Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Spolnost Mladi, ljubezen in spolnost obstajajo kake tablete?

obstajajo kake tablete?

…take ki te pomirijo, pa brez stranskih učinkov? Recimo pred ustnim izpitom ko si full živčen, a kdo kdaj vzame kako tableto za pomiritev?(persen ne pomaga)

Za pomirjanje ponavadi sluzijo zdravila z litijem. Ne vem napamet katera se dobijo brez recepta, mislim pa, da je v vecini primerov potreben recept. Zdravila popolnoma brez stranskih ucinkov pa ne bos nasla. Vprasanje je le, ali se bo pri tebi ta stranski ucinek izrazil oz. se sploh ne bo…

Primer stranskih ucinkov:

LITIJEV KARBONAT JADRAN 300 mg
litijev karbonat

FARMACEVTSKA OBLIKA
Tablete.

SESTAVA:

1 tableta vsebuje 300 mg litijevega karbonata.

Pomožne snovi: Ludipress*, mikrokristalna celuloza, smukec, magnezijev stearat.

*Ludipress sestavljajo laktoza monohidrat, Kollidon 30 (povidon), Kollidon CL (povidon).

LASTNOSTI IN DELOVANJE:

Litijev karbonat ima izražen antimanični učinek. Zmanjšuje pogostost maničnih epizod oziroma njihovo jakost. Stabilizira in preprečuje ponovitve afektivnih motenj razpoloženja, pri čemer ne povzroča sedacije, amnezije ali zaviranja mentalnih procesov.

Terapevtski učinek litijevega karbonata povezujejo z njegovim vplivom na ravnotežje elektrolitov v osrednjem živčnem sistemu in na presnovo nevrotransmiterjev.

Litijevi ioni verjetno delujejo na encime v membranah nevrono ter tako zavirajo sproščanje kateholaminov v osrednjem živčevju. Litij lahko znižuje raven cikličnega AMP in vpliva na metabolizem inozitola. Ti farmakološki učinki verjetno zmanjšajo vzdražnost nevronov. Pri zdravem in čustveno uravnoteženem človeku praviloma nimajo prepoznavnega učinka, medtem ko pri ljudeh z raznimi oblikamih hudih čustvenih motenj zdravijo in preprečujejo nihanja razpoloženja.

INDIKACIJE:

– akutna manična in hipomanična epizoda v okviru bipolarne motnje razpoloženja (manično depresivne psihoze),

– afektivne motnje razpoloženja pri organskih boleznih in druga manična stanja,

– preprečevanje izbruhov bolezenskih faz manije in hipomanije pri bolnikih z monopolarno ali bipolarno motnjo razpoloženja

KONTRAINDIKACIJE:

Absolutne: ledvična odpoved, bolezni miokarda, (kongestivno srčno popuščanje in hude prevodne srčne motnje), huda izsušenost (dehidracija), preobčutljivost na katerokoli sestavino zdravila, huda telesna oslabelost, otroci do 12 leta., glejte še »Nosečnost in dojenje«.

Relativne: netoksična struma, miksedem, hiponatremija ne glede na vzrok. Glejte še »Previdnostni ukrepi in opozorila«

Litijevih soli praviloma ne dajemo bolnikom, ki jim je predpisana neslana dieta.

PREVIDNOSTNI UKREPI IN OPOZORILA:

Zdravljenje z litijevim karbonatom mora spremljati zdravnik specialist z ustreznimi izkušnjami in možnostjo rednega določanja serumskih koncentracij litija. V fazi akutnega zdravljenja manične epizode se preverja raven litija dvakrat tedensko, kasneje pa na 21-3 mesece. Vzorci se jemljejo 12 ur po zadnjem odmerku.

Pred uvedbo zdravljenja z litijem se priporoča kontrola elektrolitov, ščitničnih hormonov, ledvične funkcije, srčne funkcije (EKG) ter nosečnostni test. Med zdravljenjem je potrebno

redno spremljati poleg serumskoe raveni litija ter občasno še telesno maso, vrednosti elektrolitov, sečnine in kreatinina v serumu, ščitnično delovanje ter EKG.

Previdnost je potrebna pri naslednjih boleznih in stanjih: blago in zmerno zmanjšano ledvično delovanje, bolezni srca in ožilja, obolenja ščitnice (miksedem), hiponatremija (povzroči jo lahko neslana dieta, bruhanje, driska, čezmerno potenje), miastenija gravis, povečana telesna temperatura s čezmernim potenjem, Addisonova bolezen, epilepsija, sladkorna bolezen, levkemija, parkinsonizem.

