Forum.Over.Net

Nepremičnine

Odgovarjajo: Aleš Goršak, nepremičninski svetovalec

Svetovanje pri prodaji in nakupu nepremičnin. Pomoč pri pravnih in ostalih področjih povezanih z nakupom ali prodajo nepremičnin. Svetovanje pri pripravi finančne konstrukcije za nakup.

Aleš Goršak , nepremičninski svetovalec

Aleš Goršak

Je nepremičninski strokovnjak z licenco MOP in se s prodajo nepremičnin profesionalno ukvarja že od leta 2003. Zaposlen je v podjetju Tanal nepremičnine (Tanal d.o.o.). Odgovarja na vprašanja povezana s prodajo in nakupom nepremičnin.

cene stanovanj čez kako leto

Default avatar

sanjarjenje podnevi

dovolj je dovolj je napisal/a:
@Theman

Kako kaj kaže nepremičninski trg? Že dobro leto in pol ni nobenega komentarja na to temo, ki je še vedno občutljiva tako za prodajalce kot kupce nepremičnin.

Kolikor sam spremljam se odvija scenarij, ki si ga predvidel. Tudi sam sem predvideval podobno, ko sem primerjal krize, sploh pa nepremičninske in koliko časa so trajale v posameznih državah in koliko časa je bilo potrebno, da so se stvari postavile na svoje noge in stabilizirale. V Sloveniji, za katero sem trdil, da je unikum, še vedno določeni deli oz. mesta niso dosegli dna glede cen nepremičnin (govorim o absolutnih številkah). Bodo pa kmalu - najkasneje v dveh letih - tam. Nato bo nastopilo še realno padanje cen nepremičnin.

dovolj je dovolj
Zelo na počez: cene so v teh letih padle za toliko, da bi v tem času razliko porabil za najemnino.
Ne vem pa, koliko so se spremenili pogoji kreditiranja in ali bi človek na ta način profitiral ali celo še izgubil. Ker razliko 10, 20 jurjev pri posojilu na 20 let zelo hitro popušiš z obrestmi, če kredit najameš v neugodnem trenutku.
Kar se tiče strehe nad glavo, človek lahko kalkurira samo, če je ne rabi. Jaz sem v času najvišjih cen kupila počitniško stanovanjce v kraju, kjer je na trgu razmeroma malo majhnih enot. Saj zdaj ga verjetno ne bi mogla prodati za tako ceno, ampak a veste kaj, tudi kupiti ga ne bi mogla, pa če bi dala zraven še nagrado - ker enostavno takih enot ni na trgu. Že takrat sem komaj komaj našla kaj primernega, zdaj pa tudi redno čekiram in mi ni bilo še nikoli žal v smislu, lej, kaj bi lahko kupila za isti denar.
Default avatar

nizke obresti

sanjarjenje podnevi je napisal/a:
Zelo na počez: cene so v teh letih padle za toliko, da bi v tem času razliko porabil za najemnino.
Ne vem pa, koliko so se spremenili pogoji kreditiranja in ali bi človek na ta način profitiral ali celo še izgubil. Ker razliko 10, 20 jurjev pri posojilu na 20 let zelo hitro popušiš z obrestmi, če kredit najameš v neugodnem trenutku.
Trenutno so obresti za stanovanjske kredite na rekordno nizkih ravneh. Zato je po nekolikem znižanju cen stanovanj sedaj primeren čas za nakup nepremičnine. Pogoj je seveda, da si kreditno sposoben.
Default avatar

Olija

nizke obresti je napisal/a:
sanjarjenje podnevi je napisal/a:
Trenutno so obresti za stanovanjske kredite na rekordno nizkih ravneh. Zato je po nekolikem znižanju cen stanovanj sedaj primeren čas za nakup nepremičnine. Pogoj je seveda, da si kreditno sposoben.
Se že višajo. Eden od vzrokov so tudi poceni krediti.

Moderatorji

Aleš Goršak , nepremičninski svetovalec
Aleš Goršak