Forum: Nepremičnine

Svetovanje pri prodaji in nakupu nepremičnin. Pomoč pri pravnih in ostalih področjih povezanih z nakupom ali prodajo nepremičnin. Svetovanje pri pripravi finančne konstrukcije za nakup.

Stroški upravljanja krije najemnik ali lastnik?

Odgovori Nova tema
Default avatar maslick 19 Maj 2017 20:40

Zdravo,

V najemni pogodbi imam sledeče:

Prikaži citat
Najemnik se zavezuje plačevati vse stroške, ki odpadejo na predmetno nepremičnino, kot so stroški ogrevanja, plina, porabe vode, kanalčine, električne energije, rtv, ktv naročnine, telefona in druge stroške, vezane na uporabo stanovanja (individualni obratovalni stroški), kot tudi stroške za obratovanje skupnih delov stanovanjske stavbe (skupni obratovalni stroški), ne pa tudi stroškov upravljanja in vzdrževanja stavbe.
V položnici vsak mesec imam strošek 01 STORITVE SPL, kar vsebuje STORITVE NA PODR. UPRAVLJANJA in VODENJE REZERVNEGA SKLADA, kar je cca 12 evrov.

Kdo naj bi plačeval te storitve upravljanja oziroma 01 STORITVE SPL? Trenutno jih plačujem jaz (ker prihajajo v položnici skupaj z individualnimi in skupnimi obratovalnimi stroški). Lastnik dobi posebno položnico le s prispevki v rezervni sklad.

1. odstavek 30. člena Stanovanjskega zakona izrecno določa, kdo mora kriti stroške upravljanja [1]:
Prikaži citat
Etažni lastniki so odgovorni za plačilo vseh stroškov upravljanja ter drugih stroškov, ki izvirajo iz večstanovanjske stavbe, v skladu s svojimi solastniškimi deleži, če pogodba o medsebojnih razmerjih ne določa drugače.
Čuje se, da to ni moj strošek. Kaj pa vi mislite? Če ste imeli kaj izkušenj na to temo, bi lahko kaj posvetovali?
Hvala za odgovore in lep pozdrav.

[1] https://zakonodaja.com/zakon/sz-1/30-cl ... pravljanja

Odgovori Citiraj sporočilo Povezava Prijavi objavo
Default avatar wexler 20 Maj 2017 13:41

viewtopic.php?t=9420768

https://gradbenistvo.finance.si/158316?cctest&

Default avatar maslick 20 Maj 2017 14:01

Prikaži citatwexler napisal:
Sem ze to vse prebral. Eni pisejo, da to stroske upravljanja placuje najemnik, drugi pravijo, da to mora placati lastnik. Komu je verjeti?

Default avatar wexler 21 Maj 2017 10:36

Lej, zakon lepo pravi, da so stroski upravljanja od lastnika nepremicnine.
V kolikor si pa v najemni pogodbi podpisal, da bos ti, kot najemnik, placeval te stroske je strosek, seveda, tvoj.

Default avatar maslick 21 Maj 2017 13:33

V pogodbi imamo da placa lastnik ("ne pa tudi stroškov upravljanja in vzdrževanja stavbe"). Ampak on lahko rece, da ti stroski (01 STORITVE SPL) gredo za upravljanje, ki se nanasa na stanovanje, ne stavbo.

Sem napisal v firmo (Stoja trade d.o.o.), preko katere smo sklenili najemno pogodbo (torej, so oni pripravili pogodbo) in dobil tak odgovor od njihovega odvetnika:

Prikaži citat
»Pogodba določa: »Najemnik se zavezuje plačevati vse stroške, ki odpadejo na predmetno nepremičnino [torej na stanovanje]… ne pa tudi stroškov upravljanja in vzdrževanja stavbe [torej ne upravljanja stavbe.]. Iz položnice razberem, da se upravljanje na njej nanaša na stanovanje (ker piše »1 enota«), strošek upravljanja skupnih delov pa ni nikjer zaveden. To lahko pomeni, da ga ni (plačuje se izključno za stanovanje), ali pa da je vključen v osnovni postavki - vendar ne piše kolikšen delež stroška predstavlja upravljanje skupnih delov. Postavko »storitve na področju upravljanja« torej plača najemnik ker se nanaša na stanovanje, razen v kolikor dokaže, da je v tej postavki vključen poseben strošek za upravljanje skupnih delov.

Postavke »vodenje rezervnega sklada« pa najemnik ni dolžan plačevati, ker to s pogodbo ni bilo preneseno nanj oz. določeno kot njegovo breme.«
Ta odgovor se mi zdi je precej biased na stran najemodajalca (seveda, on je jim placal denar). Sem pogledal stanovanjski zakon, kjer pise[1]:
Prikaži citat
Če najemna pogodba ne določa drugače, je dolžnik vseh terjatev iz naslova obratovanja večstanovanjske stavbe najemnik, dolžnik vseh ostalih terjatev pa etažni lastnik.
To pomeni da ce v pogodbi ni omenjeno nic o razdelitvi med stroksi upravljanja, ki se nanasajo na stanovanje, in skupnimi stroski upravljanja - v tem primeru deluje SZ, kar pomeni da vse samodejno placuje najemodajalec.

A to drzi?

[1] https://zakonodaja.com/zakon/sz-1/24-cl ... -najemnika

Default avatar wexler 22 Maj 2017 10:14

Ne, ne drzi.
Res pa je to en velik problem v praksi, saj vecina najemodajalcev "prenese" del svojih obveznosti na najemojemalce :(

http://www.slonep.net/storitve/upravlja ... rect=11021

Default avatar maslick 22 Maj 2017 10:37

Prikaži citatwexler napisal:
Ne, ne drzi.
Res pa je to en velik problem v praksi, saj vecina najemodajalcev "prenese" del svojih obveznosti na najemojemalce :(

http://www.slonep.net/storitve/upravlja ... rect=11021
Zakaj pa ne? Ce pogledamo na tem linku,
Prikaži citat
2. Stroški najemnika ali lastnika (najemodajalca):

lahko se dogovorita, da skupne obratovalne stroške za skupne dele v večstanovanjski stavbi nosi lastnik (najemodajalec)- stroški upravljanja večstanovanjske stavbe, čiščenje skupnih prostorov, skupna elektrika, dvigalo
pise ali/ali , t.j. odvisno od pogodbe. Ne govorim na splosno, me zanima le moja situacija. Po moji pogodbi to placuje lastnik:
Prikaži citat
Najemnik se zavezuje plačevati vse stroške, ki odpadejo na predmetno nepremičnino, kot so stroški ogrevanja, plina, porabe vode, kanalčine, električne energije, rtv, ktv naročnine, telefona in druge stroške, vezane na uporabo stanovanja (individualni obratovalni stroški), kot tudi stroške za obratovanje skupnih delov stanovanjske stavbe (skupni obratovalni stroški), ne pa tudi stroškov upravljanja in vzdrževanja stavbe.
A se strinjate s tem?

Stran 1 od 1
Na vrh