Pred kirurškimi posegi in pred elektrokonvulzivnim zdravljenjem je potrebno zdravljenje z litijem prekiniti. Začasno je potrebno zdravljenje prekiniti tudi, če se pojavijo motnje srčnega ritma, nevrološki simptomi (ataksija, dizaritrmija, konvulzije), obolenja ščitnice ali poslabšanje ledvične funkcije.

Starejšim bolnikom in bolnikom z organsko okvaro možgan predpisujemo nižje odmerke, ker je pri teh osebah litij bolj toksičen.

Hrana mora vsebovati dovolj natrija in neslana dieta je kontraindicirana med jemanjem litija. V času zdravljenja naj bolnik popije vsaj 2,5 do 3 litrae tekočine dnevno.

Potrebno se je izogibati dolgotrajnemu zdravljenju z visokimi odmerki.

Pri nagli prekinitvi zdravljenja z litijem lahko nastopijo odtegnitveni znaki. Prekinitev zdravljenja naj bo, če je le mogoče, postopna.

Biološka uporabnost pripravkov z litijevim karbonatom je lahko različna glede na proizvajalca, zato je pri zamenjavi potrebna previdnost.

Ne priporoča se sočasna uporaba litija in diuretikov oziroma je v takem primeru potrebno znižati odmerke litija.

Trigonik! Glejte »Vpliv na psihofizične sposobnosti«).

NOSEČNOST IN DOJENJE:

Litij prehaja skozi placento. Uporaba zdravila v nosečnosti je škodljiva za plod, zlasti v prvem trimestru in nekaj dni pred porodom. Zdravljenje je treba prekiniti pred načrtovano nosečnostjo in pri sumu na nosečnost. Nosečnice lahko jemljejo zdravilo samo izjemoma, če zdravnik presodi, da pričakovana korist za mater upravičuje tveganje za otroka.

Litij se izloča v mleko, zato doječim materam litija ne dajemo. V kolikor mati v času zdravljenja z litijem vseeno doji, mora biti otrok pod stalnim nadzorom. V primeru okužbe in dehidracije lahko pride do toksičnih učinkov litija pri otroku.

VPLIV NA PSIHOFIZIČNE SPOSOBNOSTI
Litij vpliva na psihofizične sposobnost, na kar je potrebno bolnike opozoriti. Sposobnost vožnje in upravljanja s stroji je lahko pomembno zmanjšana, velja relativna prepoved upravljanja vozil. Bolniki naj po možnosti ne upravljajo vozil ali strojev ter opravljajo drugih nevarnih aktivnosti oziroma to izvajajo skrajno previdno.

INTERAKCIJE
Klinično pomembne interakcije in povečana toksičnost lahko nastopijo pri sočasnem dajanju litijevih soli in tiazidnih diuretikov, spironolaktona, antihipertenzivov (ACE inhibitorji, zaviralci kalcijevih kanalov, metildopa,…), nesteroidnih antirevmatikov (indometacin, piroksikam, fenilbutazon, …), tetraciklinov, metronidazola, sumatriptana. Diuretiki in nesteroidni antirevmatiki upočasnijo izločanje litija. Pri slednjih se lahko plazemska koncentracija litija poveča tudi za 50%.

Sočasno dajanje litijevih soli in nevroleptikov (haloperidol, fenotiazini), karbamazepina, ali fenitoina poveča nevrotoksičnost, kar se kaže v pojavu ekstrapiramidnega sindroma, delirija ter cerebelarnih znakov. Hkrati je zmanjšan učinek fenotiazinov. Sočasno dajanje haloperidola lahko povzroči hudo encefalopatijo, predvsem pri bolnikih z organsko možgansko motnjo.

Antacidi, teofilin, acetazolamid, natrijev bikarbonat, natrijev klorid in manitol zmanjšajo plazemske koncentracije litija.

Učinek mišičnih relaksantov je povečan ob sočasnem jemanju litija.

Vpliv na laboratorijske preiskave: lahko se poveča število levkocitov, raven glukoze in kalcija, zniža pa vrednost ščitničnih hormonov (trijodtironina in tiroksina).

