Najdi forum

Varikokela

LP

Postavil bom eno bolj resno vprašanje, na katerega bi želel kak ohrabrujoč odgovor.
Torej, imam sina starega 15 let, kateremu so diagnosticirali varikokelo ( nekaj podobnega kot krčne žile ) na levem modu. Alči kdo od vas ve za tak primer oziroma ima kakšno izkušnjo. Veste tudi , v kateri smeri ciljam, torej kako je z onimi stvarmi, vem, da je lahko kot posledica neplodnost, ampak me zanima tudi , kako bo v njegovem seksualnem živlljenju.
Poskušajte mi odgovorit če , če imate izkušnjo ali pa kaj več veste o tej bolezni.
Prosim , ne se zajebavat, meni ni niti najmanj vseeno.

upam da znaš hrvaško.. tukaj je zelo dobro opisana bolezen, zdravljenje itd..

http://www.medicina.hr/clanci/varikokela.htm

pa veliko uspeha pri zdravljenju

nevem zakaj bi se kdo norca delu iz tega, to so resne zadeve.

poglej to, mogoce ti bo kej bolj jasno, ker jst namrec o tem nevem nic:

Dr. Tršinar omenja še eno urološko težavo pri dečkih, imenuje se varikokela, nastane pri dečkih, ki so blizu pubertete, pomeni pa razširitev krčnih žil spermatične povesme, na kateri visi testis. Na tej povesmi so vene, arterije, živci, limfnice in semenovod in v teh primerih se – skoraj vedno na levi strani – vene lahko razširijo, posledica je zastoj krvi v mošnji, ki povzroči, da se ta testis slabše razvija. To se lahko prenese tudi na drugi testis, kar je najpostejši vzrok za kasnejšo neplodnost, zato vedno svetujejo operacijo.

Vodopija je poročal o laparoskopski dejavnosti na Urološkem oddelku v Slovenj Gradcu v preteklih devetih letih. Poleg 2345 opravljenih laparoskopskih holecistektomij so opravili tudi 207 uroloških posegov. Seznam uroloških posegov je dokaj pester, saj med drugim izvajajo nefrektomije, nefropeksije, fenestracije cist, pieloplastike, nefroureterektomije, pelvične limfadenektomije in ligature spermatične vene pri varikokeli. Laparoskopske urološke operacije še niso v splošni uporabi v Sloveniji, izvajajo se le v Slovenj Gradcu in Izoli.

Mnenja o tem ali varikokela vpliva na plodnost ali ne, so deljena. Razlaga se, da varice (razširjene vene) na tem področju povišajo temperaturo mod, zato je nastajanje semenčic lahko moteno. Pomembno je vedeti kakšne stopnje je bila varikokela, starost ob operaciji, velikost mod. Vašemu možu bi že sedaj priporočala pregled semenskega izliva, saj je preiskava zelo enostavna, pove pa veliko. Preiskave za ugotavljanje neplodnosti pa sicer začnemo delati po enem letu.

moje mnenje, na to kar sem prebral, mislim da bi mogu met sin dokaj normalno penilno fukncijo, to o neplodnosti je pa bojda odvisno od vecih faktorjev. skratka, mislim da ne bo hujsega.

lp

_____________________________ neumni ste in taki boste tudi ostali ! _____________________________
nova
Uredništvo priporoča

LP

Hvala za odgovore, te strani sem že prej obiskal in prečital, ampak bolj iščem kakšno konkretno izkušnjo oziroma iščem nekoga, ki je to imel ali ima.

