningu nogometa poškodovala koleno, ki je bilo že operirano pred dvema letoma, narejena je bila rekonstrukcija sprednje križne vezi. Zanima me izvid MR:

Nap. dg: Reruptura ACL gen. dex.
Srednje velik izliv v sklepu. Patelofemoralni sklep primeren. Postkontuzijski edem kostnine lateralno (centralnega dela kondila femurja in posteriornega dela platoja tibije). Stanje po rekonstrukciji ACL – v srednji tretjini ACL graft se zelo slabo diferencira, verjetno subtotalna ruptura. PCL, kolateralna ligamenta, tetiva kvadricepsa in ligament patele so ohranjeni. Posteriorni rog medialnega meniskusa je ob narastišču nekoliko razoblikovan in fokalno zvišanega signala – strukturne spremembe, brez jasne rupture. Zvišan signal je viden tudi na prehodu posteriornega roga v korpus – strukturne spremembe. Lateralni meniskus ohranjen. Tetiva popliteusa ohranjena. Večje hrustančne lezije ni videti.
MNENJE: Ruptura ACL grafta – verjetno subtotalna
Postkontuzijski edem kostnine lateralno
Strukturne spremembe MM, brez jasne rupture.
Izliv v sklepu.

Zanima me kaj pomeni izvid MR in kako velika je poškodba kolena? Predvidevam, da bo ponovno potrebno operativno zdravljenje? Do sedaj sem že dosegla popolno iztegnitev kolena, čeprav me še vedno malo boli ko čisto iztegnem, tudi skrčim lahko že veliko več kot takoj po poškodbi, ko sem jo lahko le do 90stopinj. Vsak dan delam vaje za stegenske mišice. Zanima me tudi ali je dobro da vozim kolo in orbitrek (koleno me ne boli ko sem na orbitreku in kolesu) ? S fizioterapijami v bolnici pa pričnem šele naslednji četrtek vendar sem v tem času ko sem čakala na fizioterapije že sama dosegla popoln izteg kolena.
Že vnaprej se vam zahvaljujem za odgovor,
lp

Spoštovani,

Zanima me kaj pomeni izvid MR in kako velika je poškodba kolena?
V izvidu navajajo poškodbo rekonstruirane sprednje križne vezi (najverjetneje delno pretrganje), oteklino kosti v zunanjem delu kolena ter spremembe signala notranjega meniskusa brez jasnega pretrganja.

Predvidevam, da bo ponovno potrebno operativno zdravljenje? Zelo verjetno da.

Do sedaj sem že dosegla popolno iztegnitev kolena, čeprav me še vedno malo boli ko čisto iztegnem, tudi skrčim lahko že veliko več kot takoj po poškodbi, ko sem jo lahko le do 90stopinj. Vsak dan delam vaje za stegenske mišice. Zanima me tudi ali je dobro da vozim kolo in orbitrek (koleno me ne boli ko sem na orbitreku in kolesu)? Da.

Tri mesece po zadnji poškodbi priporočam opraviti meritev stabilnosti kolena z artrometrom GNRB (izvaja sodelavka dr. Renata Vauhnik, dipl. fth. – 041 753 913 ali [email protected]) ter nato pregled z izvidi meritev ter posnetki opravljene MR.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,

danes mi je hči skočila na koleno, ko sem sedela na tleh in imela iztegnjeno nogo. Čutila sem, da mi je pogačico vrglo vstran, kjer se je za trenutek zaskočila, ob tem je zaškrtalo, vendar se je takoj za tem pogačica vrnila na svoje mesto. Bolečina je bila neznosna nekaj minut, nato je popustila. Sprva sem na nogo lahko normalno stopila in tudi hodila, sedaj pa se iz ure v uro situacija slabša… Noge ne morem pokrčiti, koleno počasi zateka, stopim sicer lahko na nogo, vendar pri hoji ne morem iztegniti noge. Menite, da je potreben pregled pri zdravniku, gre lahko za kakšno poškodbo ali bodo dovolj samo obkladki?

Najlepša hvala za odgovor,
lp

Spoštovani,

vsekakor priporočam pregled pri zdravniku. Glede na navedeno menim, da bi bilo dobro operaviti tudi slikanje kolena z magnetno resonanco, s čimer se bo lahko natančneje, kot le s kliničnim pregledom in rentgenskim slikanjem, ugotoviti nastalo škodo.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Star sem 15 let in 2 dni me boli tuberositas tibiae kar sem 100% da imam Osgood-Schlatterjevo bolezen. Treniram pa košarko.Pa me zanima koliko dolgo moram počivati, ker do zdaj sem počival šele 2 dni pa ne čutim več bolečine pri lahkotnem teku in hoje po stopnicah navzdol. Ali zdaj lahko počasi igram košarko a bolje se malo počivati, ker nočem čez 2 dni imeti zopet isti problem.
Hvala za odgovore

Spoštovani,

priporočam opraviti slikanje bolečega kolena z magnetno resonanco in nato pregled s posnetki. Le na ta način lahko vidim napredovalost obolenja, od česar je nato odvisno zdravljenje.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close