ODMERJANJE IN UPORABA
Zdravilo ima sorazmerno majhno terapevtsko širino, zato je potrebno stalno spremljanje plazemske ravni litija. Odmerjanje zdravila je individualno glede na doseženo plazemsko raven litija.

Odrasli: Zdravljenje začnemo z odmerkom 300 mg do 600 mg dnevno in ga postopoma dvigujemo na 1500 mg do 2100 mg, odvisno od telesne mase in zdravstvenega stanja bolnika. Litijev karbonat odmerjamo tako, da dosežemo plazemsko koncentracijo med 0,8 do 1,2 mmol/L. Dnevni odmerek dajemo razdeljen v dva do tri posamezne odmerke. Ko je dosežen terapevtski učinek, dnevni odmerek postopoma zmanjšamo na vzdrževalnih 600 do 1200 mg dnevno. Odmerek nad 2100 mg se ne priporoča za dlje kot 1 do 2 tedna. Če raven litija v plazmi presega 1,4 do 1,6 mmol/L, je potrebno zmanjšati dnevni odmerek.

Otroci in mladostniki: Pri otrocih med 12. in 15. letom starosti začnemo s 150 mg litijevega karbonata na dan, kar postopno zvišujemo, dokler ne dosežemo plazemske ravni 0,5-0,7 mmol/L. Pri mladostnikih med 16. in 18. letom začnemo s 300 mg dnevno in odmerek zvišujemo do 0,9-1,0 mmol/L. Raven litija naj ne preseže 0,9-1,0 mmol/L pri mladostnikih (med 16-18 letom) ter pri otrocih ( 12-15 letom) 0,5-0,7 mmol/L.

Pri mladostnikih je potrebna pogostejša kontrola ravni litija v plazmi kot pri odraslih.

Starejši: Odmerek je potrebno prilagoditi zmanjšani ledvični funkciji.

Ker litij zmanjšuje reabsorpcijo natrija v tubulih ledvic, se priporoča primeren vnos soli in tekočine.

Zdravilo praviloma jemljemo med jedjo.

Dnevno je potrebno popiti vsaj 2,5 litre tekočine.

Med zdravljenjem se poleg rednega spremljanja serumske ravni litija priporoča še občasna kontrola telesne težemase, delovanja ledvic (vrednosti elektrolitov, sečnine in kreatinina v serumu), srca (EKG) in ščitnice.

PREVELIKO ODMERJANJE IN ZASTRUPITVE

Simptomi zastrupitve

Do znakov zastrupitve pride lahko tudi pri terapevtskih odmerkih. Klinična slika je sorazmerna koncentraciji litija. Toksičnost se navadno pojavi, kadar koncentracija litija v serumu preseže 2,0 mmol/L. Prvi znaki zastrupitve so diareja, izguba apetita, mišična nemoč, slabost, bruhanje, motnje koordinacije. Ostali znaki: počasnost, zaspanost, letargija, grobi gibi rok, mišični trzaji, nistagmus, tremor, vrtoglavica. Ob teh znakih je potrebno takoj prenehati z zdravljenjem ter klinično pregledati stanje bolnika. Zdravljenje z litijem se običajno lahko nadaljuje po 24 do 48 urah z nižjimi odmerki.

Pri hujših zastrupitvah, ko je plazemska koncentracija litija med 2 in 3 mmol/L, nastopijo ataksija, motnje vida, zmanjšanje kognitivne sposobnosti, tinitusšumenje v ušesih, zmedenost, inkontinenca, nerazločen govor, mišični krči. Če intoksikacija napreduje (3 mmol/L in več) se lahko pojavijo epileptični napadi, aritmije, krči, hipotenzija, cirkulatorni kolaps, toksična psihoza, motnje zavesti do kome.

Zdravljenje zastrupitev je simptomatično, specifičnega antidota ni.

Če ste opazili katerega od zgoraj naštetih znakov ali zaužili preveliko število tablet, se takoj posvetujte z zdravnikom! Pri zastrupitvah z zaužitjem večje količine tablet naenkrat, je potrebno izzvati bruhanje, oziroma izprati želodec ter popraviti elektrolitsko ravnotežje, zlasti hiponatremijo in dehidracijo. Pri hudi klinični sliki ali vrednosti litija nad 3 mmol/l pa priporočajo hemodializo, ki jo je potrebno tudi večkrat ponoviti, ob tem pa stalno določati raven litija. Potreben je nadzor vitalnih funkcij. Specifičnega antidota ni.