Js mam tut varikokelo pa ne vem kaj bi … sem tudi star 15 let. Bojim se operacije, saj sem ponekod prebral da je posledica erektilna motnja in zmanjšanje penisa (ne zaibavam se, če se motim me popravite). Tudi jaz bi prosil za odgovor ali pa vsaj kakšen napotek. Hvala 🙁

Varikokela je razširitev venskega spleta (žil) v mošnji, ki odvajajo kri iz testisov (mod). Najpogosteje se pojavi pri moških med 15. in 20. letom. Varikokele se delijo na male (pojavijo se pri naporu), srednje (čutijo se pri pregledu mod) in velike (vidijo se s prostim očesom). Lahko se nahajajo na eni ali obeh straneh, pogosteje na levi strani. Vzrok za nastanek ni povsem znan. Varikokela je običajno brez simptomov, odkrijejo se na sistematskih pregledih ali pri zdravljenju neplodnosti. Nekateri opisujejo občutek težke mošnje ali bolečine v mošnji. Na otip mošnja izgleda kot vreča glist, običjno izgine, ko se moški uleže, zato se diagnostika izvaja stoje in leže. Za potrditev diagnoze se največkrat naredi ultrazvok. Zdravljenje velikokrat ni potrebno, velike in boleče varikokele pa se zdravi kirurško, okrevanje traja 1-2 tedna, ali z “novo” (ni več tako nova) metodo embolizacije.

O neplodnosti ali slabši plodnosti bi težko govoril, če le ni varikokela bilateralna, torej na obeh straneh. “The mechanisms by which varicoceles would affect fertility have not yet been explained, and neither have the mechanisms by which surgical treatment of the varicoceles might restore fertility.” (vir: http://www2.cochrane.org/reviews/en/ab000479.html)

Ne vidim pa medicinske razlage, kako bi operacija vplivala na erektilno funkcijo ali velikost penisa.

Jan, predlagam, da vprašanje zastaviš dr. Hajdinjaku na forumu Urologija.

Matjaž

ce sm prov seznanjena,operacija sploh ni potrebna,ce nimas problemov(motnje u delovanju,mocne bolecine,..).treba je pa gledat,da se stanje ne poslabsuje.

Pri meni varikokela izstopi le, ko se moda odmaknejo od telesa, torej ko je toplo (ko je hladneje moda niso tako spuščena, takrat varikokele sploh ne opazim). Naprej – ko se mi moda “spustijo” se jasno vidi varikokela (ki ob dotiku boli). pri športu (karate) do zdaj še nimam težav, prav tako jih ni pri hoji, teku, vendar me v določenih situacijah varikokela moti. zadnje čase jo bolj čutim, zato sem tudi pisal sem (hvala za odgovor). Zdi se mi, da bo operacija potrebna, pa tudi če ne, me zanima če kdo ve kako poteka operacija varikokele (kakšna anastezija, kje zarežejo, potrebna hospitalizacija?). Hvala za odgovore že vnaprej. Lep dan želim 🙂

Ob mrazu se ne krči samo koža mošnje, ampak pride tudi do vazokonstrikcije, torej krčenja žil oz. venskega pleteža, zato se manj čuti. Ali se boš odločil za operacijo ali ne, je tvoja odločitev, dokazanih trditev (čeprav nekateri tdrijo drugače), da bi varikole povzročale neplodnost, pa ni, sploh če je unilateralna (enostranska). “The mechanisms by which varicoceles would affect fertility have not yet been explained, and neither have the mechanisms by which surgical treatment of the varicoceles might restore fertility.” (Evers JLH, Collins J, Clarke J. Surgery or embolization for varicoceles in subfertile men. Cochrane Database of Systematic Reviews 2009, Issue 1. Art. No.: CD000479. DOI: 10.1002/14651858.CD000479.pub4)

Postopkov za operacijo oz. kirurško ligiranje (podvezovanje) je več. Klasična varikolektomija se izvede v splošni ali spinalni analgeziji. Kirurg običajno naredi rez dolg cca 5 cm na sramnem predelu, izolira arterije, vene, živce, nato pa spermatične vene podveže in rano zašije. Možni zapleti so infekcija (kot pri vseh posegih), nastanek hidrokel (tekočina okoli testisa), prerezanje testikularne arterije (čeprav uporabljajo UZ), ponoven nastenek varikokel. Poseg traja pol do ene ure. Domov greš običajno isti dan (če ni zapletov), popolno okrevanje traja nekaj tednov (dvigovanje težjih bremen). Te operacije delajo vsi abdominalni kirurgi in večina urologov. Poseg se lahko izvede tudi laparoskopsko, pa mislim, da ni nekih prednosti.