NEŽELENI UČINKI:Če opazite ali sumite na neželene stranske učinke zdravila, takoj obvestite zdravnika ali farmacevta.

Stranski učinki so pogosto znak čezmernega odmerjanja.

Najpogostejši neželeni stranski učinki so: žeja, pogosto uriniranje, glavobol, slabost, bruhanje, driska, zaprtost, mišična oslabelost, utrujenost, zaspanost, motnje koordinacije, tremor.

Pri dolgotrajnem jemanju litijevih soli se lahko pojavijo hipotiroza, povečana golša, nefrogeni diabetes insipidus, epileptiformni napadi, ataksija, disfazija, motnje srčnega ritma, dispnea, hipotenzija, srbenje in kožni izpuščaji, akne, sklepne otekline, ledvično odpovedovanje, levkocitoza, hipotrihoza, trombocitoza in pridobivanje telesne mase.

Pojavijo se lahko zmedenost, motnje zbranosti, spominske motnje in ekstrapiramidna simptomatika, levkocitoza, hipotrihoza ter trombocitoza.

Zastrupitev z litijem povzroči konvulzije in motnje zavesti do kome.

Če opazite ali sumite na neželene stranske učinke zdravila, takoj obvestite zdravnika ali farmacevta.

SHRANJEVANJE

Zdravilo hranite dobro zaprto na suhem prostoru.

Zdravilo shranjujte otrokom nedosegljivo!

UPORABNOST:

Rok uporabe je označen na ovojnini.

Zdravila ne smete uporabljati po preteku roka uporabnosti.

IZDAJANJE ZDRAVILA:

Samo na zdravniški recept. Zdravilo se izdaja le na recept.

OPREMA:

Zloženka s steklenim vsebnikom po 100 tablet.

IZDELUJE:

JADRAN, Galenski laboratorij d.d.

Pulac b.b., 51000 Rijeka,

Hrvaška

ZASTOPA:

SALUS, Ljubljana, d.d.,

Mašera Spasičeva 10

1000 Ljubljana

DATUM ZADNJE REVIZIJE:

April 27.10. 2000

Te dobis pa samo v bolnisnicah:

LITHII CARBONATIS TABLETTAE

Sestava

1 tableta vsebuje 300 mg litijevega karbonata (Li2CO3).

Pomožne sestavine: koruzni škrob, želatina, magnezijev stearat, smukec.

Delovanje
Litijevi ioni zavirajo sproščanje noradrenalina in serotonina ter povečajo ponovno prevzemanje noradrenalina v adrenergičnih receptorjih v osrednem živčevju. Pri zdravem in čustveno uravnoteženem človeku praviloma nimajo prepoznavnega učinka, medtem ko pri ljudeh z raznimi oblikami hudih čustvenih motenj zdravijo in preprečujejo ta nihanja.

Indikacije

T e m e l j n e t e r a p e v t i č n e i n d i k a c i j e : manična in hipomanična stanja, manično-depresivna psihoza (bipolarne afektivne psihoze).

R e l a t i v n e t e r a p e v t i č n e i n d i k a c i j e : organske afektivne psihoze, shizoafektivne psihoze s pretežno maničnimi epizodami, ciklotimija.

Profilaktično zdravljenje: dolgotrajno ali trajno jemanje litijevih soli preprečuje čustvena nihanja pri vseh boleznih, naštetih v temeljnih in relativnih terapevtičnih indikacijah. Ta preventivni učinek je najpomembnejše vodilo za zdravljenje z litijevimi solmi.

Kontraindikacije

A b s o l u t n e : ledvične bolezni, ki jih spremlja tudi ledvična insuficienca, hude bolezni srca in ožilja (predvsem z dekompenzacijo srca in okvaro srčnega prevodnega sistema), dojenje. Litijevih soli ne dajemo otrokom, mlajšim od 12let.

R e l a t i v n a : nosečnost (zdravilo ni kontraindicirano v primerih, ko ni varnejše alternative in bi prekinitev zdravljenja zanesljivo pomembno poslabšala zdravstveno stanje nosečnice oz. bi bil pričakovani učinek zdravila večji kot potencialna nevarnost za plod), preobčutljivost za sestavine zdravila, upravljanje strojev in motornih vozil.

Litijevih soli praviloma ne dajemo bolnikom, ki jim je predpisana neslana dieta.

Nezaželeni učinki

Najpogostejši nezaželeni učinki so čezmerna žeja, pogosto uriniranje, glavoboli, zmedenost, slabost, utrujenost, zaspanost, akne, hipotireoza, epileptiformni krči, ataksija, disfagija, psevdotumor cerebri (porast intrakranialnega tlaka, edem papile optičnega živca), edemi, motnje srčnega ritma, hipotenzija, porast telesne teže, hiponatremija, diskinezija, motnje koordinacije, tremor rok.

Dolgotrajno jemanje litijevih soli utegne povzročiti povečanje ščitnice, ledvično insuficienco, otekline sklepov, povečanje koncentracije krvnega sladkorja in srbenje kože.

Bolnik mora zdravnika nemudoma obvestiti o pojavu stranskih učinkov, še posebno tistih, ki morda niso navedeni v navodilu.

Previdnost je potrebna pri starostnikih zaradi večje verjetnosti stranskih učinkov (zlasti diskinezije).

Toksični učinki

Čezmerne doze zdravila, včasih pa tudi terapevtski odmerki, povzročijo slabost, bruhanje, driske in nevrološke motnje (predvsem ekstrapiramidalnega sistema). Zastrupitev z zdravilom lahko poleg že naštetih motenj povzroči tudi konvulzije in motnje zavesti do kome.

Zdravljenje

Pri predoziranju pogosto zadošča začasna prekinitev zdravljenja in nato zmanjšanje odmerka; pri zastrupitvah z zauživanjem večje količine tablet naenkrat pa je potrebno izzvati bruhanje oz. izprazniti želodec, korigirati elektrolitski status, zlasti hiponatriemijo in dehidracijo (z infuzijami NaCl). Pri hudi klinični sliki ali vrednosti litija večji od 3 meq/l pa priporočajo hemodializo, ki jo je po potrebi potrebno tudi večkrat ponoviti.

Doziranje in način uporabe

Litij ima sorazmerno majhno terapevtično širino, zato dnevni odmerek vselej uravnavamo z merjenjem koncentracije litija v krvi in tako merjenje je potrebno ves čas zdravljenja in profilakse. V obdobju zdravljenja naj koncentracija litija ne preseže 1,3 do 1,5 mmol/l, pri dolgotrajni profilaktični terapiji pa naj bo okoli 0,9 mmol/l. Koncentracije, ki so nižje od 0,5 do 0,6mmol/l, večinoma nimajo profilaktičnega učinka, koncentracije okoli 1,2 mmol/l in višje pa utegnejo imeti toksične učinke. Pri starejših adolescentih (med 16. in 18. letom starosti) naj koncentracija litija ne preseže 0,9 do 1,0 mmol/l, pri mlajših adolescentih (med 12. in 15. letom starosti) naj ne preseže 0,5 do 0,7 mmol/l. Pri adolescentih je potrebna pogostejša kontrola koncentracije litija v serumu kot pri odraslih ljudeh. Koncentracijo litija v krvi določamo najmanj 12 ur po zadnjem odmerku; prvi teden zdravljenja na 3 dni, nato 1-krat na teden, dokler vsaj 4 tedne koncentracija ni v priporočenem terapevtičnem območju, pozneje pa lahko vsake 3 mesece. Priporočajo se tudi redne kontrole telesne teže, EKG, T3,T4.

Začetni odmerek za odrasle znaša 0,6g (2 tableti) na dan, nato ga v približno enem tednu zvišamo na 1,2 do 1,8g na dan, pri čemer vselej določimo odmerek po doseženi koncentraciji litija v krvi. Profilaktični odmerki so praviloma nekoliko nižji, in sicer od 0,6 do 1,2 g (2 do 4 tablete) na dan v treh posameznih dozah, ki pri večini bolnikov dosežejo koncentracijo okoli 0,9 mmol/l. Pri starejši adolescentih je začetni odmerek 0,3g na dan, ki ga postopoma zvišujemo, vendar ne prek dosežene koncentracije 0,9 do 1,0 mmol/l litija v krvi. Za mlajše adolescente je začetni odmerek 0,15 g na dan, ki ga postopoma zvišujemo, vendar ne prek dosežene koncentracije 0,5 do 0,7 mmol/l.

Če bolniki jemljejo zdravilo med jedjo, se zmanjša možnost nekaterih stranskih učinkov v gastrointestinalnem traktu. Dnevni vnos tekočin naj znaša vsaj 2 do 3 litre.