Podobna operacija se lahko izvede tudi s posebnimi operativnimi mikroskopi, vendar ne vem če to kdo dela v Sloveniji.

Embolizacija je poseg, s katerim v stegensko veno (ali pa na vratu) uvedejo kateter (žico), ga s pomočjo rentgena pripeljejo do varikole in jo uničijo s posebno tekočino (alkohol ali kaj podobnega) ali pa jo zamašijo s spiralo. Poseg se opravi v budnem stanju, dajo ti pomirjevala, da se umiriš, na mestu vstavitve katetra te pošprejajo z lokalnim anestetikom (ali pa injekcija lidokaina) in to je to. Traja cca slabo uro, počakaš nekaj ur na opazovanju, nato greš domov, naslednji dan pa v službo (ali šolo). Poseg zahteva izurjenega kirurga, vsi niso kandidati za ta poseg, če se izvaja v Sloveniji, pa ne vem.

Najbolje je, da vprašanje zastaviš na forumu urologija, kjer odgovarja dr. Hajdinjak (ki je sicer trenutno odsoten).

Matjaž

Hvala za odgovorin napotke, vprašal bi le še, ali je poseg embolizacije bolj tvegan od običajne operacije? O embolizaciji sem že bral in zasledil tudi, da je nekatere močno bolelo. Ali lokalni anastetik učinkuje tako močno, da se ne čuti ali le delno? Hvala za odgovor

Tveganje pri embolizaciji je pravzaprav manjše, saj je rana le na femoralni/jogularni/bazilični veni, ki se po izvleku katetra večinoma niti ne šiva, le kakih 5-10 minut ti zdravnik (ali asistent/ka) vrši pritisk na rano, da pride do hemostaze (da se krvavitev ustavi).

Ena (morda tudi več) študija sicer poroča, da obstja možnost, da se spirala (če se ta uporabi, in največkrat se) začne premikati navzgor do srca in pljuč, podobno kot krvni strdki, kjer lahko povzroči zaplete. Žal se ne spomnim, kje sem to zasledil, iskat pa se mi tudi ne ljubi, vprašaj kirurga, upam, da kdo to dela v Sloveniji, sporoči mi.

Bolečina je precej subjektivne narave. Nekoga boli, druge ne, izkušenj iz prve roke pa nimam. Če boli, pač poveš, pa ti dajo še malce analgezije.

Matjaž

Ali je način embolizacije odvisen od velikosti varikokele?

Aja želel sem še vprašati – ali spiralo kdaj odstranijo?

Spirala ostane.

Matjaž

Imam še zadnje vprašanje – ali po običajni operaciji “brazgotina” ostane za večno ali izgine po nekaj letih? Brazgotina je pravzaprav edina stvar, ki me odbija od klasične operacije. Katero operacijo bi pa priporočali vi? (ne glede na to, če je v sloveniji in koliko stane – brez omejitev) Hvala za odgovor.

Ali bo brazgotina ostala ali ne, ne znam napovedati, možno je oboje. Pa to v bistvu sploh ni pomembno, saj bodo tako in tako preko zrasle dlake in se ne bo videlo. Ne razumem, zakaj bi te brazgotina, ki se ne bo videla, odbijala ok klasične operacije? Bistveno bolj pomembni so drugi dejavniki. Katera operacija je bolj primerna, je potrebno vprašati zdravnika, kar jaz nisem. Klasiko delajo večinoma abdominalni kirurgi, embolizacijo pa (interventni) radiologi.

Matjaž

bil sem o periran nič hudega brazgotina ni strašna zaradi tega ne postaneš impotenten bolelo je dan po op. nisem pa hotel anastetikov ne vem pa koliko je vplivalo na(ne)plodnost

Brez anestezije med klasično operacijo? Težko verjamem, lahko razložiš? Lahko tudi na ZS ali mail, me zanima ves postopek.

Matjaž

vrjetno ni hotu anestetikov po operaciji? ker tut mene zanima kako bi zdrzu operacijo brez anastezije..pomoje je bla lokalna

Aha, po operaciji, ja to pa je možno, med operacijo pa nemogoče.

Matjaž

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close