Previdnostni ukrepi

Previdnost je potrebna pri naslednjih stanjih: huda hiponatremija, dehidracija, epilepsija in druge konvulzivne motnje, miastenia gravis, Addisonova bolezen, febrilna stanja s hudim znojenjem, sladkorna bolezen. Na voljo mora biti določanje koncentracije litija v serumu. Zdravljenje je potrebno prekiniti pred elektrokonvulzivnim zdravljenjem in pred večjimi kirurškimi posegi. Zdravljenje je potrebno prekiniti tudi, če se pojavijo znaki preobčutljivosti; začasna prekinitev je indicirana v primeru dizartrije, ataksije, diskinezije, aritmij, konvulzij, golše, hipotiroidizma in poslabšanja delovanja ledvic med zdravljenjem.

Interakcije

Litij se sme dajati hkrati z anksiolitiki, antipsihotiki in antidepresivi, zato zdravljenja z njimi ni potrebno prekiniti, če je potrebno uvesti ali spremeniti zdravljenje s temi zdravili. Se pa toksično delovanje litija v takih primerih lahko poveča.

Klinično pomembne interakcije nastopijo tudi pri sočasnem dajanju z diuretiki (zlasti tiazidnimi), nesteroidnimi antirevmatiki, antihipertenzivi (zaviralci ACE), tetraciklini, fenitoinom in karbamazepinom, ki vsi zvečujejo toksičnost litija. Zmanjšan je tudi učinek noradrenalina. Sočasno dajanje haloperidola lahko povzroči hudo encefalopatijo. Zvečan je tudi učinek mišičnih relaksantov.

Vpliv na laboratorijske preiskave

Pri zdravljenju z litijem pride do porasta števila levkocitov, znižanja tiroksina in trijodtironina, redko pa je povišanje krvnega sladkorja.

Opozorilo

Bolnikom, ki jemljejo litij, se odsvetuje upravljanje motornih vozil in strojev ter ukvarjanje z nevarnimi aktivnostmi (plezanje, potapljanje, padalstvo…).

Hramba

V dobro zaprti posodi, pri sobni temperaturi, na varnem pred dosegom otrok.

Uporabnost

Zdravilo je uporabno do datuma, ki je naveden na ovojnini.

Oprema

100 tablet

Izdajanje zdravila

Uporaba samo v bolnišnicah, izjemoma se izdaja na zdravniški recept pri nadaljevanju zdravljenja na domu ob odpustu iz bolnišnice in nadaljnjem zdravljenju (H/Rp).

Izdeluje

Lekarna Ljubljana, PE Galenski laboratorij, Tbilisijska 87, Ljubljana

Iz napisanega lahko tudi sama sklepas, da jemanje pomirjeval ni priporocljivo…sploh pa pred izpiti ne. Raje spij kaksen kozarcek vincka pred izpitom…

brez recepta dobis tablete deprim,pomirijo te,izboljsajo razpolozenje,dajo vecjo koncentracijo pri ucenju.meni so kar pomagale!

nova
Uredništvo priporoča

Kaj pa stranski učinki, je mogoče kakšen? Si imela podoben problem kot jaz?-pred ustnim zagovorom mi srce full razbija, pa pred njim sem vsaj dva tedna neprestano nekaj živčna…ampak ne bi se hotla zasvojit s kakimi tabletami…

valda obstajajo, pejt k zdravniku. Stranski učinki pa so tudi.

Kaj pa baldrijanove kapljice. Meni so ful pomagale. Dobiš jih brez recepta.

sama nism opazila nobenih stranskih ucinkov,name so vplivale zelo super.pa ne skrbi,ne bos se zasvojila z njimi,ker so izdelane na ravni narave!

probaj metin čaj! ali pa pojej malo čokolade. nekaterim pomaga med. predvsem pa globoko zajemi sapo, se umiri in si reci “zmorem”.

veliko uspeha!!

vsako zdravilo je strup, se pravi da ima stranske učinke. glede tega pojava se ne sekiraj, bodi samozavestna ter predvsem dobro se nauči.

je pa dobro da te je strah kajti če te nebi bilo strah ti sploh nebi bilo na tem da izpit narediš,..

ne jemati po nepotrebnem tablet za pomiritev

obstajajo, s tem da so na recept in da se jih lahko zelo hitro navadis, svetujem previdnost, npr.lexaurin,, apavrin,, helex, xanax. to so sedativi – pomirjavala.

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close